Druga edycja projektu „Odłącz się” realizowana przesz Stowarzyszenie Młody Dolny Śląsk zbliża się ku końcowi. – Za nami kilkadziesiąt warsztatów, pomalowanych napisów przed przejściami dla pieszych i wiele pozytywnych głosów z różnych stron – mówią koordynatorzy kampanii.

W ciągu ostatnich dni wolontariusze ze Stowarzyszenia Młody Dolny Śląsk malowali napisy przed przejściami dla pieszych o treści „Odłącz się i przejdź bezpiecznie” w gminie Długołęka, Żmigród, Oborniki Śląskie i w Prusicach. Do akcji włączyli się także samorządowcy.

W ubiegłym tygodniu pojawił się również nowy spot z udziałem wypadku samochodowego na przejeździe kolejowym. Nagranie udostępnione na Facebooku ma już ponad 500 tys. wyświetleń, a jedną z instytucji, która zainteresowała się kampanią jest Polska Policja. Spot będzie można obejrzeć na ekranach w pociągach Kolei Dolnośląskich.

Kampania ma edukować

Kampania społeczna „Odłącz się” ma zwrócić uwagę, na coraz częstsze zjawisko w przestrzeni publicznej, które z różnych przyczyn jest bagatelizowane. Wpływ urządzeń elektronicznych na życie człowieka jest ogromny. Naszym celem nie jest walka z rozwojem technologicznym, lecz zachęta do inteligentnego i bezpiecznego korzystania z telefonów – podkreśla Damian Fiet, prezes Stowarzyszenia Młody Dolny Śląsk.

Z kolei Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski objął akcję patronatem honorowym, dzieląc się swoim spostrzeżeniem:

Telefon komórkowy stał się nieodłącznym „towarzyszem” naszej codzienności. Niewątpliwie ułatwia nam kontakt z bliskimi oraz światem, zwłaszcza w czasie pandemii. Jednak są sytuacje, gdy zabiera nam zdecydowanie za dużo uwagi, co doprowadzić może do wypadku – zaznacza Cezary Przybylski.

Inicjatywa młodych Dolnoślązaków ma charakter edukacyjny. Organizują także warsztaty online dla uczniów szkół podstawowych i średnich.

– W ubiegłym tygodniu zrealizowaliśmy warsztaty z uczniami z Kłodzka. W tym tygodniu z uczniami z Długołęki. Czekają nas jeszcze warsztaty z młodzieżą z Chojnowa i Polkowic – informuje Dawid Wrzesiński.

Akcja wspierana jest przez dolnośląskich samorządowców, instytucje publiczne oraz firmy prywatne. Więcej informacji na: https://www.facebook.com/odlaczsie/