W najbliższych dniach dobrze zjemy na Szczepinie i placu Nowy Targ, zatańczymy na placu Wolności, a na Leśnicy przeniesiemy się w świat fantastyki. Co jeszcze nas czeka w weekend 20-22 sierpnia?

Wywczas na Szczepinie

Wśród zieleni, sąsiadów i między blokami – 22 sierpnia Wrocławska Fundacja Filmowa rozpocznie cykl spotkań „Wywczas”. W ramach akcji odbędzie się 5 wydarzeń filmowo-kulinarnych i weekendowy finał. Spotkania będą się odbywać na terenie każdej dawnej dzielnicy Wrocławia: Stare Miasto, Fabryczna, Krzyki, Śródmieście i Psie Pole.
Do każdego z wydarzeń wybrana będzie lokalna restauracja, która serwować będzie potrawy dopasowane do prezentowanego filmu.

W najbliższą niedzielę na Szczepińskim skwerze św. O. Damiana de Veustera restauracja Zaporoska Chata zaprezentuje przekąski typu finger food, na ekranie zaś będzie można obejrzeć film „Poza własne granice” w reżyserii Oleny Astakhovej i Aleksandry Dziuli. Bohaterami filmu są obcokrajowcy mieszkający we Wrocławiu: syryjski socjolog Ziad Abou Saleh, szkocki dziennikarz Gregor Gowans, promotorka hinduskiej kultury Rinku Gipta i ukraińska nauczycielka i piosenkarka Valentina Vatutina.

W tym roku mieszkańcy Szczepina poznali swoich sąsiadów – obcokrajowców, za sprawą projektu Serca Szczepina “Szczypta świata na Szczepinie”. Od maja do lipca szczepinianie uczyli się gotować potrawy od Panamczyka, Meksykanina, Ekwadorczyka, Australijczyka, Egipcjanina i wielu innych. Poprzez kuchnię poznawali kraje swoich sąsiadów i łamali stereotypy na ich tamat – mówi Joanna Klima ze stowarzyszenia Serce Szczepina. – Wywczas na Szczepinie to ukłon do dobrej i aktywnej sasiedzkości, która panuje na Szczepinie. Za sprawą Serca Szczepina to jedno z najbardziej aktywnych lokalnie osiedli Wrocławia – dodaje.

Start imprezy o godzinie 20:00. Wstęp bezpłatny.

Jak informują organizatorzy inicjatywa „Wywczas” ma być zachętą do odkrywania zielonych zakątków w różnych częściach miasta i stać się kulturalną propozycją na spędzenie ostatnich tygodni lata poza ścisłym centrum Wrocławia.

Dni Fantastyki

W dniach 20-22 sierpnia, tradycyjnie już w Centrum Kultury Zamek na wrocławskiej Leśnicy odbędą się kolejne Dni Fantastyki, które są najstarszą fantastyczną imprezą na Dolnym Śląsku. Od 2004 roku z roku na rok przybywa zarówno gości, pisarzy, filmowców, aktorów, jak i uczestników tego wydarzenia.

Na 17. edycji Dni Fantastyki poza prelekcjami i dyskusjami wokół rozmaitych futurystycznych wizji, na uczestników będą czekać najróżniejsze atrakcje, liczne punkty handlowe, warsztaty, a wszystkie najważniejsze elementy programu będzie można obejrzeć online.

Motywem przewodnim XVII Dni Fantastyki będzie Nowy Fantastyczny Świat, w którym zawiera się tematykę science-fiction charakteryzującą się ukazaniem rozmaitych wizji nadchodzącej przyszłości, a która dotyczy gatunków takich jak fantastyka socjologiczna czy postapokaliptyczna, utopia i antyutopia, retro futuryzm albo historia alternatywna. Uczestnicy przy okazji brania udziału w ramach festiwalu wydarzeniach czy atrakcjach będą mogli odkryć szanse oraz zagrożenia dla ludzi w przyszłości, a także zbadać potencjalne ścieżki rozwoju ludzkości czy zweryfikować zaproponowane przez różnych twórców perspektywy.

Szczególną rolę na najbliższej edycji odegra twórczość Stanisława Lema. Jako że w 2021 roku obchodzona jest setna rocznica jego urodzin, organizatorzy postanowili uczynić z tegorocznego festiwalu niejaką laurkę upamiętniającą dokonania wybitnego polskiego pisarza, którego idee inspirują i wzbudzają podziw oraz zainteresowanie na całym świecie po dziś.

Dokładny program wydarzenia dostępny jest na stronie Centrum Kultury Zamek.

materiały prasowe

Feta na placu Nowy Targ

Jeśli w najbliższy weekend zapragniecie dobrze zjeść, to skierujcie swoje kroki na Plac Nowy Targ. W samym centrum Wrocławia czekać będzie piwo, wino, ser – uliczne jedzenie w najlepszym wydaniu.

Ulicożercy oraz Wrocławska Feta zapraszają na smakowanie intrygujących kultur smaku i aromatu.

Podczas wydarzenia sięgnąć będzie można po wyjątkowe piwa, rozsmakować podniebienia rzemieślniczym serem, rozkoszować się potrawami kuchni greckiej, meksykańskiej, czy włoskiej lub bałkańskiej.

Impreza rozpoczyna się w piątek, 20 sierpnia o godzinie 17. Wstęp bezpłatny.

Potańcówka na na placu Wolności

W najbliższą sobotę, 21 sierpnia na placu Wolności odbędzie się III Wrocławska Potańcówka Wolności.

Tym razem tańcząc będzie można wesprzeć dzieci z Domu Dziecka z Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania przy ul. Lekcyjnej we Wrocławiu. Jak to zrobić? Należy zainstalować aplikację Movello, która pozbiera i policzy taneczne kroki. Dzięki uzyskanej odpowiedniej ilości podrygów, przekazane zostaną pieniądze na rzecz potrzebujących dzieci. Gdy tancerzy czynnie uczestniczących w wydarzeniu będzie wielu, to wychowankowie Centrum Opieki otrzymają darmowe lekcje tańca.

Jak informują organizatorzy, impreza rozpoczyna się o godzinie 18, a godzinę później przeprowadzony będzie krótki kurs tanga.

Ogórkorwanie u Sznajderów

Niedaleko Wrocławia, w Karnicach sobota będzie pod znakiem ogórków. W godzinach 12:00-17:00 gospodarstwo rolne M. Sznajder Kiszone warzywa z Doliny Baryczy zaprasza na Ogórkorwanie. Na imprezę przyjadą gospodarze nie tylko z Doliny Baryczy, ale również z całego Dolnego Śląska.

W programie imprezy koncert laureata trzech Fryderyków – Roberta Cichego, a ze swoim stand-upem wystąpi również Ola Petrus. Jak co roku zaśpiewają lokalne zespoły muzyczne: Humorek i Zielona Łączka. Nie zabraknie kałuży błotnej i wielkiego placu zabaw z beli słomy z torem przeszkód agro-ninja, który poprowadzi półfinalistka Ninja Warrior Julia Maciuszek.

Organizatorzy zapraszają do strefy Ogórkowego SPA na relaks. Na dzieci czekać będzie specjalna strefa, która będzie prowadzona przez wykwalifikowanych animatorów. Będą ogórkowe tatuaże, ogórkowe ludziki, ogórkowe kolorowanki.

W tym roku lot samolotem ogórkowym i warsztaty kiszenia będą biletowane (cegiełka 5zł od osoby), a całkowity przychód będzie przekazany Kubie Żupińskiemu z Barkówka na rehabilitację uszkodzonego kręgosłupa. Będą też konkursy i losy na loterii na wsparcie Kuby, a o bezpieczeństwo zadbają strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Bychowie i Barkowie.Przyjedzie też Złomek – trabancik z fundacji “Nie opłaca się, ale warto”.

Wszystkie ogórki zebrane na polu będzie można zabrać do domu i zakisić.

materiały M. Sznajder Kiszone warzywa z Doliny Baryczy


foto główne: materiały M. Sznajder Kiszone warzywa z Doliny Baryczy