5 maja, po przerwie zimowej będziemy mieli okazję zobaczyć najszybsze konie świata – folbluty. Tego dnia nastąpi inauguracja sezonu wyścigów konnych 2019 na Partynicach. Sportowy program dnia oferuje wszystko, co najlepsze: piekielnie szybkie gonitwy płaskie, wytrzymałościowe z płotami oraz najbardziej widowiskowe, gonitwy przeszkodowe.

Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji towarzyszących: uroczystą paradę otwarcia, prezentację ogiera Fazza Al Khalediah – sensacyjnego zwycięzcę z paryskiego Longchamp, pokaz koni andaluzyjskich, woltyżerki sportowej, gonitwę kucyków oraz odsłonięcie partynickiego krasnala. Dzień wyścigowy poprowadzi gość specjalny otwarcia sezonu – Robert Janowski.

Wielkie ściganie

Po półrocznej przerwie wielkie ściganie powraca na Wrocławski Tor Wyścigów Konnych Partytnice. Podczas inauguracyjnej niedzieli czeka miłośników konnych gonitw prawdziwie końska dawka emocji, w programie dnia mamy siedem silnie obsadzonych gonitw na dystansach płaskich, z płotami i przeszkodowych. Konie pełnej krwi angielskiej, których domeną jest szybkość, ścigać się będą w gonitwach płaskich, zaś te obdarzone wytrzymałością, rywalizować będą w widowiskowych gonitwach z przeszkodami. Jedna z nich, Nagroda Otwarcia Sezonu, to próba przeznaczona dla starszych i doświadczonych koni, które na liczącej 4200 m krętej trasie pokonywać będą liczne przeszkody, takie jak różnego rodzaju żywopłoty, rów z wodą i mur, a także przegalopują przez wyjątkowo atrakcyjną dla publiczności i fotoreporterów przeszkodę wodną.

Atrakcje Otwarcia Sezonu

Zgodnie z tradycją wrocławskiego toru gonitwa Otwarcia Sezonu będzie poprzedzona uroczystą paradą. Na prostej finiszowej przed trybunami pojawi się dyrektor toru Jerzy Sawka na Damarze – koniu Bohuna z filmu „Ogniem i mieczem” w asyście konnej dwóch amazonek, witając zgromadzoną publiczność.
Specjalnie na otwarcie sezonu do Polski z Andaluzji przylatuje Blanka Satora – wybitna instruktorka jazdy konnej, która przygotowała pokaz koni andaluzyjskich.
Podczas tak ważnego dnia nie może zabraknąć najsławniejszego konia z Partynic, o którym w ciągu ostatnich miesięcy pisały media na całym świecie, to ogier Fazza Al Kahlediah, zwycięzca z paryskiego toru Longchamp, zdobywca drugiego miejsca podczas najbardziej kasowego mityngu na świecie – Dubai World Cup. Fazza tym razem nie pobiegnie, ale zostanie zaprezentowany na padoku.
Publiczność będzie miała okazję podziwiać w akcji najmniejsze konie z Partynic, czyli kuce, które, dosiadane przez adeptów Wyższej Szkółki Jazdy, pobiegną w pokazowej gonitwie.
Na piaszczystym czworoboku przed trybunami, partynicka sekcja woltyżerki, czyli ćwiczeń akrobatycznych wykonywanych na poruszającym się koniu, zaprezentuje najnowszy pokaz przygotowany na inaugurację sezonu.
Od tego roku na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych pojawi się też nowy mieszkaniec – wyścigowy krasnal. Uroczyste odsłonięcie rzeźby krasnala nastąpi również w trakcie dnia wyścigowego.

Jaka to melodia/gonitwa ?

Mityng otwarcia sezonu wyścigowego na wrocławskich Partynicach, już sam w sobie obfitujący w
atrakcje, będzie miał jeszcze jeden, dodatkowy magnes – w roli prowadzącego wystąpi znany i lubiany prezenter telewizyjny i dziennikarz radiowy Robert Janowski, który z wykształcenia jest… lekarzem weterynarii.

Jak bezpiecznie i wygodnie dotrzeć na wyścigi

Otwarcie sezonu wyścigowego zawsze cieszy się olbrzymim zainteresowaniem. Dlatego organizatorzy postanowili uruchomić dodatkowe parkingi oraz darmowy transport. 5 maja od godz. 12:00 do godz. 20:00 na trasie: pętla tramwajowa Krzyki – Tor Wyścigów Partynice – parking Auchan – Tor Wyścigów Partynice – pętla tramwajowa Krzyki będą kursowały bezpłatne autobusy. Trasę będzie obsługiwał Polbus. Z uwagi na trwającą inwestycję, parkowanie na terenie kompleksu samochodów prywatnych będzie niemożliwe. Dla zmotoryzowanych dostępne będą parkingi: zewnętrzny przy torze wyścigów oraz ten przy Auchan. Pomimo specjalnych udogodnień dla kierowców, organizatorzy zachęcają do przybycia na wyścigi komunikacją miejską.
Na teren obiektu można będzie wejść główną bramą od ul. Zwycięskiej. Dodatkowe wejścia na tor będą uruchomione dopiero w czerwcu, ponieważ cały czas trwa inwestycja budowy ścieżki pieszo-biegowej wokół toru, której elementami są nowe wejścia na teren obiektu.

Otwarcie Sezonu wyścigowego na Partynicach 2019
5 maja (niedziela), godz. 13:00 (prezentacja koni w padoku przed pierwszą gonitwą, godz. 13:45)
Wrocławski Tor Wyścigów Konnych – Partynice, ul. Zwycięska 2
Wstęp wolny

Program:

13:15 Uroczyste odsłonięcie partynickiego krasnala

13:25 Pokaz woltyżerki

13:45 Prezentacja koni biorących udział w  I gonitwie dnia (padok wyścigowy)

14:15 Gonitwa dla 3-letnich koni czystej krwi arabskiej II grupy, które nie biegały. Dystans 1400 metrów.

14:30 Prezentacja Fazza Al. Khalediah – prtynickiego ogiera czystej krwi arabskiej, zwycięzcy gonitwy na paryskim torze Longchamp, notowanego na 1 miejscu w światowym  zestawieniu najlepszych koni czystej krwi arabskiej (padok wyścigowy)

14:45 Międzynarodowa gonitwa z płotami dla 4-letnich i starszych koni. Dystans – 3200 metrów.

15:00 Pokaz koni andaluzyjskich w wykonaniu Blanki Satory

15:25 Nagroda Militaria.pl – gonitwa dla 3-letnich koni III grupy. Dystans 1907 metrów.

15:40 Parada Otwarcia Sezonu 2019 na Partynicach

16:05 Nagroda Otwarcia Sezonu – międzynarodowa gonitwa z przeszkodami dla 5-letnich i starszych koni. Dystans – 4200 metrów

16:20 Pokazowa gonitwa kucyków

16:45 Nagroda Osady Śnieżka – gonitwa dla 4-letnich i starszych koni wyłącznie III grupy. Dystans 1600 metrów.

17:00 Pokaz dżygitówki w wykonaniu Apolinarski Group. Dżygitówka to sztuka jazdy konnej o charakterze akrobatycznym

17:25 Międzynarodowa gonitwa z przeszkodami dla 4-letnich koni. Dystans – 3400 metrów.

18:00 Gonitwa dla 3-letnich koni III grupy, które nie biegały. Dystans 1600 metrów.


Przez cały dzień:

– Wystawa fotografii Artura Bieńkowskiego (Stara Herbaciarnia)

– Wystaw prac plastycznych Marka Gołębiowskiego pt. .,,Między realizmem, a ekspresją” (Stara Herbaciarnia) Na wszystkie punkty programu wstęp wolny.