Długi weekend we Wrocławiu zapowiada się wreszcie słonecznie i ciepło. Gdzie zatem zajrzeć w ciągu najbliższych czterech dni – 3-6 czerwca?

Premiera w Teatrze Pantomimy

W Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia, 5 czerwca odbędzie się premiera spektaklu „Tiki i inne zabawy” w reżyserii Dominiki Knapik. Będzie to pierwsze przedstawienie Teatru Pantomimy po zniesieniu obostrzeń.

Punktem wyjścia do pracy nad przedstawieniem jest twórczość dramatyczna Antona Czechowa oraz wzięta w cudzysłów sytuacja psychoterapii grupowej, eksplorowana pod względem jej teatralnej formy. Różne Czechowowskie typy zostają zderzone ze sobą wraz z ich wadami i trudnościami psychicznymi, z jakimi zostali „zdiagnozowani” przez twórców przedstawienia: depresją, chorobą dwubiegunową czy histerią, a sytuacja terapii grupowej jest środkiem do zbudowania relacji między bohaterami.

Jest to delikatny temat i nie chcemy w żaden sposób go ironizować (…). To również tabu społeczne – na szczęście ono powoli pęka i ludzie przestają się wstydzić tego, że chodzą na terapię. W spektaklu staramy się badać ramy i konwencje teatralne, a temat traktujemy poważnie i z szacunkiem, choć jest tu też trochę dowcipu – mówi Dominika Knapik, reżyser spektaklu.

Premiera „Tików i innych zabaw” – 5 czerwca o godz. 19:00 w Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia (ul. Księcia Witolda 62). Kolejne przedstawienia 6 i 7 czerwca 2021 roku. Bilety kupić można na stronie www.bilety.pantomima.wroc.pl

Wyścigi na Partynicach

Siedem gonitw na dystansach płaskich znalazło się w programie czwartego dnia sezonu na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych – Partynice, który odbędzie się 3 czerwca 2021 roku. Wreszcie wyścigi odbędą się z udziałem publiczności, dla której wstęp jest bezpłatny.

Wydarzeniem czwartkowego mityngu będzie Nagroda Konstelacji, wracająca po kilku latach nieobecności na wrocławski tor jako międzynarodowa gonitwa dla 4-letnich i starszych klaczy kat. B na dystansie 1907 m. Nagroda Konstelacji rozgrywana była na Partynicach w latach 2013-17 jako międzynarodowa gonitwa dla 3-letnich i starszych klaczy kat. A na dystansie 2400 m i zawsze miała bardzo dobrą obsadę.

Drugim wydarzeniem dnia będzie gonitwa zaliczana do nowego cyklu gonitw dla koni arabskich Al Khalediah Racing Festival 2021. Pobiegną w niej czteroletnie i starsze araby, które powalczą o dodatkowe nagrody – 15 tys. zł dla właściciela, 3 tys. zł dla trenera i 2 tys. zł dla jeźdźca zwycięskiego konia.

Początek mityngu rozpoczyna się w czwartek, 3 czerwca o godz. 13:30. Pierwsza gonitwa dnia rozpocznie się o godz. 14:00. Wstęp wolny.

Przedłużony Dzień Dziecka

1 czerwca za nami, ale nigdy nie jest za późno, aby celebrować to radosne święto.

 • Do niedzieli, 6 czerwca włącznie Centrum Historii Zajezdnia zaprasza do udziału w grze “Dzień Dziecka z Zajezdniakiem”.

  Zajezdniak to nasz krasnal, a gra polega na pomocy krasnalowi w poznaniu miasta i jednego z 5 wrocławskich parków: Parku Południowego, Parku Grabiszyńskiego, Parku Brochowskiego, Parku Zachodniego, Parku Szczytnickiego – poprzez odpowiedzi na pytania, taka zabawa i nauka w jednym – mówią organizatorzy wydarzenia.

  Aby wziąć udział w grze wystarczy pobrać aplikację Action Track i postępować wg instrukcji opisanej na grafikach.
 • 6 czerwca w godzinach 12:00-18:00 Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego oraz stowarzyszenie Osiedla dla Wrocławia zapraszają do udziału w “Retro offline Dzień Dziecka”. Tego dnia plac Wolności zamieni się w wielką, plenerową planszę do gry, do zagrania w którą organizatorzy zapraszają wszystkie dzieci. Każde z nich otrzyma specjalną kartę do zbierania pieczątek. Przechodząc przez rozstawione na pl. Wolności namioty partnerów wydarzenia dzieci będą wykonywać przygotowane dla nich zadania, brać udział w animacjach i zabawach, za co otrzymają potwierdzenie na karcie.

  Po przymusowych działaniach online, miłą odmianą będzie spotkanie i zabawa w przestrzeni miejskiej. Zadania będą wciągające, ale dość krótkie, tak by wszystko przebiegało maksymalnie bezpiecznie. Ze sceny, ustawionej na pl. Wolności, popłyną dźwięki muzyki. Pojawią się też na niej aktorzy z przedstawieniami lalkowymi i warsztatami teatralnymi, a także animatorzy zapraszający wszystkich obecnych do wspólnych zabaw i ćwiczeń ruchowych.

  Na miejscu stanie także specjalna strefa gastro – czyli wrocławskie foodtrucki – w której będzie można nabrać sił i energii do udziału we wszystkich atrakcjach.
 • W Narodowym Forum Muzyki trwa właśnie 12. Leo Festiwal, którego istotnym elementem od samego jego powstania była współpraca z dziećmi i koncerty dla nich przeznaczone. Szczególnie polecamy niedzielny koncert “Muzyczne baśnie”, podczas którego usłyszeć będzie można utwory znane z dzieciństwa: m.in. suitę z Akademii Pana Kleksa, czy w opracowaniu Michała Ziółkowskiego utwór “Moja Fantazja”.
 • W długi czerwcowy weekend możemy się wybrać do wrocławskiego ogrodu zoologicznego, które otwarte jest codziennie, również w Święto Bożego Ciała. Warto się udać, aby zobaczyć ponad 100 maluchów urodzonych tej wiosny.

Festiwal Piwa

4-6 czerwca na terenach przy Hali Stulecia odbędzie się 3. Lotny Festiwal Piwa.

Lotny Festiwal Piwa jest wydarzeniem dla pasjonatów piwa rzemieślniczego, ale nie tylko. Pomysłodawcy tego wydarzenia pragną zwiększać świadomość konsumentów i zachęcać ich do zmiany nawyków związanych z piciem piwa.

Jak zapowiadają organizatorzy oprócz licznych rzemieślniczych browarów na festiwalu pojawią się też food trucki z jedzeniem z całego świata. Będzie również scena, na której zobaczycie nie tylko interesujących artystów, ale również ekspertów, od których będzie można się dowiedzieć m.in. ile tak naprawdę kosztuje produkcja piwa, jak je degustować oraz od czego zacząć swoją przygodę z kraftem.

Pierwszy Lotny Festiwal Piwa zorganizowany był w Legnicy w 2017 roku i cieszył się ogromnym zainteresowaniem oraz bardzo dobrym odbiorem ze strony wystawców.

Wydarzenia osiedlowe

Na Kleczkowie będą zarażać śmiechem. 5 czerwca w sobotę Fundacja Kolory Życia zaprasza na warsztaty, które odbędą się w podwórku między ulicami: Siemieńskiego/Kraszewskiego/Zegadłowicza/Kleczkowska. W planach warsztaty ze śmiechoterapii dla dzieci i dorosłych, warsztaty artystyczne, Punkt Informacji Podwórkowej, a ramach niego m.in: Sąsiedzka kawiarenka. W ramach tego projektu powstanie również broszura ”Łączy nas podwórko. Kronika uśmiechów”.
Tu możemy spojrzeć, jak było w zeszłym tygodniu:

Wrocławska Spółdzielnia Socjalna we współpracy z Fundacją Ładne Historie i Fundacją Plastformers zapraszają do wzięcia udziału w warsztatach Pracowni ekologiczno-wytwórczej, których celem jest zainspirowanie – mieszkanek i mieszkańców Placu Grunwaldzkiego – do tworzenia własnych, zielonych przestrzeni do wypoczynku i wspólnego spędzania czasu na Waszych podwórkach. Zajęcia przygotowali i poprowadzą Bruno Zachariasiewicz oraz Yauheniya Chubarava.

Weekend za miastem

Jeśli zdecydujemy się wyjechać za Wrocław, to zachęcamy do odwiedzenia Starej Kopalni w Wałbrzychu.
W niedzielne poranki odbywają się tam specjalne spotkania dla dzieci, a każde z nich obejmuje inny temat z zakresu górnictwa i pracy na kopalni, nawiązuje do ciekawostek widzianych oczami dziecka na całej trasie zwiedzania.
Każde spotkanie dotyczy wybranych przestrzeni kopalni, które łączone jest z warsztatem lub specjalnymi zadaniami do rozwiązania w czasie trwania wycieczki. W niedzielę 6 czerwca będzie można dowiedzieć się czegoś więcej o górniku w kopalni. Jaką pracę wykonywał mierniczy, a jaką rębacz? Kim jest górnik strzałowy, a kim sztygar?
Odpowiedzi na wszystkie te pytania odnaleźć będzie można w trakcie zwiedzania sztolni szkoleniowej. Na zakończenie wycieczki każdy będzie mógł spróbować swoich sił jako górnik i popracuje prawdziwą górniczą „sercówką”.

Fundacja In Situ, Mózg Foundation oraz mieszkańcy Sokołowska, zapraszają serdecznie wszystkich sympatyków wysokojakościowej rekreacji na Kulturalną Czerwcówkę w Sokołowsku, która odbędzie się w dniach 3-6 czerwca 2021 roku. Podczas czterodniowego spotkania, na terenie zabytkowego kurortu, odbędzie się szereg działań kreatywnych. W programie przewidziany został szereg koncertów oraz słuchowisk muzycznych, spotkania autorskie, wystawy, projekcje, targi niezależnych wydawców, instalacje, prezentacje wideo oraz slam poetycki. Szczegółowy program dostępny jest na stronie organizatora.

foto główne: Natalia Kabanow