24 sierpnia Ukraina obchodzi Dzień Niepodległości (ukr. День Незалежності України)- w rocznicę uchwalenia Deklaracji Niepodległości Ukrainy przez Radę Najwyższą Ukraińskiej SSR 24 sierpnia 1991 r.. Już jutro, także we Wrocławiu, mniejszość ukraińska, która szacowana jest na kilkadziesiąt tysięcy osób, będzie obchodzić swoje święto narodowe.

Od godziny 11:00 Fundacja Ukraina organizuje w Parku Południowym Wielokulturowy Piknik Rodzinny. Impreza przeznaczona jest nie tylko dla Ukraińców, ale dla wszystkich mieszkańców Wrocławia. Na uczestników czekać będą warsztaty dla dzieci, stoiska prezentujące kultury narodów zamieszkałych w mieście, w tym smakołyki z różnych zakątków świata oraz kluby konwersacyjne i warsztaty z tańca.

Młodsi goście pikniku będą mogli rozwijać swoją kreatywność i zdolności motoryczne. W czasie warsztatu z plecenia wianków (14:30 -16:30) własnoręcznie wykonają kwiatowe kompozycje, które dziewczynki będą z nosić w czasie eventu, a chłopcy wręczą mamom i babciom. Dla miłośników rysowania zostaną zorganizowane warsztaty rysunku węglem (11:00-14:00). Prawdziwą gratką dla małych rzemieślników staną się warsztaty z rękodzieła (13:00-15:00) – nauczą się oni jak pleść bransoletki ze wstążek oraz robić kwiaty z papierowych serwetek. Dla energicznych maluchów będzie również kącik z animacjami i trampolinami.

Od 12:00 do 13:00 organizatorzy zapraszają na tradycyjny English Speaking Club, który w Fundacji Ukraina cieszy się dużym zainteresowaniem. Moderowana dyskusja zaangażuje osoby na wszystkich poziomach biegłości językowej. Od 15:00 do 16:00 dla gości pikniku pochodzących z zagranicy odbędzie się gra komunikacyjna w ramach Polish Speaking Club, a od 13:00 do 14:00 klub “Promova”(Toastmasters po ukraińsku) będzie uczył znających język ukraiński jak poprawnie udzielać informacji zwrotnej.

Przez cały czas trwania pikniku będzie można oglądać wyjątkową steampunkową sztukę Liudmyły Bezusko. Artystka tworzy lalki z bawełny, które następnie przekształca w rzeźbę i maluję akrylem. Użycie drewna, skóry, piór i bawełny sprawia iż lalki stają się trójwymiarowymi rzeźbami. Prace Ukrainki uczestniczyły w wielu międzynarodowych festiwalach i wystawach.

Od 11:00 do 16:00 swoje rodzime kraje, tradycje i kuchnie zaprezentują m.in. Ukraińcy, Indusi, Gruzini i Żydzi podczas których będzie możliwość degustacji tradycyjnego gruzińskiego i żydowskiego jedzenia, warsztaty języka hindi oraz nauki tradycyjnych tańców żydowskich.

Po południu obchody przeniosą się na Wybrzeże Wyspiańskiego. O 17.00 rozpocznie się spotkanie z kulturą ukraińską podczas której wystąpią m.in.: solistka Opery Połtawskiej – Tatiana Sadochina, zespół taneczny „Ukrainoczka” z Danii oraz „Wymyrajuczi Wydy” z Wrocławia.

Organizatorem wydarzenia jest Związek Ukraińców w Polsce Koło we Wrocławiu wraz z Fundacją Ukraina, Ośrodkiem Kultury i Sztuki We Wrocławiu oraz Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego współfinansowany ze środków budżetu Gminy Wrocław w ramach wdrażania programu „Wrocławskiej Strategii Dialogu Międzykulturowego”.