Altus Palace – tak będzie nazywał się pięciogwiazdkowy hotel, który powstanie w zrewitalizowanym pałacu Leipzigerów. Ostatnio w tym zabytkowym budynku, przy ul. Wierzbowej 15, miało swoją siedzibę Przedsiębiorstwo Geologiczne Proxima.

Fot. Fotopolska.eu

Zabytkowy budynek, który stoi dziś przy ul. Wierzbowej 15 (w sąsiedztwie Parku Staromiejskiego) powstał w 1874 roku, po dwóch latach budowy. Zlecił ją – na rodzinną rezydencję – Ignatz Leipziger, bogaty żydowski bankier.

Było to miejsce bardzo prestiżowe, naprzeciw Wzgórza Liebicha – dziś Wzgórze Partyzantów. Wokół było dużo zieleni, obok biegła promenada, a w sąsiedztwie stał pałac Donnersmarcków (zniszczony w 1945 roku).

Urząd, dom publiczny, biurowiec

Fot. Fotopolska.eu

Architektem pałacu Leipzigerów był Carl Schmidt – ten sam, który stworzył Wzgórze Liebicha i Teatr Miejski (dziś Opera), odbudowując go po pożarze.

Po czterech latach użytkowania Leipzigerowie sprzedali budynek Urzędowi Powiatowemu (Kreisausschuss). W 1924 roku dobudowano niskie II piętro, usuwając wieńczącą pałac balustradę, przez co gmach stracił na wyglądzie. W środku zachowały się jednak marmury, sztukaterie i wspaniałe schody.

Według jednych opowieści, w czasie II wojny światowej mieścił się tam luksusowy dom publiczny dla wyższych oficerów. Według drugich miał to być ośrodek Lebensbornu, gdzie miano pracować nad rasą nadludzi. Po 1945 roku budynek pełnił rolę biurowca. Ostatnio znajdowała się tam siedziba Przedsiębiorstwa Geologicznego Proxima.

91 pokoi, sala konferencyjna, restauracja i SPA

Obecnie właścicielem budynku jest spółka Torus. To jeden z czołowych trójmiejskich deweloperów, który posiada w swoim dorobku również inwestycje hotelowe.

Wnętrza zabytkowego budynku zdobią wciąż złocenia oraz marmurowe elementy. Torus zamierza wykorzystać potencjał drzemiący w dawnym pałacu do stworzenia w nim pięciogwiazdkowego obiektu hotelowego, funkcjonującego pod nazwą Altus Palace.

Kluczowym dla inwestora aspektem jest rewitalizacja obiektu, który docelowo będzie dysponował 91 pokojami oraz wzbogacenie go o salę konferencyjną, restaurację z barem i strefę SPA.

Obecnie spółka jest w trakcie uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na przebudowę (w tym naddbudowę). Zgodnie z planem pierwsi goście będą mogli skorzystać z usług hotelu w I połowie 2019 roku.

Realizację projektu przebudowy dawnego pałacu firma Torus powierzyła Annie Kościuk z wrocławskiej pracowni architektonicznej Archikon.