Centrum Historii Zajezdnia opublikowało film-retrospekcję, pokazującą, jak wyglądał pierwszy przejazd tramwaju linii „1”. W filmie usłyszymy m.in. historyków, miłośników komunikacji miejskiej i przewodników wrocławskich.

Ach, cóż to był za dzień! Pachnący jeszcze świeżą farbą tramwaj uroczyście wystartował z przystanku przy ul. Spółdzielczej na Biskupinie i przez odgruzowywane miasto jechał w kierunku Ołbina. Jakaż radość ogarnęła wtedy wrocławian! „Jedynka” sunęła przez miasto, oznajmiając wszem i wobec, że do Wrocławia po kilkumiesięcznej przerwie wróciła komunikacja miejska! To było 75 lat temu – 22 sierpnia 1945 roku – wspominają przedstawiciele Centrum Historii Zajezdnia.

Z tej okazji w ramach cyklu “Wrocławskie Historie” powstał okolicznościowy film.

Zobaczcie, jak wielkim wydarzeniem przed 75 laty była odbudowa komunikacji miejskiej w zniszczonym wojną mieście. Zobaczcie, jak wyglądały wtedy tramwaje i jaką trasą jechała słynna „jedynka”. Przejedźcie się z nami zabytkowym tramwajem historyczną trasą wrocławskiej „jedynki” – zachęcają przedstawiciele Zajezdni.

Nocny przejazd tramwajem przez Wrocław

Z kolei w nocy z piątku na sobotę przez Wrocław przejadą zabytkowe tramwaje. To inicjatywa trzech wrocławskich instytucji i dwóch stowarzyszeń. MPK Wrocław, Hala Stulecia i Centrum Historii Zajezdnia oraz Towarzystwo Miłośników Wrocławia i Klub Sympatyków Transportu Miejskiego przygotowały wspólnie nocny przejazd trzech zabytkowych tramwajów po historycznej trasie linii „1”.

– I w 1945 roku, i 75 lat później pojedziemy tą samą trasą. Wyjedziemy z zajezdni Ołbin i przez Nadodrze, plac Grunwaldzki – który wtedy był morzem ruin – pojedziemy w kierunku Biskupina. W każdym z tramwajów będą przewodnicy, będziemy zatrzymywać się w różnych miejscach Wrocławia i postaramy się przenieść w wyobraźni do świata sprzed 75 lat. Pomoże w tym specjalna gazeta „Jedziemy”, którą otrzymają uczestnicy wyprawy, opisująca jak wyglądały początki miejskiej komunikacji we Wrocławiu – wyjaśnia prezes MPK Krzysztof Balawejder.

Tramwaje o północy z 21 na 22 sierpnia dojadą do Hali Stulecia. Tu uczestników czeka nocne zwiedzanie.

– Hala to był jeden z symboli Wrocławia. Był i jest. W 1945 roku obiekt mocno zniszczony, potem szybko odbudowywany na Wystawę Ziem Odzyskanych. Zresztą pokazujemy to w naszym Visitor Centre, gdzie przestrzeń dawnego Centrum Poznawczego została przeprojektowana tak, by zwiedzanie było jeszcze ciekawsze. Postawiliśmy na multimedia i interakcję. To bezpośrednie zaangażowanie zwiedzającego w prezentowane treści wydaje się być kluczem do sukcesu. Dlatego postawiliśmy na edukację poprzez doświadczanie dla wielu zmysłów – opowiada prezes Hali Magdalena Piasecka.

Tym razem wizytujący zwiedzą Halę Stulecia w środku nocy w kompletnych ciemnościach. Zanim zwiedzający dotrą do hali, czeka ich podroż trzema tramwajami.

– Stworzyliśmy zestaw tramwajów, który na torach pokaże historię wrocławskiej komunikacji szynowej – na początku pojedzie tramwaj, który ma nawet ślady po kulach. W czasie remontu ich nie usuwaliśmy – to tramwaj niemiecki jeszcze Linke-Hofmann, który Polacy wykorzystali do pierwszego przejazdu. Potem pierwsza polska konstrukcja: tramwaj Konstal i wreszcie na końcu słynna wrocławska 102 – pierwszy tramwaj szybkobieżny, który wprowadził rewolucję na szynach w mieście – tłumaczy Krzysztof Kołodziejczyk z Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego

Więcej informacji znajdziecie na stronie wydarzenia “Nocny przejazd – 75-lecie pierwszej powojennej linii tramwajowej”