Już 11 listopada na ulicach Wrocławia odbędzie się WrocWalk Marathon 2021, a w jego ramach przyszykowane zostaną aktywności na trzech trasach tematycznych. Będą to Wrocławskie Muzea i Kościoły, najdłuższa Trasa Sportowa oraz Trasa Rodzinna.

Jak informuje wrocławski magistrat, 11 listopada 2021 roku wszyscy chętni będą mieli możliwość zwiedzać Wrocław odwiedzając miejsca nie zawsze dostępne na co dzień, skorzystać ze specjalnych, okolicznościowych warsztatów i wydarzeń oraz wziąć udział w wyjątkowych, patriotycznych atrakcjach dodatkowych.

Uczestnicy po wcześniejszym dokonaniu zapisu odbierają mapę – kartę uczestnika z zaznaczonymi punktami do odwiedzenia. W każdym z nich otrzymują pieczątkę i mogą (wedle uznania) zwiedzić dane miejsce lub skorzystać z dodatkowych aktywności (zależnie od lokalizacji). Czas pokonania wszystkich punktów nie jest istotny – w wydarzeniu liczy się jedynie udział, spacer po Wrocławiu oraz poznawanie historii miasta – zapowiadają urzędnicy.

Dodatkowo, na uczestników, którzy zbiorą wszystkie, czeka na “mecie” medal – z wizerunkiem Orła Białego używanego w dwudziestoleciu międzywojennym i biało-czerwoną emalią. Wziąć udział w wydarzeniu mogą całe grupy, w tym osoby niepełnoletnie pod opieką dorosłych.

Do wyboru są trzy różne, tematyczne trasy: Wrocławskie Muzea i Kościoły, Trasa Sportowa (najdłuższa) oraz Trasa Rodzinna. W ramach pierwszej uczestnicy odwiedzą między innymi Muzeum Pana Tadeusza, Pałac Królewski, Arsenał Miejski, Wieżę Matematyczną, Katedrę Grekokatolicką św. Wincentego i św. Jakuba, Klasztor Bonifratrów czy Kościół Opatrzności Bożej. Druga trasa – zdecydowanie najdłuższa – ma swoje punkty kontrolne głównie we wrocławskich parkach i wśród terenów zielonych, na przykład w Parku Grabiszyńskim, Południowym, Szczytnickim, na Wyspie Słodowej czy na Stadionie Olimpijskim. Dodatkowo, w tych miejscach na uczestników czekają atrakcje sportowe (związane m. in. ze speedwayem, lakrosem, futbolem amerykańskim czy bulami/petanką). Trasa Rodzinna zawiera punkty kontrolne znajdujące się w stosunkowo niewielkich odległościach od siebie, ale zapewniające rozrywkę dla najmłodszych. W planie są między innymi: warsztaty muzyczne w Narodowym Forum Muzyki, wystawa lalek w Muzeum Teatru, zwiedzanie (wraz z przymierzaniem scenicznych strojów z minionych widowisk) Opery Wrocławskiej i Teatru Muzycznego Capitol oraz Starego Ratusza – Muzeum Miejskiego Wrocławia – wyliczają przedstawiciele Młodzieżowego Centrum Sportu.

Przewidziano także specjalne atrakcje dodatkowe – patriotyczne inscenizacje historyczne przygotowane przez Stowarzyszenie Odra-Niemen i wystawy oraz akcje edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej. Do dyspozycji uczestników będą także stoiska partnerów prezentujących swoje codzienne działania we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku.

Chcemy przede wszystkim zaprosić wszystkich mieszkańców Wrocławia – zarówno mieszkających w stolicy Dolnego Śląska od lat, jak i nowo przybyłych do jeszcze lepszego poznania naszego wspólnego miasta spotkań. Poza tym, pokazujemy, że patriotyzm ma bardzo różne odcienie: od wspominania wydarzeń historycznych dzięki inscenizacjom i wystawom, przez działania proekologiczne i dbanie o lokalne środowisko naturalne, aż po reprezentowanie swojej małej ojczyzny w rozgrywkach sportowych i doskonalenie swojej formy fizycznej. Choć niejednokrotnie nie zdajemy sobie z tego sprawy, takie małe działania to także element patriotyzmu, który jest najważniejszym pojęciem, z którym należy zaznajomić uczestników każdej z form świętowania naszego najdonioślejszego święta narodowego – mówi Wojciech Gęstwa, dyrektor WrocWalk Marathon

Zapisy do udziału we WrocWalk Marathon 2021 odbywają się za pomocą strony internetowej wydarzenia. Koszt pakietu startowego (mapy, komina-szalika na szyję w biało-czerwonych barwach i opaski na ramię) to 20 zł od osoby. W wydarzeniu nie obowiązuje limit wiekowy, można zgłaszać się indywidualnie lub w grupach. Na początek dostępnych jest 1200 pakietów startowych, zapisy trwają do wyczerpania zapasów lub 11 listopada rano.