Nie masz jeszcze pomysłu na weekend? Wpadnij na Trójkąt, albo… właściwie gdziekolwiek, bo 28 i 29 sierpnia całe miasto będzie opanowane przez dzieciaki z Brave Kids. Ewentualnie, jeśli chcesz zrobić coś pożytecznego, zabierz swoje klamoty na jeden z pchlich targów. Przedstawiamy kilka propozycji na najbliższe wolne dni.

W ostatni weekend lata dobrze byłoby mieć zdolność przebywania z kilku miejscach jednocześnie, albo chociaż podręczny teleport. Technologia jednak nie wyszła jeszcze naprzeciw poszukiwaczom imprezowych wrażeń i emocji – trzeba zdecydować się na jedno wydarzenie w jednym czasie. Mamy nadzieję, że nasze zestawienie pomoże Wam wybrać wydarzenie, które spodoba się Wam najbardziej.

Odważne dzieciaki i 13 metrowa ryba opanują miasto

Udział w wydarzeniach tegorocznej edycji Brave Kids może być pomysłem na cały weekend. Artyści, wolontariusze i dzieci zagoszczą w zasadzie w każdej części miasta – a sobotni pochód z gigantyczną rybą ma szansę stać się jednym z najciekawszych wydarzeń plenerowych weekendu.

Gigantyczna, ruszająca się rzeźba powstała podczas dwutygodniowych warsztatów „Plastic not fantastic”.

Wykorzystaliśmy do niej materiały z recyklingu: rurki pex, siatkę ogrodową, żyłki jako odpad produkcyjny od kroplówek i dużo plastikowych butelek. Powstała 13,5 metrowa ryba z ruchomym pyskiem. Robi naprawdę ogromne wrażenie. To trzeba zobaczyć na żywo – zachęca Agnieszka Ćwieląg, instruktorka artystyczna i koordynatorka warsztatów Brave Kids.

Instalację będzie można podziwiać w sobotę, 28 sierpnia, od godziny 18.00, kiedy na placu Wolności zacznie się artystyczny pochód. Weźmie w nim udział 150 młodych ludzi. Zaprezentują się grupy artystyczne z całej Polski i Europy, m.in. Dziewczęca Orkiestra Dęta z Rzeszowa, Grupa Chorągwiarska ze Śniadowa, grupa teatralna Skrzat z Rzepiennika Strzyżewskiego, Teatr TOF z Dąbrowy Górniczej oraz artystyczna grupa Tęczowi Wojownicy. Do młodych twórców dołączą dzieci i młodzież uczestniczące w półkoloniach Brave Kids organizowanych w Stowarzyszeniu Tratwa oraz Stowarzyszeniu Żółty Parasol, a także młodzież tworząca tegoroczny Wielki Finał Brave Kids.

W niedzielę 29 sierpnia młodzież Brave Kids wystąpi na dziewięciu różnych scenach rozlokowanych w całym mieście. Tegoroczne przedstawienia rozpoczną się o godzinie 10.00 kolorowym pochodem pod Kliniką Przylądek Nadziei, gdzie spotkają się wszystkie grupy tegorocznej edycji Brave Kids. Po występie uczestnicy wyruszą na osiedlowe festiwale przygotowywane we współpracy z lokalnymi organizacjami pozarządowymi. Plenerowe sceny powstaną na Przedmieściu Oławskim, Szczepinie, Brochowie, Strachocinie, Zakrzowie, Złotnikach, Ołbinie, Dąbiu i w Parku Południowym.

Pełen plan Festiwalu na najbliższy wygląda następująco:

PIĄTEK, 27 sierpnia

 • Happening Brave Kids & Culpeer4change wraz ze streamingiem online. Biblioteka Uniwersyteckawe Wrocławiu, ul. Joliot-Curie 12 (dziedziniec) – 16.00.
 • Otwarcie murali Brave Kids & Culpeer4change. Przed·Pokój H13, ul. Hercena 13 – 17.00.
 • Finałowy pokaz #BraveKidsInternational grupy ze Złotnik. Złotnickie Centrum Spotkań, ul. Wielkopolska 3-5 – 17.00.
 • WAŁBRZYCH. Finałowe Występy Brave Kids 2021. Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki | ul. Wysockiego 29, Wałbrzych – 18.30.

SOBOTA, 28 SIERPNIA

 • Koncert Chóru Chłopięcego Narodowego Forum Muzyki – 17.00-18.00.
 • Happening na placu Wolności – 18.00-19.00.

NIEDZIELA, 29 SIERPNIA

 • Całe Brave Kids dla Przylądka Nadziei – 10.00-11.00.
 • Razem z Brave Kids w Parku Południowym – 10.00-16.00.
 • Razem z Brave Kids na Zakrzowie – 11.00-16.00.
 • Razem z Brave Kids na Złotnikach – 13.00-18.00.
 • Razem z Brave Kids na Brochowie – 13.00-20.00.
 • Razem z Brave Kids na Przedmieściu Oławskim – 14.00-18.00.
 • Razem z Brave Kids na Ołbinie – 14.00-20.00.
 • Razem z Brave Kids na Szczepinie – 12.00-18.00.
 • Razem z Brave Kids na Dąbiu – 14.00-21.00.
 • Razem z Brave Kids na Strachocinie – 15.00-20.00.

Kilka dobrych okazji, aby pozbyć się gratów z chaty

Idea ruchu zero i less-waste powoli przedziera się do mainstreamu. W najbliższy weekend odbędzie się kilka imprez, które pomogą nam dać niepotrzebnym rzeczom drugie życie. W końcu dlaczego mamy coś wyrzucać, skoro można to komuś podarować, sprzedać lub wymienić?

SWAP Wrocław to prawdopodobnie najstarsza impreza, której celem jest bezgotówkowa wymiana przedmiotów. W tym wypadku – odzieży. Prowadzi ją od 6 lat Julia Daroszewska, stylistka i blogerka. W najbliższy weekend SWAP odbędzie się na Wyspie Słodowej, na barce Barbarka. Zasady są bardzo proste:

1. Przynieś ubrania, których już nie nosisz, a które są czyste i w dobrym stanie – czyli takie, które sama jeszcze byś założyła.
2. Wymieniaj się ciuch za ciuch.
3. Wymiana dotyczy tylko ubrań, butów i dodatków.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale warto się zapisać. Wśród uczestniczek i uczestników rozlosowane zostaną upominki.

Niepotrzebne ubrania, książki, kwiaty, zabawki i inne drobiazgi można przynieść w sobotę przynieść do klubu Firley, na sąsiedzki Pchli Targ w Firleju.

Szukasz czegoś wyjątkowego do wystroju mieszkania? A może masz jakiś przedmiot, który – choć ładny – już do Twojego nie pasuje i chciałbyś, aby powędrował w świat? Przyjdź na Pchli Targ! Odbywa się w przyjaznej i dostępnej przestrzeni przed Ośrodkiem Działań Artystycznych Firlej. Zapewniamy stoliki i krzesła dla wystawiających – zachęcają organizatorzy.

Wydarzenie jest bezpłatne, nie obowiązują zapisy. Warto przynieść ze sobą coś do ekspozycji przedmiotów – organizatorzy zapewniają kilkanaście stołów, w przypadku dużego zainteresowania może ich nie wystarczyć dla wszystkich chętnych. Organizatorzy nie pośredniczą w transakcjach.

Na zachodzie miasta podobną inicjatywę przygotował Klub Anima – do dyspozycji pchlich handlarzy będzie parking klubu. Na targu zaproszeni są także twórcy rękodzieła i produktów spożywczych. Informacje można uzyskać pod numerem: 71 351 12 71.

Albo zgubić się wśród ulic legendarnego osiedla

Piąta edycja Dnia Trójkąta odbędzie się w sobotę 28 sierpnia. Skupi się na opowieściach i legendach o niezwykłych postaciach związanych z Przedmieściem Oławskim – rzemieślników, przedsiębiorczyń i naukowców, którzy kiedyś zamieszkiwali osiedle. Będzie także okazja, aby bliżej poznać osoby, które współcześnie współtworzą życie na Trójkącie. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, na część z nich obowiązują zapisy.

Wspólne świętowanie rozpocznie się leniwym śniadaniem przygotowanym przez lokalną kawiarnię  Alternatywy 4 w Parku na Niskich Łąkach, gdzie rozegrany zostanie także sąsiedzki turniej gry w boule oraz posłuchać będzie można rozmowy Joanny Rajkowskiej i Łukasza Iwaniuka o wyjątkowym ekosystemie w pobliskiej Trafostacji.  Szykuje się również nie lada gratka dla entuzjastek i entuzjastów Przedmieścia Oławskiego – konkurs wiedzy o osiedlu poprowadzi rdzenna mieszkanka Trójkąta, Agnieszka Dubaniowska. 

Będzie można pospacerować po osiedlu (w planach są aż cztery spacery tematyczne), stworzyć własne pocztówki (warsztat inspirowany jest postacią założyciela dawnej fabryki papieru, Richarda Chutscha), pobawić się podczas gry miejskiej, pomajstrować przy rowerze, w Centrum na Przedmieściu (ul. Prądzyńskiego 39A) będzie miało miejsce czytanie performatywne „Legend z Trójkąta”, podczas którego zainteresowani udadzą się w podróży w czasie i odwiedzą Przedmieście Oławskie za czasów PRL-u. Wieczorem, jako zwieńczenie święta osiedla, w Parku na Niskich Łąkach, odbędzie się wielka sąsiedzka potańcówka. Do tańca przygrywać będzie wyjątkowa 12-osobowa orkiestra dęta. 

To, i wiele innych przygód, czeka na chętnych już jutro. Jeśli mieliście w planach spacer po Trójkącie – jest to najlepszy możliwy czas, aby to zrobić.