Już niedługo nabrzeże Odry przy ulicy Księcia Witolda zyska nowy wygląd. W ramach współpracy miasta z deweloperami, którzy realizują tam inwestycje mieszkaniowe, powstanie ogólnodostępny bulwar. Przespacerujemy się nim pod koniec 2020 roku.

Wrocławska spółka z grupy Dom Development w 2017 roku kupiła – za 26 mln złotych – teren przy ulicy Księcia Witolda 28, gdzie niegdyś mieściły się policyjne koszary. Już na etapie przetargu firma zadeklarowała opracowanie na własny koszt projektu koncepcyjno-budowlanego publicznej promenady wzdłuż Odry oraz partycypację przy jej realizacji w kwocie 200 tysięcy złotych.

Teraz te deklaracje są wcielane w życie. Koncepcja jest już gotowa, a autorami projektu zagospodarowania przestrzeni są wrocławscy architekci z pracowni Dziewoński-Łukaszewicz. Jak zapowiada deweloper, rewitalizacja będzie polegała na budowie bulwaru pieszego wraz z infrastrukturą towarzyszącą i zielenią.

– Przy projektowaniu od początku przyświecała nam idea, żeby zrewitalizowane nabrzeże wpisywało się zarówno w estetykę już odnowionych bulwarów, m.in. Xawerego Dunikowskiego czy Marii i Lecha Kaczyńskich, jak i charakter Kępy Mieszczańskiej. Wrocławianie bardzo chętnie spędzają czas wolny nad rzeką i chcemy zapewnić im kolejną przestrzeń do rekreacji – mówi Iwona Kołodziejczyk, prezes zarządu Dom Development Wrocław Sp. z o.o.

Sojusz miasta z deweloperami

Piotr Fokczyński, dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa w magistracie, podkreśla, że miastu zależało, by w to przedsięwzięcie włączyli się też inni deweloperzy, którzy przy ulicy Księcia Witolda realizują swoje inwestycje. To i2 Development, do którego należy zabytkowy spichlerz przy zbiegu ulicy Księcia Witolda i Mostowej oraz OKRE Development, które wybuduje mieszkania w dawnym Głównym Urzędzie Celnym przy ulicy Księcia Witolda 38-40.

– Chcieliśmy zsynchronizować projekt zagospodarowania bulwaru z powstającymi tam budynkami. Przed nami teraz przejście na formułę inwestycyjną. Mamy nadzieję, że nowy bulwar połączy się z już istniejącym, po drugiej stronie mostu Sikorskiego, który przy okazji swojej inwestycji zrealizował Atal – zaznacza Piotr Fokczyński.

Docelowo, jak tłumaczy Fokczyński, nadodrzański bulwar miałby biec od mostu Sikorskiego aż do mostów Pomorskich, ale ze względu m.in. na skomplikowaną strukturę właścicielską znajdujących się tam nieruchomości (niektóre z działek wciąż należą do Skarbu Państwa), na razie powstanie promenada do końca terenu należącego do Dom Development.

– W tej chwili jesteśmy po cyklu spotkań z urzędem miejskim i zespołem projektantów, które miały na celu doprecyzowanie oczekiwań miasta oraz zaplanowanie optymalnej formy użytkowej bulwaru. Ponadto przygotowujemy dokumentację do wniosku o pozwolenie na budowę na długości działki, na której obecnie prowadzimy inwestycję Apartamenty Księcia Witolda – dodaje Iwona Kołodziejczyk.

Szacowana wartość rewitalizacji nabrzeża na długości prowadzonej przez tę spółkę budowy wynosi około 600 tysięcy złotych. Inwestycję zrealizuje miasto, ale jak już wspominaliśmy, Dom Development będzie partycypować w kosztach. Rozpoczęcie prac zaplanowano na III kwartał 2020 roku, a zakończenie do końca 2020 roku.

– Zmieni się też charakter samej ulicy Księcia Witolda, która nie będzie już ulicą przelotową. Wjazd będzie możliwy tylko od strony mostu Sikorskiego, a z drugiej strony – od mostów Pomorskich – powstanie plac – dodaje Piotr Fokczyński.