Od piątku 12. lutego możemy w końcu udać się do kina, czy na koncert. Jeśli zapragniemy wyjechać poza Wrocław, bez większego problemu znajdziemy nocleg. Jak spędzić ten ostatni weekend karnawału? Przedstawiamy nasze propozycje.

Narodowe Forum Muzyki rusza po długiej przerwie

Wracają koncerty w Narodowym Forum Muzyki. Na początek powrót do piątkowych koncertów orkiestry symfonicznej NFM Filharmonii Wrocławskiej, którzy pod batutą Yaroslava Shemeta wykonają I Koncert na róg D-dur KV 412 W.A. Mozarta, Romance op. 36 C. Saint-Saënsa oraz VIII Symfonię F-dur op. 93 L. van Beethoven.

W sobotę 13 lutego 2021 roku o godzinie 20.00 zagra Radek Nowicki Quartet. Jeden z najbardziej charakterystycznych głosów polskiego saksofonu jazzowego zagra ze swoim kwartetem, złożonym z wybitnych muzyków, zgłębiając improwizację zakorzenioną w tradycji stworzonej przez takich gigantów jazzu jak Wayne Shorter czy John Coltrane. Transmisja koncertu na żywo odbędzie się również w internetowych kanałach kilku ośrodków: Jazz at Lincoln Center, Polish Music Center USC Thornton School of Music, Narodowego Forum Muzyki / Jazztopad Festival oraz Polish Cultural Institute New York. Koncert ten jest jednym z cyklu Wielka Improwizacja w Narodowym Forum Muzyki. Projekt odbywa się w ramach współpracy Jazztopad Festival z Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku.

W walentynkową niedzielę Polish Cello Quartet wraz z Izą Połońską, Wojciechem Myrczkiem oraz Leszkiem Kołodziejskim zapraszają na Piosenki o miłości i nie tylko…

Wirtualny spacer po Narodowym Forum Muzyki
Materiały prasowe / fot. Łukasz Rajchert

​Gdzie do kina?

Blisko 4 miesiące zamknięte były kina w całej Polsce. Zgodnie z rozporządzeniem rządu już w ten weekend możemy rozsiąść się wygodnie w kinowych salach, ale niestety nie wszystkich.

Kino Nowe Horyzonty zaprasza od jutra tj. 13. lutego. Pierwszy film, który proponują nam po przerwie to przedpremierowy pokaz „rewelacji” festiwali w Cannes, Toronto i San Sebastián – Na rauszu – w reżyserii Thomasa Vinterberga. W Walentynki KNH stawia na klasykę: o godzinie 12 oraz 17:30 w filmie Śniadanie u Tiffany’ego spotkamy się z ikoną stylu – Audrey Hepburn. To tylko dwie z wielu propozycji, które przedstawia nam to kino.

Do Dolnośląskiego Centrum Filmowego zapraszamy na pokazy przedpremierowe takich filmów, jak Zabij to i wyjedź z tego miasta (najlepszy film Złote Lwy), Sound of Metal oraz w święto zakochanych Palm Springs. Ponad to dziś odbędzie się pokaz specjalny filmu Nigdy, rzadko, czasami, zawsze, który został nagrodzony na festiwalu Sundance oraz otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia na Festiwalu w Berlinie.

Kino Helios oraz Multikino wstrzymują się jeszcze z otwarciem dla widzów.

​Weekend za miastem

Jeśli planujecie wyjechać z Wrocławia, to polecamy świeżo otwartą platformę turystyczną, która skupia w jednym miejscu nie tylko atrakcje turystyczne naszego regionu, ale również bogatą ofertę hoteli i pensjonatów.
Za pośrednictwem portalu www.dolnyslask.travel.pl z łatwością można dokonać rezerwacji noclegu, jak również biletów, czy wejściówek do atrakcji Dolnego Śląska. Ta pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce stworzona została przez Dolnośląską Organizację Turystyczną, Samorząd Województwa Dolnośląskiego oraz miasto Wrocław.

– Miejscowości wypoczynkowe potrzebują naszego wsparcia. Czas powolnego odmrażania branży turystycznej to dobry moment, by wykorzystać wszelkie narzędzia do promocji wycieczek po Dolnym Śląsku. Jestem głęboko przekonany, że nowa platforma realnie wpłynie na wzrost liczby turystów w naszym regionie. Oferujemy gotowy produkt turystyczny, który uwzględnia noclegi i atrakcyjny program zwiedzania – wyjaśnił podczas wtorkowej konferencji prasowej Paweł Wybierała, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego i prezes Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej.

​Co jeszcze otwiera się we Wrocławiu?

Centrum wiedzy o wodzie Hydropolis wznawia swoją działalność stacjonarną. Co można będzie zobaczyć?

Goście odwiedzający tę atrakcję turystyczną będą mogli podziwiać nową wystawę, na którą składają się fotografie nagrodzone w 16. edycji Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic Polska. Najlepsze zdjęcia zostały wybrane spośród 9000 nadesłanych prac. W tegorocznej edycji aż jedna trzecia wszystkich nadesłanych zdjęć rywalizowała w „wodnej” kategorii.

Od dwóch lat w Wielkim Konkursie Fotograficznym zagościła nowa kategoria specjalna, której patronuje Hydropolis. Skupiona jest wokół trzech tematów: ocean życia, człowiek i woda oraz miasto i woda. Wybraliśmy te zdjęcia, które z troską, uwagą i z wnikliwym spojrzeniem autora oddają temat wody, tak cennego i niezbędnego do życia zasobu, bowiem wszystko się zaczyna od wody – tłumaczy Wiola Samborska, jurorka konkursu i menedżerka CEE Hydropolis i Działu Marketingu MPWiK we Wrocławiu.

źródło: Hydropolis

​Restauracje nieczynne, teatry jeszcze się szykują

Nowe zasady dotyczące obostrzeń w naszym kraju otworzyły teatry, kina, filharmonie. Działalność restauracji pozostaje bez zmian. Jednak teatry szykują się jeszcze do powrotu. We Wrocławskim Teatrze Współczesnym aktorzy wrócą na deski dopiero w przyszły weekend tj. 19. lutego. Teatr Polski nie podaje jeszcze daty powrotu spektakli w trybie stacjonarnym. Natomiast Teatr Polski w Podziemiu zaprasza 20. lutego na premierę spektaklu Aktorzy prowincjonalni. Autobiografie w reżyserii Michała Borczucha.

Jeśli żadna z powyższych propozycji nie uderzyła w wasze serca, to w ten walentynkowy weekend możecie również skorzystać z propozycji naszej redakcyjnej koleżanki i udać się na wycieczkę po wrocławskich Galeriowcach.