W piątek, 19 marca startuje akcja Ubierz miasto w zielone. Za zalegające w szafach ubrania Fundacja Ekopotencjał – Przestrzeń Możliwości przekaże sadzonki roślin na wrocławskie skwery i rabaty.

20 marca w całej Polsce wprowadzony zostaje lockdown. Zamknięte ponownie zostają hotele, galerie handlowe, kina, teatry, muzea, galeria, baseny i korty tenisowe. Ze względów bezpieczeństwa, wszyscy uczniowie w Polsce – w tym także w klasach 1-3 – będą uczyć się zdalnie. W całym kraju zalecono także pracę zdalną – wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Liczne imprezy związane z wiosennym sprzątaniem osiedli i naszej najbliższej okolicy zostały odwołane. Może wykorzystać ten czas zamknięcia na wiosenne porządki zaczynając od własnych szaf? W końcu wiosna już za pasem.

Ubierz miasto w zielone

19 marca 2021 roku Fundacja Ekopotencjał – Przestrzeń Możliwości przy pomocy Wrocławskiego Forum Osiedlowego rozpoczyna akcję zbiórki zbędnych, zalegających w szafie ubrań. Każdy kilogram niepotrzebnych sukienek, swetrów, spodni, rękawiczek, czy innych części garderoby to 1 zł przekazany na zakup sadzonek roślin. Dzięki hojności darczyńców rośliny te trafią na wrocławskie osiedlowe skwery oraz rabaty, jak również wsparcie edukacji oraz kupno sprzętu do organizacji wrześniowej ogólnopolskiej akcji Sprzątania Świata.

18 marca odbył się kolejny już Światowy Dzień Recyklingu, ale odpowiednie sortowanie śmieci, to nie wszystko, co możemy zrobić dla naszej planety. Ogromne ilości odpadów tekstylnych mogą stać się znaczącym problemem dla środowiska, dlatego poważnie należy zastanowić się, czy nie warto dać naszym ubraniom drugiego życia. Do wyprodukowania ubrań zużywana jest ogromna ilości wody i prądu. Odzież, obuwie oraz akcesoria, które trafią do Fundacji przekazywane zostaną organizacji FAIR TRADE, która zadba, aby nasze ubrania trafiły w odpowiednie ręce.

Fundacja Ekopotencjał ma siedzibę Bierutowie, ale od lat działa we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. W kwestiach ekologii współpracujemy od dawna. Projekt, dzięki któremu można w sposób przyjazny dla środowiska oczyścić szafę z zalegających ubrań i jednocześnie zdobyć fundusze na sadzonki dla wrocławskich osiedli to jeden z efektów tej współpracy – opowiada Sławomir Czerwiński, Przewodniczący Zarządu Rady Osiedla Maślice oraz reprezentant Wrocławskiego Forum Osiedlowego.

Jak to działa?

Wybraną przez nas, niepotrzebną już garderobę należy zapakować w karton (min. 10 kg). Organizatorzy akcji proszą o ubrania niezniszczone „takie, które podarowalibyśmy rodzinie”, jak również buty i torebki. Kolejnym krokiem jest wezwanie kuriera i ustalenie dogodnego terminu odbioru przesyłki. Należy to uczynić klikając pomagam na stronie kampanii -> Ubierz w Zielone.

Z zebranych środków mieszkańcy Wrocławia wraz z przedstawicielami wrocławskich Rad Osiedli zazielenią krzewami, drzewami lub nasionami kwietnych łąk skwery i rabaty w naszym otoczeniu. Finał tej akcji odbędzie się we wrześniu 2021 r. we Wrocławiu, a najhojniejszy darczyńca otrzyma w nagrodę las w słoiku.

– Tworząc zielone skwery, rabaty przyczyniamy się do łagodzenia skutków zmian klimatu. Drzewa i krzewy obniżają temperaturę powietrza, zatrzymują wodę opadową, wpływają na wilgotność powietrza. Dają schronienie człowiekowi w upalne dni. Stają się domem dla wielu zwierząt w miejskiej dżungli. Zabudowując znacznie tereny zielone człowiek powinien dążyć do ich odtworzenia – tam gdzie to tylko możliwe – mówi Danuta Łukasińska, prezeska Fundacji Ekopotencjał – Przestrzeń Możliwości, koordynatorka projektu.

Z kolei śmieci porzucone przez człowieka stają się śmiertelnym zagrożeniem dla zwierząt. Przyczyniają się do zanieczyszczenia wód i gleb, z których zasobów chcemy cały czas korzystać. Problem polega na tym, że nie szanujemy tych zasobów – uzupełnia.

Organizatorzy akcji podkreślają, jak ważna jest edukacja oraz ciągłe podnoszenie świadomości ekologicznej mieszkańców nie tylko Wrocławia. Dzięki takim inicjatywom obywatelskim chcą pokazać, że śmieci są odpowiedzialnością każdego człowieka i wspólnym problemem, który sam nie zniknie.

Akcja trwa do 17 września 2021 roku.

Co zrobić z resztą niepotrzebnych rzeczy?

Jeśli udało nam się opróżnić i uporządkować naszą szafę, to możemy zabrać się za dalsze porządki. O tym, co można zrobić z rzeczami, które zalegają w naszych domach, ale nie trafiły na wysypisko śmieci pisaliśmy tutaj.

foto główne: Pexels.com