Przez cały sierpień, aż do 30 września, w każdą sobotę i niedzielę (oraz dodatkowo w środę 15 sierpnia) można podziwiać Wrocław, podczas przejażdżki specjalną linią turystyczną obsługiwaną przez tramwaj „Gustaw”.

Wagon zabiera chętnych w podróż przez najbardziej atrakcyjne turystycznie obszary i obiekty Wrocławia takie jak ZOO, Hala Stulecia, Ostrów Tumski, plac Dominikański, most Piaskowy czy mosty Młyńskie. Linia kursuje od godziny 12 do godziny 20.

Pracował z pługiem

Gustaw to wagon Konstal typu N wyprodukowany w roku 1950. Takie wozy były eksploatowane w MPK Wrocław od lat 50. XX wieku. Zaczęto je sukcesywnie wycofywać po pojawieniu się tramwajów Konstal 105Na i 102Na.

Kilka egzemplarzy zachowano i przekształcono w pojazdy techniczne, w tym właśnie Gustawa – wagon silnikowy G-091. Przez lata tramwaj wspomagał prace na zajezdni tramwajowej nr VI przy ul. Wróblewskiego. Służył do transportu wózków jezdnych, pracował z pługiem przy odśnieżaniu czy wyjeżdżał do napraw tramwajów na trasie.

Po zamknięciu zajezdni na Dąbiu w 2014 roku przekazano go na zajezdnię nr II przy ul. Słowiańskiej i dzięki dbałości pracowników zaplecza technicznego utrzymywany był w sprawności. To m.in. z uwagi na to podjęto decyzję o przywróceniu pojazdowi świetności, przeprowadzeniu gruntownych prac remontowych i przekazaniu tramwaju mieszkańcom i turystom.

Gdzie kupisz bilet

W tramwaju obowiązuje papierowy bilet jednorazowy o wartości zgodnej z taryfą (3,40 zł normalny, 1,70 zł ulgowy) zakupiony w kiosku, automatach stacjonarnych, a także wewnątrz pojazdu u konduktora. Akceptowane będą również karty Urbancard oraz bilety zakupione w aplikacjach mobilnych.

Trasa tramwaju: ZOO – Wróblewskiego – Wajdy – most Zwierzyniecki – Skłodowskiej-Curie – pl. Grunwaldzki – Piastowska – Sienkiewicza – pl. Bema – mosty Młyńskie – św. Jadwigi – most Piaskowy – Grodzka – Nowy Świat – Kazimierza Wielkiego – pl. Dominikański – Oławska – Traugutta – pl. Społeczny – Wyszyńskiego – Szczytnicka – Skłodowskiej-Curie – Rondo Reagana (peron 4) – Skłodowskiej-Curie – most Zwierzyniecki – Wajdy – Wróblewskiego – ZOO

Rozkład jazdy: https://www.wroclaw.pl/linia-lt-wroclaw