W sobotę 25 września Wrocław zamienił się w miasto ruchomych murali. Na pięciu ścianach kamienic Nadodrza podziwialiśmy 90 wielkoformatowych projekcji autorstwa ponad 50 artystów z kraju i zagranicy.

Już po raz trzeci za sprawą Kinomuralu ściany kamienic Nadodrza rozświetliły się zjawiskowymi animacjami. Zobaczyliśmy m.in. dzieła twórców z Polski, Francji, Rosji, Egiptu, Macedonii, Australii i USA. Były wśród nich projekcje 3D, dzieła eksperymentalne, animacje komputerowe, a także instalacje audiowizualne wykorzystujące najnowsze technologie. Nurt główny programu to prawie 70 zróżnicowanych tematycznie i gatunkowo prac.

Podczas Kinomuralu swoją premierę miało wspólne dzieło Tomka Tryzny, reżysera i pisarza, autora tłumaczonych na całym świecie powieści, w tym legendarnej „Panny Nikt” oraz Agaty Bartos, artystki intermedialnej. „THR – przygody na pograniczu” wyrosło siedem lat temu z idei, „żeby filmować, jakby się pisało i rysowało”. To projekt na styku sztuki plastycznej i kina eksperymentalnego składający się z wielu opowieści dziejących się w świecie, z którego nagle i dramatycznie zniknął kolor oraz wszystkie odcienie szarości.

Wydarzeniem specjalnym była z kolei „Kobieta Gigant” – efekt współpracy manufaktury audiowizualnej kinoMANUAL z Beatą Rojek, artystką tworzącą obrazy, grafiki, komiksy i murale, znaną także jako Brojek. Nie zabrakło także prac dedykowanych Tadeuszowi Różewiczowi. Jedna ze ścian Kinomuralu stanie się wielkim mechanicznym skanerem, który odczyta wiersz pt. „Rozebrany”.

W programie tegorocznej edycji znalazły się także prace 15 twórców będące owocem wielomiesięcznej współpracy Kinomuralu z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Tuż po zmierzchu wyświetlona została „Dobranocka” dedykowana najmłodszym widzom.