Wydarzenia na osiedlach, jazz, imprezy gastronomiczne – wydarzenia najbliższego weekendu zachęcają nas do wakacyjnego zwolnienia tempa, odpoczynku przy muzyce, z dobrym napojem i jeszcze lepszym jedzeniem. Często znajdziemy to pod samym domem! Poniżej znajdziecie nasze propozycje na najbliższe wolne, lipcowe dni – co robić 17 i 18 lipca?

Czasami wystarczy wyjść z domu – imprezy osiedlowe

  • Szczepin zaprasza na wspólną, sąsiedzką sobotę. Od godziny 15:00 do 20:00 odbywa się gra terenowa Szczepin bez maski: zainteresowani będą poznawać tajemnice osiedla podążając za przygotowaną przez organizatorów mapką. Od 19:30 będzie można odpocząć na sąsiedzkiej kolacji, finale akcji “Szczypta świata na Szczepinie”. Każdy gość jest zobowiązany przynieść przygotowaną przez siebie potrawę.
  • Sępolno: choć pomaluj swój świat! W ramach cyklu finansowanego przez Mikrogranty w każdą sobotę, do końca lipca, dzieci w wieku 7- 13 lat, będą przyglądać się charakterystycznym budynkom na Sępolnie i… malować je. Dosłownie – organizatorzy przygotowali szereg makiety, które, jak mówią, “Posłużą jako maszyny do patrzenia, zwrócą uwagę uczestników na wyjątkowe aspekty każdego miejsca. Ponadto to na nich dzieci namalują swoje koncepcje. Architektura przestaje być nietykalna. Nie malujemy na kartkach! Malujemy na pawilonach! 😉“. Na wydarzenie obowiązują zapisy. Prowadzącymi są architekci z Politechniki Wrocławskiej.
  • Ołbin: w sobotę Paku Tołpy czekać będą… psiaki. Grupa Pomocy Zwierzętom RATUJ zaprasza na spotkania z czworonogami – pogadanki, przytulanki i zabawy. W planach są warsztaty tworzenia mat węchowych (obowiązują zapisy). Od 18:00 będzie można potańczyć w rym gorących, latynoskich hitów. W niedzielę pogłaskamy jeszcze więcej psów, dzieci będą mogły skorzystać ze zwierzakowych warsztatów i tańców animacyjnych, a dorośli z zajęć jogi (od 17:00).
  • Leśnica: “Tajemnicza Leśnica” – spacer z przewodnikiem i Leśnicki atlas drzew i krzewów – to dwa wydarzenia, które przygotowali dla nas leśniccy aktywiści ze stowarzyszenia Leśnica Bliska. Spacer na jednym planowane jest m.in. poszukiwanie śladów zakonu Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą zaczyna się o godzinie 15:00, a na drugi – pozyskanie ciekawych liści drzew i krzewów, z których potem powstanie zielnik, od 17:00.

Warto zajrzeń do najbliższego parku ESK, jest ich we Wrocławiu 10: Park Grabiszyński, Park Słoneczny na Gaju, Park Południowy, Park Polana Karłowicka, Park Leśnicki, Park Staszica, Park Strachociński, Skwer de Veuster na Szczepinie, Park Tarnogajski i Park Tołpy. W każdy weekend wakacji są otwarte dla mieszkańców między 15:00 a 20:00. O tym, czy są organizowane szczególne wydarzenia czasami można dowiedzieć się na fanpage ESK, ale najpewniej – pójść i przekonać się samemu. Miejsca te otwarte są dla mieszkańców, każdy może zaproponować swoją imprezę.

A na deser… Wielka Wrocławska Potańcówka Wolności!

Idea wydarzenia polega na tym, żeby zamienić małe osiedlowe potańcówki w jedną dużą, gdzie mieszkańcy z różnych osiedli będą mogli się poznać i wspólnie spędzić czas. Ważnym elementem będzie udział animatorów z różnych szkół tańca, którzy będą mieli pół godziny do zagospodarowania w przestrzeni parkietu na pl. Wolności. W tym czasie zaprezentują swój styl, nauczą kroków i zaproszą mieszkańców do wspólnego tańca.

Organizatorzy zapraszają w sobotę, 17.07 między godziną 18:00 a 22:00.

Muzyka na wyspie, na plaży, w bibliotece

Na jazzową podróż w różne zakątki miasta zaprasza nas Vertigo Summer Jazz Festival – cykl koncertów, które odbywają się w różnych, raczej mniej oczywistych częściach miasta.

“Chcemy trafić do jak największej liczby miejsc, dlatego nie skupiamy się na jednym punkcie, a razem z muzyką „podróżujemy” po Wrocławiu, zarażając wszystkich naszą sympatią i miłością do Jazzu. Festival Vertigo to próba przełamania „zamkniętych” form muzyki Jazzowej i pokazania jej szerokiej publiczności.” – piszą organizatorzy.

fot. mat. prasowe / koncert w ZaZoo

W sobotę festiwal zawita do Boho Chillout Bar na Swojczycach, grać będzie Katarzyna Berger z zespołem. W niedzielę koncert odbędzie się na Wyspie Daliowej – od 14:00 na Swingową Daliową zaprasza Jakub Luboiński i Sebastian Łobos Swing Time, po dwóch częściach koncertu będzie można posłuchać jam session. Oba koncerty są bezpłatne. O 20:00 grupa Avi Jazzar gościć będzie w… Ossolineum. “Mimo wspólnej inspiracji szeroko pojętą muzyką jazzową muzycy w swoich utworach, chętnie otwierają się na inne style, nawiązując chociażby do motywów ludowych, ambientu, rocka progresywnego czy muzyki filmowej.” – czytamy na stronie organizatorów. Wstęp na to wydarzenie jest biletowany (50zł).

Festiwal potrwa do 31 lipca.

Kolacja w browarze, śniadanie w parku, a w międzyczasie – ciekawe koktajle

Po wielu miesiącach przerwy organizatorzy ogłosili wielki powrót Gastro Miasto – wyjątkowej przestrzeni, w której mieszkańcy i turyści mogą skosztować potraw uznanych szefów wrocławskich kuchni, odrywać nowe miejsca na gastronomicznej mapie miasta i spędzić wyjątkowy czas w klimatycznym miejscu. Spotkanie zaczyna się dziś o 17:00 i potrwa do końca weekendu.

A rano warto podejść do Parku Andersa na… śniadanie. Brzmi dobrze? W każdą niedzielę między 9:00 a 16:00 na kocach i leżakach można zjeść lokalne specjały od wystawców Parku Śniadaniowego. Równolegle odbywają się warsztaty dla dzieci (od 9:00 do 16:00) i tematyczne zajęcia dla dorosłych – dotychczas było to wyplatanie makram, joga, chustonoszenie. Animacje są za darmo, jedzenie niestety nie – ale w gratisie dostajemy fantastyczny klimat i pewność, że nasze pieniądze trafią do lokalnych producentów wysokiej jakości żywności.

World Class Cocktail Festival – letnia edycja festiwali koktajl potrwa prawie cały miesiąc, od 7 lipca do 1 sierpnia. We Wrocławiu w Festiwalu bierze udział 9 koktajl barów, które specjalnie na tę okazję przygotowały wyjątkowe koktajle. są to: Black Beard, Incognito Coctail Bar, Marina Kleczków, Orzo people – music – nature Wrocław, Pasta Mia, Rumbar Rum & Seafood, Rusty Rat, Sztuka na Miejscu, Vertigo Jazz Club & Restaurant. W cenie 35 złotych spróbujemy dwóch propozycji. Rezerwacje odbywają się przez stronę internetową: https://cocktailfestival.pl/

fot. mat. prasowe / Vertigo Jazz Club