Spowiedź chuligana to zabarwiona czarnym humorem, poetycka opowieść o życiu artysty. Podstawą monodramu stały się wiersze jednego z największych XX-wiecznych poetów – Sergiusza Jesienina. Barwna i tragiczna biografia rosyjskiego „poety przeklętego”, odbita w jego twórczości, jest niemal gotowym scenariuszem teatralnym czy filmowym.

Do literackiej legendy przeszły nie tylko historie miłosne Jesienina (był pięciokrotnie żonaty, w tym ze słynną tancerką Isadorą Duncan), ale i jego tajemnicza samobójcza śmierć. Twórczość Jesienina, jak jego życie, to zderzenie przeciwności – liryki i sarkazmu, ironii i dziecinnej naiwności, wrażliwości i okrucieństwa. Sielankowe niemal pejzaże, poczucie wolności i piękna otaczającego świata współistnieją z mrocznymi obrazami zatracenia się w pijaństwie i rozczarowania życiem, zwiastującymi katastrofę.

Andrzej Grabowski Spowiedź chuligana, jako swój monodram, po raz pierwszy zaprezentował prawie ćwierć wieku temu (1992). Nad obecną, zmienioną wersją scenariusza i inscenizacji pracował z Krzysztofem Jasińskim.

FRAGMENTY RECENZJI:

W tym teatralnym wieczorze lirycznym jest szczypta sarkazmu, ironia przeplata się z dziecięcą naiwnością, a wrażliwość z okrucieństwem. A spektakl ogląda się w skupieniu z nieukrywaną przyjemnością.

Jan Bończa-Szabłowski

…Ważna jest w tego typu sytuacjach scenicznych siła aktorskiego wyrazu i jego interpretacyjna, że tak powiem, czystość. A tych Grabowskiemu nie brakuje, zarówno w eksplorowaniu duszy szalonego pisarza, jak i jego zawadiackiej natury, skłonnej jednakże do uczuciowych ekscytacji pełnych piękna, prostoty, dlatego w nastroju przejmujących.

Wiesław Kowalski

Reżyseria i opracowanie: Krzysztof Jasiński
Muzyka: Janusz Grzywacz
Współpraca scenograficzna: Małgorzata Domańska
Grafika i multimedia: Katarzyna Wójtowicz
Obsada: Andrzej Grabowski

Spektakl Teatru STU
Koprodukcja z Teatrem Polonia w Warszawie

Terminy i bilety:

07.04.2019 /  niedziela / 17.00 / sala widowiskowa
Bilety dostępne online na Ticketmaster >>> oraz w kasie CK AGORA
Przedsprzedaż: 65 zł
W dniu spektaklu: 70 zł
20% zniżki dla posiadaczy Karty URBANCARD Premium