Urodził się w Nairobi, komponuje w Los Angeles, a 20 kwietnia będzie gościem CreativeMornings we Wrocławiu. Utwory Mikołaja Stroińskiego można usłyszeć w filmach, serialach, grach i programach telewizyjnych. Kompozytor znany ze stworzenia soundtracka do gry ,,Wiedźmin 3”, w Narodowym Forum Muzyki opowie o kolejnym globalnym temacie spotkań – Game. 

Prywatnie Mikołaj Stroiński miał okazję mieszkać na kilku kontynentach. Podczas studiów w Polsce zachwycił się dźwiękami fortepianu i twórczością Oscara Petersona, jednego z najwybitniejszych pianistów jazzowych w historii. Zawodowo wymarzył sobie jednak zupełnie inną drogę. Zamiast jeździć po całym świecie z koncertami i wydawać kolejne płyty, zaczął komponować utwory na potrzeby filmów, polskich i zagranicznych seriali oraz gier. Muzyka to dla niego nie tylko tło historii, ale także rodzaj dopowiedzenia.

 – Muzyka pomaga w wyrażaniu emocji, których nie da się przekazać za pomocą obrazu czy dialogów. Dzięki temu obraz i zawarta w nim treść stają się wielowymiarowe, a muzyka może porwać odbiorcę w ciekawą i pełną emocji podróż – pisze Mikołaj Stroiński na swojej stronie internetowej.

Podczas spotkania CreativeMorningsWRO kompozytor zinterpretuje temat Game przez pryzmat własnych doświadczeń. Mikołaj Stroiński stworzył oprawę muzyczną do kilkunastu gier. Przez prawie dwa lata pracował nad soundtrackiem ostatniej części trylogii ,,Wiedźmina”, w której zawodnicy wcielają się w tytułową postać Geralta z Rivii ze słynnej sagi Andrzeja Sapkowskiego. Mikołaj Stroiński porównuje swoją pracę do roli architekta:

– Gdy fabuła otwiera przed graczami nowe drzwi, jako kompozytor mogę zdecydować, jakie emocje chcę w nich wywołać, na przykład radość, niepewność czy smutek. To tak, jakbym odpowiadał za wystrój pomieszczenia, w którym siedzimy. Odczucia, obraz i muzyka muszą tworzyć w każdym momencie jedną całość – opowiada Mikołaj Stroiński.

20 kwietnia kompozytora i jego utworów będzie można posłuchać w wyjątkowym miejscu dla artystów.

Po raz pierwszy uczestnicy spotkania CreativeMorningsWRO będą gośćmi Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych instytucji kultury w kraju, a także nowoczesny, wielofunkcyjny kompleks sal koncertowych, które słyną z doskonałej, światowej klasy akustyki. NFM w szybkim czasie stało się kulturalnym sercem miasta – przy instytucji działa wiele zespołów artystycznych, organizowane są także liczne festiwale prezentujące zarówno muzykę klasyczną, jak i jazzową czy elektroniczną.

 Mikołaj Stroiński

Polski kompozytor, który na co dzień mieszka w Los Angeles. Ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Berklee College of Music w Bostonie. Jego utwory ilustrowały słynne filmy, seriale i gry video. Muzyk współpracował również z największymi stacjami telewizyjnymi m.in. HBO, Discovery Channel, History Channel i FOX.

Najbardziej znanym tytułem w dorobku Mikołaja Stroińskiego jest trzecia odsłona gry ,,Wiedźmin 3” (Dziki Gon oraz Krew i Wino), którą pokochały miliony fanów na całym świecie. Utwory kompozytora podbiły serca także fanów innych gier, czego dowodem była nominacja ścieżki dźwiękowej „The Vanishing of Ethan Carter” do nagrody Game Developers Choice Awards w 2015 roku. Jego muzykę usłyszymy również w licznych filmach i serialach (,,Bez Tajemnic”, ,,Paradoks” i ,,Zbrodnia”), przy których współpracował m.in. z reżyserami Agnieszką Holland, Wojciechem Smarzowskim i Borysem Lankoszem.

 Agenda na 20 kwietnia 2018 r. (piątek):

08:30 – 9:00 – rejestracja i śniadanie

09:00 – 9:10 – rozpoczęcie, powitanie

09:10 – 09:30 – wystąpienie Mikołaja Stroińskiego

09:30 – 10:00 – pytania od publiczności i zakończenie (można wracać do pracy) 🙂

 

Miejsce: Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego, plac Wolności 1, 50-071 Wrocław

 

Zapisy internetowe ruszają w poniedziałek 16 kwietnia o godz. 11:00 pod adresem:

https://creativemornings.com/talks/game-329

Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc na wydarzenie jest ograniczona.

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/613300509021537/

 

Więcej informacji na temat CreativeMornings Wrocław można znaleźć na:

https://creativemornings.com/cities/wro

https://www.facebook.com/cmwro

https://www.instagram.com/CM_WRO/

 

Patronami wydarzenia są: Brand Voice i Grupa Me & My Friends, miasto Wrocław, Narodowe Forum Muzyki, Kampus TV, Dobry Materiał, Etno Café, Mijo Mate, Ziarnoo. Domowa Piekarnia, RAGU Pracownia Makaronów, Bolter Cafe, Zdrowa Blaszka oraz Akademickie Radio LUZ, Gazeta Wyborcza – Wrocław, TVP Kultura, TuWroclaw.com, Miasto Wrocław – Wroclaw.pl, Wroclife.pl.

Sponsorzy globalni: Adobe, MailChimp, WordPress.com.

 

Materiały prasowe organizatora