Po 4 latach od powstania największy w Polsce tor wrotkarski doczeka się oświetlenia. Jednocześnie magistrat zapowiedział rozpoczęcie działań związanych z budową pumptrucka i miejsca do uprawiania kalisteniki na Maślicach.

Prawie 4 lata minęły od organizacji Światowych Igrzysk Sportów Nieolimpijskich – The World Games 2017. Impreza ta pozostawiła po sobie wiele śladów w mieście. Z myślą o igrzyskach wybudowano m.in. basen i tor wrotkarski, a kilka obiektów zostało zmodernizowanych.

Nowe oświetlenie dla toru wrotkarskiego

Pod koniec 2017 roku Wrocławskie Centrum Treningowe Spartan, które zarządza największym w Polsce torem wrotkarskim wspominało o brakującym oświetleniu, które uniemożliwiało korzystanie z obiektu szczególnie jesienią, kiedy dzień jest o wiele krótszy.

Jak zapowiedział na swoim kanale na Facebooku Prezydent Jacek Sutryk, miasto podjęło decyzję o ogłoszeniu przetargu na wybudowanie oświetlenia tego 600 metrowego toru ulicznego do jazdy na wrotkach i rolkach. W planach pojawić się mają 32 słupy z 32 oprawami świetlnymi. Oświetlony 4 masztami z 48 oprawami ma być również liczący 200 metrów długości tor do jazdy szybkiej.

Specjalny tor do profesjonalnego oraz amatorskiego uprawiania sportów wrotkarskich położony jest w Parku Tysiąclecia. Z obydwu tras (do jazdy szybkiej oraz jazdy ulicznej) można korzystać codziennie w godzinach 9:00-20:00.

Pumptruck na Maślicach

Wybrany w głosowaniu Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego w 2019 roku projekt „Rowerowe Maślice” wkrótce może doczekać się realizacji. Przy skrzyżowaniu ul. Królewieckiej oraz ul. Warmińskiej ruszyć ma budowa pumptrucka i miejsca do uprawiania kalisteniki. Jak zapowiada Prezydent Sutryk będzie to nowoczesne miejsce z torem rowerowym dla dzieci. Obiecane są również elementy małej architektury, ścieżki pieszo-rowerowe oraz nowe nasadzenia.

– Pumptruck to wyczekiwany przez nas projekt WBO, który udało się wygrać wspólnymi głosami mieszkańców w 2019 roku – mówi Paweł Pieśniewski mieszkaniec Maślic. – Cieszy fakt, że realizacja rozpoczyna się z przytupem. Szczególnie, że brakowało do tej pory miejsca dla takiej aktywności dla młodzieży i dzieci. Co ciekawe w miejscu, w którym budowany jest ten pumptruck miało kiedyś powstać nowoczesne schronisko młodzieżowe.

Wrocławskie Pumptrucki i Skateparki

Dla miłośników wyczynowej jazdy na rowerach i rolkach czekają pumptrucki i skateparki w różnych częściach Wrocławia.

Pumptruck, czyli niewielki tor składający się z muld i szybkich zakrętów znajdziemy na Wzgórzu Andersa (projekt zrealizowany z budżetu Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2017), jak również na Kuźnikach. Ten drugi liczy ponad 500 m długości.

Największy skatepark mieści się w starej zajezdni przy ul. Legnickiej 65. Na tej ponad 3000 metrowej powierzchni same przeszkody zajmują ponad 100 m kwadratowych. Jednak jest to miejsce zadaszone, za którego korzystanie trzeba płacić.

Na Zakrzowie w maju 2020 roku oddany został do użytku nowy skatepark z torem rolkarskim. Zlokalizowany jest przy ul. Królewskiej w II części Parku Jedności. Powstał z myślą o tej części osiedlowej młodzieży, która niekoniecznie pasjonuje się grami zespołowymi typu piłka nożna czy koszykówka.

W najbliższym czasie Wrocław planuje zbudować 3 kolejne skateparki. Na Batoszowicach, przy ul. Canaletta ruszyła już budowa największej tego typu atrakcji na wolnym powietrzu w mieście. Budowa projektu pochłonie 750 tysięcy złotych i ma się zakończyć do końca pierwszej połowy 2021 roku. Prawdopodobnie po wakacjach ogłoszony będzie przetarg na budowę skateparku na osiedlu Pilczyce. Jest to również wynik głosowania w projekcie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego z 2019 roku. Miasto planuje także budowę podobnej inwestycji przy zbiegu ulic Borowskiej i Ślężnej.

fot. Zachary Debottis, Pexels.com

foto główne: Corvus monedula, fotopolska.eu, CC-BY-SA 3.0