Kino Nowe Horyzonty znalazło się w gronie laureatów nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Wrocławski obiekt został doceniony za “żonglowanie zachwycającym repertuarem oraz całoroczne wyświetlanie ambitnych filmów w ogromnej liczbie sal”.

Nagrody PISF przyznawane są od 2008 roku. To jedyne polskie odznaczenia, których celem jest wyróżnienie szczególnych osiągnięć wspierających rozwój polskiej kinematografii, promujących jej dorobek, ułatwiających społeczeństwu dostęp do polskiej twórczości filmowej. Kandydatów mogą zgłaszać instytucje kultury, szkoły filmowe, władze samorządowe, instytucje pozarządowe związane z kulturą i inne podmioty oraz osoby działające w sektorze kultury. 

Nominowanych do 13. edycji nagród PISF poznaliśmy 30 sierpnia, a zwycięzcy zostali wyłonieni 21 września podczas 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Nagrody przyznano w dziewięciu kategoriach: kino, wydarzenie filmowe, promocja polskiego kina za granicą, krytyka filmowa, książka o tematyce filmowej, edukacja filmowa, Dyskusyjny Klub Filmowy, dystrybucja polskiego filmu i plakat filmowy.  

Nowe Horyzonty z nagrodą PISF

W kategorii “kino” laureatem zostało Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu, które o nagrodę rywalizowało z Kinem Muza we Włoszczowie i Kinem Pod Baranami w Krakowie. Wrocławski obiekt został doceniony za “żonglowanie zachwycającym repertuarem oraz całoroczne wyświetlanie ambitnych filmów w ogromnej liczbie sal”.

Nowe Horyzonty działają w stolicy Dolnego Śląska od 9 lat, a ich znakiem rozpoznawczym jest repertuar, prezentujący dobre kino środka, festiwalowe hity, kultowe produkcje i rozmaite przeglądy filmowe.

Przede wszystkim to również miejsce otwarte dla każdego – wśród stałych cykli kina znajdują się m.in. seanse dla najmłodszych, czwartkowe seanse dla rodziców z małymi dziećmi, filmowe spotkania dla seniorów, pokazy z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących przygotowane we współpracy z Fundacją KATARYNKA czy seanse filmów w ukraińskiej wersji językowej. W programie kina nie brakuje również wydarzeń specjalnych: seansów z muzyką na żywo, transmisji oper, baletów oraz spektakli z najsłynniejszych scen artystycznych, pokazów z udziałem twórców filmowych oraz programów edukacyjnych takich jak Akademia Kina Światowego oraz Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej – wyliczają przedstawiciele wrocławskiego kina.

Każdego lata w kinie odbywa się największy festiwal filmowy w Polsce – MFF Nowe Horyzonty. Jesienią z kolei prezentowane są wszystkie stany kina w ramach American Film Festival.

Zdjęcie główne: Patrycja Dzwonkowska