W miniony weekend we Wrocławiu odbył się Polski Maraton Artystyczny organizowany przez Centrum Edukacji Artystycznej Muzylek Moni. Organizatorzy przygotowali warsztaty dla pedagogów, wychowawców i nauczycieli. Warsztaty były okazją, nie tylko do zdobycia nowych umiejętności z zakresu tańca, plastyki i śpiewu ale również był to czas świetnej zabawy.

Polski Maraton Artystyczny, którego inicjatorem i pomysłodawcą jest Monika Kluza – pedagog i muzyk z wieloletnim doświadczeniem, jest projektem stworzonym dla nauczycieli, wychowawców, animatorów i twórczych rodziców po to, by „kolorować polską edukację”. Na każdym z takich wydarzeń odbywają się warsztaty o tematyce dotyczącej muzyki, plastyki i tańca, mające na celu ubogacić dotychczasową wiedzę biorących w nich udział uczestników, którą potem będą mogli wykorzystać w pracy z dziećmi.

 

„Od morza aż do Tatr, to Polska, to mój Świat”

Centrum Edukacji Artystycznej Muzylek Moni – firma, której założycielem i prezesem jest właśnie Monika Kluza – tworzy wiele inicjatyw dotyczących rozwoju młodzieży i pedagogów oraz sposobów edukowania w ogóle. Polski Maraton Artystyczny to jeden z projektów, którego tematyka przyciąga uwagę szczególnie – dotyczy on bowiem ściśle historii, kultury, tradycji i obyczajów naszego Kraju. Powstał on by poprzez plastykę, muzykę i taniec nie tylko dzieci bawić, ale i uczyć – w przypadku Polskiego Maratonu Artystycznego – tego, co dla każdego, także małego Obywatela, ważne – patriotyzmu. Istotną kwestią, jak niejednokrotnie podkreślała prezes Centrum, jest ta, iż Polski Maraton Artystyczny został włączony do projektu Niepodległa – w ramach którego w naszym kraju przez kilka lat odbywać się będą inicjatywy, dotyczące świętowania obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Program ten koordynowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Od ołówka po piosenkę

To, co Monika Kluza ma do zaproponowania razem ze swoim zespołem – Gabi Mrozicką, która odpowiada za warsztaty plastyczne oraz Julitą Jamzą – Szik– instruktorką zajęć tanecznych, to niekończąca się gama barw, dźwięków, gier, zabaw, wierszyków i piosenek, inscenizacji i choreografii. Wszystkie pomysły i kreacje, przedstawiane na warsztatach, nauczyciele mogą wykorzystać w pracy z dziećmi i młodzieżą, przygotowując okolicznościowe akademie czy przedstawienia. Podczas Maratonu brzmi zarówno muzyka dziecięca, której autorami są Monika Kluza i Mateusz Kluza, jak  i muzyka polskich, znanych i lubianych kompozytorów: Krzesimira Dębskiego, Michała Lorenca, Witolda Jarosińskiego. Dzięki zaangażowaniu, pracy i świetnej organizacji projektów, pedagodzy mają możliwość zakupienia wszystkich niezbędnych rekwizytów, które pomogą zrealizować dany spektakl czy występ artystyczny. Każdy uczestnik dostał w pakiecie trzy płyty z autorską muzyką – wraz z scenariuszem konkretnych inscenizacji czy zabaw – zarówno dla dzieci młodszych, jak i tych starszych.