W piątek 22 września punktualnie o godz. 12.45 na bulwarze zamelduje się nowy krasnal. Nie będzie to jednak wrocławski bulwar Dunikowskiego czy inne promenady nad Odrą, ale bulwar Karskiego w samym sercu Warszawy nad Wisłą tuż obok Multimedialnego Parku Fontann. Tam Życzliwek Podróżnik zostanie uroczyście przywitany przez mieszkańców. Krasnal będzie mieszkał w stolicy przez przynajmniej rok.

Krasnal w Warszawie

Życzliwek Podróżnik wyruszy do Warszawy z inicjatywy Biura Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miejskiego we Wrocławiu. Magistrat chce, aby najbardziej znany symbol miasta promował je w różnych regionach Polski. To nie pierwsza pozawrocławska eskapada krasnala.

Życzliwek podróżuje po całym kraju

W 2016 roku krasnal złożyć wizytę w sześciu miastach, które razem z Wrocławiem zawiązały Koalicję Miast dla Kultury. Krasnal zawitał do Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie i Teatru Miniatura w Gdańsku. Niecodzienny prezent otrzymał również Ośrodek Pediatryczny w Łodzi im. Marii Konopnickiej, autorki baśni ,,O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Życzliwek Podróżnik trafił również do Poznania, Lublina i Katowic.

– To miłośnik wszelakich podróży. Tym razem jego ciekawość świata i umiłowanie przygody skierowało go w stronę Warszawy – mówi Wioletta Samborska, Dyrektorka Biura Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miejskiego we Wrocławiu. – Dlatego też wybieramy się we wspólną podróż, by razem z mieszkańcami Wrocławia i stolicy cieszyć się tym niezwykłym wydarzeniem.

Co będzie robił krasnal w Warszawie?

Krasnal przedstawi się mieszkańcom stolicy w piątek 22 września o 12.45. Warszawianie będą mogli zapoznać się z nim na Bulwarze Karskiego, na wysokości przejścia podziemnego przy ul. Boleść. Uroczyste przywitanie razem z mieszkańcami zgotuje Urząd Miasta Warszawy, współorganizator wydarzenia.

– Życzliwek zamieszka tutaj przez minimum 12 miesięcy. Potem oba magistraty będą mogły przedłużyć jego pobyt o kolejny okres – informuje Katarzyna Stępniak z Biura Promocji Miasta i Turystyki UMW.

– Jesteśmy zachwyceni, że będziemy gościć w naszym mieście kogoś tak niezwykłego – zapewnia Wioletta Paprocka-Ślusarska, Zastępca Dyrektora Biura Marketingu Miasta stołecznego Warszawa. – Jesteśmy przekonani, że Krasnal Podróżnik urozmaici niejeden weekend warszawskim rodzinom, stanowiąc szczególną atrakcję dla dzieci. A może komuś z nas przyniesie również szczęście?

Z punktu widzenia Wrocławia trudno wyobrazić sobie lepszą lokalizację dla naszego ambasadora – Bulwary Wiślane to jeden z ulubionych szlaków spacerowych warszawian. Oby krasnal przyciągnął więc do stolicy Dolnego Śląska turystów. Według najświeższych danych Urzędu Statystycznego od stycznia do czerwca z noclegów we Wrocławiu skorzystało ponad 530 tys. osób. Mimo że nasze miasto jest chętnie odwiedzane przez obcokrajowców, aż 70% przyjezdnych stanowili Polacy.

wrocławski krasnal w Warszawie

Bulwar Karskiego w Warszawie. Fot. strona Urzędu Miasta st. Warszawy

W pierwszy dzień swojego pobytu w Warszawie Życzliwek zapewni szereg atrakcji, zarówno dla młodszych jak i dorosłych. Najbardziej spragnione spotkania z krasnalem będą dzieci, dla których jest przewidziany kącik z czytaniem książek, malowaniem twarzy i zabawy z animatorami. Oprócz tego w wydarzeniu wezmą udział artyści i popularni youtuberzy z różnych dziedzin.

Warto dodać, że patronat nad wydarzeniem objął CreativeMorningsWRO, które co miesiąc otwiera z mieszkańcami dzień wspólnym śniadaniem i spotkaniem z jedną ciekawą postacią ze świata kultury. Za każdym razem odbywa się w innym miejscu. Pomysł porannych i kreatywnych spotkań został zainicjowany w Nowym Jorku w 2008 roku. Obecnie Wrocław jest jedynym ośrodkiem w Polsce, które organizuje CreativeMornings (przeczytaj więcej). Teraz oficjalnym partnerem tej inicjatywy stały się władze miasta.

– To początek wspólnej przygody. A powitanie Życzliwka Podróżnika wśród warszawiaków to pierwsza wspólna akcja przygotowana we współpracy z Urzędem Miasta Wrocławia – nie ukrywa radości Katarzyna Budzyń-Pepłowska, organizator CreativeMorningsWRO.

Nowe krasnale we Wrocławiu – czy nie jest ich za dużo?

Krasnali przybywa również w samym Wrocławiu. Figurki z brązu zaczęły powstawać w 2005 roku. Teraz odnalezienie wszystkich jest nie lada wyzwaniem, ponieważ jest ich łącznie nawet 400. Tylko w tym roku pojawiło się kilkadziesiąt kolejnych.

Na Strzegomskiej zamieszkali Pomocna i Potrzebek, a na Komandorskiej – spadochroniarz. Klecinek codziennie wita uczniów Szkoły Podstawowej nr 42 przy ulicy Wałbrzychskiej, a Ursus podopiecznych Liceum Urszulanek przy placu Nankiera. Buchalteterek sprowadził się aż do Bielan Wrocławskich i tam pracuje przy siedzibie getsix Wrocław. Pomysł na ,,Lady Wolność” – przy wejściu do Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej w Rynku – przywędrował aż zza Atlantyku. Do złudzenia przypomina Statuę Wolności, a inicjatorami skrzatki była Ambasada Stanów Zjednoczonych.

Swojego krasnala chcą mieć kolejne instytucje, firmy i osoby prywatne. W czerwcu nowy mieszkaniec Wrocławia pojawił się przed wejściem do Nokii (Lotnicza 12), a od wczoraj Mesio wita klientów salonu Mercedes-Benz (ul. Graniczna 4a).

We Wrocławiu mamy też Niewypałka i Biegajła, których rzeźby odsłonięto z okazji Półmaratonu i Maratonu. Również polityka nie omija szerokim łukiem krasnali. Przedstawiciele PO, KOD-u i Nowoczesnej na początku września zaprezentowali mieszkańcom Demokrację na placu Solnym.

Czy krasnali we Wrocławiu nie jest aby za dużo? Czy kolejne figurki służą promocji miasta czy są tylko wizytówką firm? Przeczytajcie, co uważa na ten temat nasz anglojęzyczny przyjaciel Owen Williams.

wroclaw's dwarfs

Wroclovek. photo by Owen Williams