Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego z okazji ferii zimowych zachęca do odkrywania Dolnego Śląska i jego stolicy przy pomocy specjalnego Paszportu Młodego Odkrywcy oraz cyklu filmów #DolnośląskieZOOpowieści.

Paszport Młodego Odkrywcy Wrocławia

Najnowsza publikacja dofinansowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego kierowana jest do całych rodzin. Paszport Młodego Odkrywcy ma przybliżyć atrakcje i historię Wrocławia. Jest to kolejny projekt kampanii #OdkryjDolnyŚląsk.

Pomysłodawcami i autorami Paszportu Młodego Odkrywcy są blogerzy – Agnieszka i Mariusz Majewscy.
– Pomysł na tego typu publikację wziął się, jak to zwykle bywa, z życia i z własnej potrzeby. Jako rodzice dwóch chłopców w wieku przedszkolno-szkolnym szukaliśmy inspiracji na kolejne wycieczki po Wrocławiu, a jednocześnie chcieliśmy, by każda z tych wypraw coś wnosiła, dawała wiedzę, ale także ciekawe zadania, które również w paszporcie umieściliśmy – mówią autorzy – Wszystkie miejsca w przewodniku sprawdziliśmy osobiście i widzieliśmy jaką radość sprawiło dzieciom ich odkrywanie. A przecież wiemy, dzieci to najbardziej wymagający odbiorcy – dodają twórcy bloga „Ahoj Przygodo!”

Co można znaleźć w Paszporcie?

Ze względu na pandemię w tym roku uczniowie spędzą ferie zimowe głównie w domach. By mimo tego czas odpoczynku był dla nich inspirujący i ciekawy, Urząd Marszałkowski zachęca do sięgnięcia po Paszport Młodego Odkrywcy, który zawiera w sobie moc wskazówek, jak spędzić czas we Wrocławiu i co warto odwiedzić. Autorzy tego przewodnika zachęcają do takich aktywności, jak poszukiwanie wrocławskich krasnali, przejażdżki zabytkowymi tramwajami, przejście labiryntem, odwiedzenie pirackiego statku, wioski hobbitów czy kosmicznego placu zabaw. Te wszystkie atrakcje znajdziemy na świeżym powietrzu. Ponadto w Paszporcie umieszczone są główne atrakcje miasta, jak wrocławskie ZOO, Hydropolis, czy Aquapark.

Wyjątkowa grafika, moc informacji, a przede wszystkim kopalnia pomysłów na spędzenie czasu we Wrocławiu. Paszport Młodego Odkrywcy pokazuje stolicę Dolnego Śląska w sposób, jaki zauroczy dzieci i młodzież, a ich rodzicom da gotowy plan na zwiedzanie miasta. 

Wielką zaletą przewodnika jest fakt, iż większość atrakcji to miejsca na świeżym powietrzu, co w dzisiejszej sytuacji ma kluczowe znaczenie – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego – Stolica Dolnego Śląska kryje w sobie ogrom atrakcji, a ta publikacja pozwala odkrywać miasto po swojemu, w dowolnej kolejności i zgodnie z zainteresowaniami, udowadniając tym samym, że Dolny Śląsk to region nie tylko atrakcyjny, ale przede wszystkim przyjazny całym rodzinom.

Bezpłatne egzemplarze Paszportu Młodego Odkrywcy są do zdobycia w punktach Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej na Dworcu Głównym lub lotnisku.

– Paszport będzie publikacją, która jak myślę świetnie się przyjmie, a w kolejnej edycji zrobimy Paszport Młodego Dolnoślązaka, gdzie zachęcimy do podróży po regionie – zapowiada Bartłomiej Kubicz, dyrektor biura promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Dolnośląskie ZOOpowieści

– Razem z Wrocławiem współpracujemy przy projekcie Dolnośląskie ZOOpowieści, inspirując się Wrocławskimi ZOOpowieściami. Pierwszy odcinek mogli państwo zobaczyć przed Wigilią, a dotyczył on reniferów na Dolnym Śląsku. Najpierw odwiedziliśmy Wrocławski Ogród Zoologiczny, a potem przenieśliśmy się do lapońskiej wioski w Borowicach koło Karpacza. Magiczne miejsce, niezwykle atrakcyjne dla dzieci, w ośnieżonym, świątecznym klimacie – opowiada Bartłomiej Kubicz.

W najbliższy weekend, tj. 9. stycznia, rusza cykl filmów #DolnośląskieZOOpowieści. W każdą sobotę stycznia o godzinie 11:00 będzie prezentowany kolejny film z udziałem Ziemka, znanego wszystkim z Wrocławskich ZOOpowieści. W pierwszym odcinku pokazane będą sowy, które licznie zamieszkują nasz region. Kolejno główny bohater spotka się z ekspertami zajmującymi się zwierzętami żyjącymi we Wrocławiu oraz Dolnym Śląsku i opowie o bohaterskich psach ratowników GOPR, wilkach oraz ptakach i sprawach związanymi z dokarmianiem zwierząt.

Dolnośląskie ZOOpowieści będą dostępne na oficjalnym profilu Dolnego Śląska oraz Wrocławia na Facebooku.