Uniwersytet Wrocławski, zaskoczony popularnością akcji Światłogród, postanowił przedłużyć ją do 14 lutego. W każdy piątek, sobotę i niedzielę wrocławianie i Dolnoślązacy mogą przenieść się do świata Alicji w Krainie Czarów. A wszystko w Ogrodzie Botanicznym.

Przed świętami Bożego Narodzenia Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego zamienił się – dzięki światłu, diodom, laserom, ale też kuglarzom, klaunom, muzyce i projekcjom światło i dźwięk – w miejsce magiczne. Zwykle ogród zamierał na miesiące zimowe. W tym roku cieszy się większym powodzeniem niż w niektóre letnie miesiące. 

– Chcieliśmy jako Uniwersytet Wrocławski dać wrocławianom odrobinę wytchnienia od statystyk covidowych, lockdownu, niepewności jutraPrzenieść dzieciaki i dorosłych w zaczarowany świat. Ale też pokazać okolicę – dzięki videomapingowi pokazać piękno dachów Ostrowa Tumskiego, a dzięki laserom pokazać dzieciakom, że miejscem, gdzie powstaje baśń… może być ceglana ściana budynku. Wrocławianom bardzo się nasz pomysł spodobał  opowiada Tomasz Sikora, szef komunikacji Uniwersytetu Wrocławskiego

Za tymi deklaracjami idą liczby. Już w pierwszym tygodniu Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego odwiedziło tylu ludzi, ilu zaplanowano na sześć tygodni trwania akcji. Dlatego uruchomiono dodatkowe wejście, a także poszerzono ekspozycję, by odwiedzający mogli zachować dystans społeczny. 

– Przypominamy o tym ogłoszeniami nadawanymi przez głośniki. Że można z nami być przez kilka godzin, że pokazy powtarzamy cyklicznie więc można spędzić w ogrodzie nielimitowany czas. Poza tym nasze iluminacje są na sporym terenie. Ale faktycznie akcja i jej popularność nas samych zaskoczyła. Rozmawiamy, by wprowadzić iluminację całoroczną. Połączyć z muzyką klasyczną, ale na razie szczegółów nie zdradzajmy – mówi Janusz Stańczyk z Lotnej Brygady Ledowej „Światło Czyni Cuda”.

 fot. Dominika Hull, Uniwersytet Wrocławski

Lasery, pokazy i baśnie

Łącznie przygotowano 270 opraw świetlnych, a dodatkowo lasery mapują okoliczne budynki Ostrowa Tumskiego. Prezentowane są także baśnie wyświetlane na jednym z budynków Uniwersytetu Wrocławskiego, w tym opowieść świetlna uznana w ubiegłym roku za najlepszą w konkursie organizowanym w Nowym Jorku. 

Bilety można kupić w dwóch kasach Ogrodu Botanicznego. Iluminacja Ogrodu i spektakle świetlne odbywać się będą w godzinach od 17.00 do 21.00. Na odwiedzających czeka:

  • Świąteczna Bajka,
  • Arena Sztuki Wrocławskich Artystów Ulicznych śpiewających nie tylko świąteczne popularne piosenki,
  • iluzjonista,
  • magik
  • połykacz ognia i innych niestrawnych przedmiotów.

Wszystko zamkną laserowy mapping liniowy, przestrzenny pokaz laserowy i pokazy wyświetlane na okolicznych budynkach i kościołach. Organizatorzy zobowiązują odwiedzających ogród do przestrzegania zasad zachowania  dystansu społecznego oraz do zasłaniania ust i nosa, zgodnie z obowiązującymi zasadami.