W ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego w 2017 i 2018 roku, zostaną zrealizowane dwa projekty i we wrocławskich parkach zaczną pojawiać się samoczyszczące toalety.

Projekt (nr 10) wybrany w 2017 roku, zakłada postawienie toalet na Polanie Karłowickiej (przetarg powinien zostać ogłoszony jeszcze w tym miesiącu), w Parku Klecińskim oraz przy Górce Skarbowców. Inwestycja powinna zostać zrealizowana do końca bieżącego roku.

W ramach WBO 2018 (projekt nr 28), toalety pojawią się w Parku Zachodnim, Parku Szczytnickim oraz w Parku Skowronim przy ul. Weigla. Cały czas jeszcze trwa ustalanie szczegółów, jednak w 2020 roku toalety powinny być gotowe.

Na realizację obu projektów przeznaczono 2 mln zł.

Urządzenia będą zaprojektowane przez ISBA Grupa Projektowa. Przede wszystkim toalety będą dostosowane dla osób niepełnosprawnych i będą się charakteryzowały indywidualnym wyglądem. Osoby niepełnosprawne będą miały ułatwione korzystanie dzięki: obniżonemu wejściu (różnica z poziomem gruntu wyniesie 0,5 cm), na drzwiach będą uchwyty zamiast klamek. Toaleta zamontowana będzie na wysokości 42 cm (standardowo – na 50 cm), umywalka na wysokości 90 cm (będzie można pod nią swobodnie wjechać na wózku). Dla bezpieczeństwa korzystających będą znajdowały się w środku 2 alarmy. Funkcja samoczyszcząca dotyczyć będzie sedesu, ścian oraz podłogi.

Toalety będą przystosowane także dla malutkich dzieci, w środku zainstalowane będą przewijaki w formie półeczki. Wewnątrz znajdą się podajnik na podkłady do toalety czy dmuchawa do wysuszenia rąk. Każde pomieszczenie zostanie zaprojektowane indywidualnie i będzie posiadało owalny kształt. Jak podaje serwis Urzędu Miasta  – dach zostanie pokryty rozchodnikami, czyli roślinami, które są odporne na duże nasłonecznienie i okresową suszę. Co więcej, na zewnątrz znajdą się także specjalne poidełka.

Złożone i wyposażone toalety będą bezpośrednio ustawiane w parkach, gdzie dokonuje się odpowiednich przyłączy wodno-kanalizacyjnych oraz energetycznych.