Nowoczesne klimatyzatory ze średniej i wyższej półki posiadają możliwość połączenia z internetem i sparowanie ze specjalną aplikacją dostarczoną przez producenta. Dzięki takiej aplikacji możemy kontrolować ustawienia wszystkich podłączonych jednostek klimatyzacyjnych oraz ustawiać ich harmonogramy.

Jeszcze do niedawna jeżeli ktoś myślał o sterowaniu klimatyzatorem w swoim biurze, domu czy mieszkaniu to pewnie głównym obrazem przychodzącym na myśl było podchodzenie do jakiegoś topornie wyglądającego manipulatora wiszącego na ścianie bądź ewentualnie w bardziej luksusowych wypadkach sterowanie za pomocą pilota wyglądającego jak z zeszłego wieku.

W dzisiejszych czasach to wyobrażenie jednak coraz bardziej odchodzi od rzeczywistości.

Nowymi klimatyzatorami bardzo często można sterować za pomocą smartfona lub nawet nie sterować w ogóle zostawiając całą pracę odpowiednio przygotowanym “inteligentnym” systemom.

Stare systemy nadal są produkowane

Oczywiście, sterowanie za pomocą kontrolera wiszącego na ścianie nadal jest możliwością, którą zazwyczaj można spotkać w najbardziej budżetowych rozwiązaniach. W końcu implementacja nowszych technologii potrafi być kosztowna, a niektórzy korzystają z klimatyzatora jedynie sporadycznie, więc bardziej toporna kontrola nie stanowi większego problemu.

Najnowsze rozwiązania to kontrola ze smartfona z pomocą internetu lub pełna automatyzacja

Nowsze sposoby na kontrolowanie pracy klimatyzatora to sterowanie za pomocą specjalnej aplikacji na smartfony i tablety lub pełna automatyzacja.

Sterowanie klimatyzacją za pomocą smartfona

Nowe klimatyzatory z średniej i wyższej półki posiadają możliwość połączenia z internetem i sparowanie ze specjalną aplikacją dostarczoną przez producenta. Dzięki takiej aplikacji możemy kontrolować ustawienia wszystkich podłączonych jednostek klimatyzacyjnych oraz ustawiać ich harmonogramy. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy w pełni kontrolować klimatyzator pilotem, który mamy zawsze pod ręką – naszym smartfonem. Co więcej, ponieważ sterowanie odbywa się poprzez sieć internetową możemy włączać i wyłączać klimatyzację w naszym budynku nawet gdy znajdujemy się w zupełnie innym miejscu.

Pełna automatyzacja klimatyzacji

Pełna automatyzacja klimatyzacji to najwygodniejsze możliwe rozwiązanie. Jest ono bezpośrednio powiązane z tak zwanym “inteligentnym domem”, ponieważ zazwyczaj korzysta ona z tego samego systemu.
W pełni zautomatyzowany system klimatyzacji sam dostosowuje się do panujących warunków, tak aby zapewnić nam maksymalny komfort przy jednoczesnym minimalnym zużyciu energii.

Jest to najbardziej zaawansowane z dostępnych rozwiązań. Najczęściej wymaga integracji z dodatkowym systemem sterującym na którym zaprogramowane są odpowiednie ustawienia. Takie rozwiązanie (początkowo najdroższe) w dłuższej perspektywie czasu pozwala na zaoszczędzenie znacznych ilości energii elektrycznej, która bezpośrednio przekłada się na zaoszczędzenie pieniędzy.

Różne systemy sterowania na różne potrzeby

Aktualnie na rynku znajduje się wiele opcji sterowania klimatyzatorami, dzięki czemu każdy klient powinien być w stanie znaleźć coś co idealnie odpowiada jego indywidualnym potrzebom i budżetowi. 

W celu najłatwiejszego wyboru optymalnego klimatyzatora zachęcamy do skontaktowania się z profesjonalną ekipą zajmującą się montażem klimatyzacji. We Wrocławiu takimi instalacjami zajmuje się firma SaferCool.

Artykuł Partnera

foto: www.safercool.pl