Wrocław to jedno z 22 europejskich miast, które koniecznie trzeba zobaczyć – tak twierdzi brytyjski dziennik The Telegraph. To kolejny raz, gdy stolica Dolnego Śląska znajduje uznanie w oczach zagranicznych mediów.

fot. Pixabay/CC0 Public Domain

22 europejskie miasta, o których nigdy nie pomyślałeś, żeby je odwiedzić (ale naprawdę powinieneś) – pod takim hasłem The Telegraph przygotował zestawienie nieoczywistych podróżniczych kierunków na Starym Kontynencie. O Wrocławiu brytyjscy dziennikarze piszą, że to miasto wypełnione urodziwymi budynkami i kulturalnymi gratkami, od Ostrowa Tumskiego, czyli “katedralnej wyspy” do Rynku, czyli historycznego serca miasta, nad którym góruje olśniewający, XIV-wieczny Ratusz.

Polska ma w tym rankingu jeszcze jednego reprezentanta. To Gdańsk, który – jak przypomina The Telegraph – latem odwiedziła księżna Kate i książę William. Ponadto na liście znajdziemy miasta włoskie, macedońskie, gruzińskie, hiszpańskie, portugalskie, chorwackie, szwedzkie, francuskie, austriackie, szwajcarskie, niemieckie, bułgarskie, duńskie, węgierskie i słoweńskie.

O naszym mieście głośno za granicą

To nie pierwszy raz, gdy nasze miasto zyskało uznanie w oczach The Telegraph. Wiosną Wrocław został bowiem wybrany przez ten brytyjski dziennik jako jedno z najbardziej kolorowych miejsc na Ziemi. Jeszcze wcześniej, bo jesienią zeszłego roku The Telegraph polecał swoim czytelnikom weekendową wycieczkę do stolicy Dolnego Śląska, przypominając, że nasze miasto było Europejską Stolicą Kultury 2016 i zwracając uwagę, że to tutaj Steven Spielberg kręcił film „Most szpiegów”.

Pisały o nas także inne zagraniczne media. Jesienią zeszłego roku Rough Guides, wydający słynne przewodniki, których autorzy podróżują po całym świecie, uznał Wrocław za najlepsze miejsce do spędzenia weekendu w Polsce.

Do weekendowego wypadu do stolicy Dolnego Śląska zachęcał również reportaż w prestiżowym Vogue. Jego autorka polecała nie tylko wydarzenia związane z Europejską Stolicą Kultury 2016, ale też atmosferę w naszym mieście, bogatą ofertę kulinarną i fascynującą architekturę, zarówno historyczną, jak i nowoczesną.

Wrocław ceniony w świecie biznesu

Nasze miasto już od dłuższego czasu cieszy się także renomą w świecie międzynarodowego biznesu. W kwietniu donosiliśmy, że stolica Dolnego Śląska awansowała w globalnym rankingu miast, biorącym pod uwagę znaczenie dla światowej gospodarki. Wrocław znalazł się w gronie ośrodków Gamma-, obok m.in. Marsylii, Drezna, Strasburga czy Bolonii.

Wcześniej zostaliśmy uznani za jedno z dwudziestu najatrakcyjniejszych miast w Europie dla nowoczesnych usług biznesowych, a fDI – międzynarodowy ośrodek badawczy z grupy Financial Times – umieścił stolicę Dolnego Śląska wśród polskich miast przyszłości. Z kolei w rankingu firmy Mercer, biorącym pod uwagę jakość życia w największych miastach na świecie, Wrocław uplasował się na setnej pozycji.