Trwa rewitalizacja zabytkowego Młyna Maria, w którym powstają apartamenty i lokale usługowe. W czwartek 20 lutego w najwyższym punkcie inwestycji zawisła tradycyjna wiecha.

Młyn Maria to zabytkowa nieruchomość, położona na dwóch odrzańskich wyspach: Piasek i Młyńskiej. Pierwszy młyn przy ulicy Staromłyńskiej powstał w 1242 r. Potem wielokrotnie zmieniał właścicieli, jak również swoją architektoniczną strukturę. Na przełomie XIX i XX wieku przeszedł gruntowną modernizację i stał się jednym z najbardziej efektywnych młynów w regionie. 

Powojenny rozwój przemysłu spożywczego na obrzeżach Wrocławia wygasił podstawową, produkcyjną funkcję młyna. Przez stulecia tylko jedna rzecz nie uległa zmianie: towarzyszące mu wiernie kanały młyńskie. Młyn Maria został kupiony przez spółkę RealCo w marcu 2016 roku.

Obecnie, za sprawą rewitalizacji, wielowiekowe budynki przechodzą kolejną metamorfozę. Zawieszona 20 lutego wiecha oznacza, że inwestor kończy prace konstrukcyjne. Aktualnie na terenie budowy Młyna Maria trwają prace wykończeniowe, w ramach których rozprowadzane są instalacje i montowane okna. 

– Za nami bardzo ważny i złożony etap prac, którego przeprowadzenie wymagało sprawnej kooperacji, ogromnej wiedzy technicznej i dużego zaangażowania ze strony wykonawców. Do tej pory prace były trudne i mało estetyczne, ale przed nami okres, kiedy Młyn Maria będzie piękniał z miesiąca z na miesiąc – zapowiada Piotr Jaśkowski, członek zarządu firmy RealCo, inwestora i dewelopera Młyna Maria.

Mieszkania zamiast maszyn młyńskich

Docelowo kompleks zabytkowych budynków zyska nowe funkcje: mieszkalną i usługową. W miejsce starych maszyn młyńskich powstanie 121 lokali mieszkalnych, a na parterze zaplanowano 14 lokali usługowych z dużymi witrynami. Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia Zbigniewa Maćkowa.

Jak podkreślają przedstawiciele RealCo, deweloper zadbał o detal w procesie rewitalizacji Młyna Maria – zachował historyczny podział okien, podjął się również renowacji znaku Młyn Maria.

Kubatura i kształt łącznika frontowego zmieniały się wielokrotnie w długiej historii Młyna Maria. Docelowy kształt i forma łącznika frontowego to ukłon w stronę odbudowy powojennej. Ściana od strony Mostu Młyńskiego została zachowana oryginalnie z dawnego okresu, a pozostała bryła – pieczołowicie odtworzona łącznie z otworem na niestandardowe duże okno łukowe, które będzie doświetlało wnętrze lokalu usługowego, przewidzianego wewnątrz łącznika frontowego – wylicza inwestor.

Rewitalizacja Młyna Maria zakończy się w w II kwartale 2021 roku.