W Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu gości Punto y Raya – jedyny na świecie międzynarodowy festiwal poświęcony filmom abstrakcyjnym. W CeTA odbędą się pokazy krótkometrażowych produkcji, wykłady masterclass, spotkania z twórcami, zajęcia dla dzieci oraz live act’y artystów audiowizualnych. Udział we wszystkich festiwalowych atrakcjach jest bezpłatny.

Punto y Raya (PyR) to wyjątkowe w skali światowej wydarzenie w całości dedykowane filmowi abstrakcyjnemu, który łączy w sobie film, sztuki wizualne, nowe media, muzykę, dźwięk i sztukę eksperymentalną. Celem festiwalu jest promocja tych artystycznych filmów, które poprzez wykorzystanie uniwersalnych i ponadczasowych środków wyrazu, tworzą wyjątkowy rodzaj filmowego języka, przekraczającego bariery międzykulturowe.

Festiwal zainaugurowany został w 2007 r. i od tego czasu odbywał się już w Hiszpanii, Niemczech i na Islandii, w tak znanych i renomowanych instytucjach kultury jak ZKM w Karlsruhe czy Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii w Madrycie. W tym roku Punto y Raya zawita do Polski. Jego siódma edycja odbędzie się w dniach 25-28 października 2018 r. w Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA we Wrocławiu. Wydarzenia towarzyszące festiwalowi gościć będą w swoich przestrzeniach Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej, oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz Strefa Kultury Wrocław.

Festiwal oferuje odbiorcom, zainteresowanym filmem, animacją, muzyką i sztuką współczesną, bardzo atrakcyjny i zróżnicowany program. Jego głównym punktem jest międzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych, na który zgłoszono niemal 760 prac, z 56 krajów z całego świata.

Wśród nich 41 filmów przygotowali Polacy. W programie wydarzenia przewidziane są ponadto m.in. sekcja poświęcona polskim twórcom „Polish Panorama”, sekcja poświęcona brytyjskim twórcom „British Panorama”, retrospektywy artystów (Thorsten Fleisch, Vibeke Sorensen, John Osborne, Bonnie Mitchell), pokazy dla dzieci, live act’y (Kenichi Yoneda_Kynd + Yaporigami, Kinomanual + Pin Park, David Stout), warsztaty (m.in. z programowania i animacji poklatkowej), wykłady masterclass oraz instalacje multimedialne (Larry Cuba, Robert Seidel, Max Hattler, Bogumił Misala/IP Group).

 

Więcej informacji na stronie: https://www.puntoyrayafestival.com