Dla pasjonatów gier to obowiązkowe wydarzenie w kalendarzu, na które czekają cały rok. Dla osób, które grają w planszówki tylko od czasu do czasu – niepowtarzalna okazja poznania ponad 1000 różnych gier. Już w ten weekend 19-20 listopada czeka nas Międzynarodowy Festiwal Gier Planszowych.

 

Wrocław Games Fest 2016

Wybór gier podczas festiwalu jest ogromny! Fot. Stowarzyszenie Druga Runda

Wrocław Games Fest jest największym, cyklicznym festiwalem gier planszowych, który odbywa się w naszym mieście jesienią, zazwyczaj w listopadzie. Z roku na rok zasięg i liczba uczestników wydarzenia są coraz większe. Podczas szóstej tegorocznej edycji będziemy mieli możliwość za darmo zagrać w ponad 100o gier. Wystarczy przyjść do Hali Sportowej Uniwersytetu Przyrodniczego przy ul. Chełmońskiego 43 w sobotę (od 10.00 do 20.00) lub w niedzielę (10.00 – 18.00).

– 90 procent osób, które zapytalibyśmy we wrocławskim Rynku o przykłady trzech gier planszowych, wymieniłoby zapewne chińczyka, warcaby czy monopoly. Ciągle łapiemy się na tym, że brakuje nam czasu, aby poszukać i zainteresować się czymś więcej. Chcemy przekonać wrocławian, że warto trochę zwolnić, spędzić miło czas ze znajomymi i z rodziną – mówi prezes Stowarzyszenia Druga Runda Maciej Smiatacz, który organizowaniem podobnych festiwali zajmuje się od 2008 roku.

Na którą z 1000 gier się zdecydować? Wolontariusze i animatorzy stowarzyszeń doradzą nam w tym wyborze i pomogą wyjaśnić zasady. Rozgrywka przy stole może być dla nas dobrą okazją do wypróbowania gier, które będzie można kupić podczas festiwalu w promocyjnych cenach.

Niektórzy szczęśliwcy dostaną gry do rąk – za darmo i na własność. Swoich sił w turniejach spróbują i dorośli i dzieci. Co więcej, nagrody są przewidziane nie tylko za udział w konkursach, ale również za samo przyjście Wrocław Games Fest 2016. Na turnieje zapiszemy się w punkcie akredytacyjnym imprezy. Więcej szczegółów organizatorzy zdradzą dopiero podczas festiwalu.Targi w Essen

Targi Spiel `16 w Essen. Fot. Stowarzyszenie Druga Runda

Czym zaskoczy Was Wrocław Games Fest?

Nie jest natomiast tajemnicą, że podczas wydarzenia sprawdzimy najróżniejsze rodzaje gier. Na festiwalu spotkamy się z polskimi i zagranicznymi wydawnictwami takimi jak Panini, Egmont, Granna czy Rebel. Pojawią się znane i lubiane tytuły. Na festiwalu nie będą się jednak nudzić te osoby, które były już na poprzednich edycjach tego wydarzenia, grami planszowymi pasjonują się na co dzień i wiedzą o nich niemal wszystko.

Podczas Wrocław Games Fest 2016 zostaną zaprezentowane premiery prosto z targów Spiel `16 w Essen. To jedno z największych wydarzeń dla miłośników planszówek na świecie. We Wrocławiu odbędą się również premiery gier, które zostały wyprodukowane i wydane w Polsce.

Maciej Smiatacz zwraca uwagę zwłaszcza na ,,Wiek Złodziei”. Zanim ten tytuł trafi 21 listopada do sklepów, będzie można w niego zagrać w weekend i to tylko w dwóch miastach w Polsce – we Wrocławiu i Gdańsku. Jeżeli ciekawi nas to, co trzeba zrobić, aby przejść od pomysłu na grę do jej wydania, będziemy mogli zapytać o to samego autora. Sławomir Stępień pojawi się na Wrocław Games Fest, osobiście wyjaśni nam zasady i odpowie na nasze pytania.

Tradycyjnie gratką wydarzenia będą liczne gry oparte na filmach, książkach i grach komputerowych. Listę wszystkich 1035 gier znajdziemy na stronie organizatora.

Wydarzenie nie tylko dla pasjonatów gier

reklama Wrocław Games Fest

Fot. Stowarzyszenie Druga Runda

Ciekawostką w programie jest atrakcja, którą przygotowuje Wrocławska Akademia Taekwondo. Okazuje się, że planszówki można wykorzystywać również do sportów walki, co pokazuje jak urozmaicony jest świat gier. Podczas festiwalu każdy powinien więc znaleźć coś dla siebie.

Wśród uczestników Wrocław Games Fest nie brakuje pasjonatów i tzw. geek-ów. Jednak, jak zauważa Maciej Smiatacz, większość odwiedzających festiwal stanowią osoby, które nie interesują się na co dzień grami i nie mają wiedzy na ten temat, a chciałyby poznać nowoczesne gry planszowe.

– Chcemy przez takie inicjatywy pokazywać, że niekoniecznie trzeba wydać pieniądze, aby aktywnie i w ciekawy sposób spędzić czas. Dzięki darmowej i otwartej formule wydarzenia możemy przyciągnąć osoby, które normalnie by na takie wydarzenie nie przyszły – przekonuje.

Jedną z atrakcji będą mieli także najmłodsi. Dzieci chętnie spędzą  czas w strefie Tric Logic, gdzie będzie je ograniczać tylko ich kreatywność i wyobraźnia. Za pomocą drewnianych klocków ułożą najróżniejsze konstrukcje, od domina do najwyższych wież.

Organizatorami Wrocław Games Fest 2016

jest Stowarzyszenie Druga Runda i Uniwersytet Przyrodniczy. Stowarzyszenie od 2012 roku stara się aktywnie propagować gry planszowe jako formę spędzenia wolnego czasu i prowadząc warsztaty i kolonie dla dzieci, dorosłych i seniorów.

Z pasjonatami gier planszowych można spotkać się także na Uniwersytecie Przyrodniczym, gdzie działacze stowarzyszenia spotykają się co piątek, a także prowadzą niektóre zajęcia ze studentami. Na uczelni działa od 2009 roku Klub Gier Planszowych, nic więc dziwnego, że gospodarzem Wrocław Games Fest jest właśnie Uniwersytet Przyrodniczy. Festiwal gier planszowych wspiera miasto Wrocław i Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego.

Harmonogram wydarzenia i więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej.

banerworld games

Fot. Stowarzyszenia Druga Runda