Od 24 do 28 sierpnia we wrocławskiej Galerii FOTO-GEN będzie można zwiedzić wystawę współczesnej fotografii azjatyckiej “Beloved Land” w towarzystwie jej kuratora, Jeauka Kanga.

Jak informują przedstawiciele Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, południowokoreański kurator w ciągu tych pięciu dni będzie dyżurował w galerii przez minimum trzy godziny dziennie, będąc do pełnej dyspozycji widzów, oprowadzając i odpowiadając na wszystkie pytania. Godziny dyżurów nie zostały ujawnione przez organizatorów ekspozycji, którzy reklamują je jako ruchome:

(…)może to być np. godzina między 9.00 a 10.00 + półtorej godziny między 14.00 a 15.30 + pół godziny między 17.30 a 18.00, a równie dobrze mogą to być trzy godziny tzw. ciurkiem między np. 13.00 a 16.00. Przychodźcie, zwiedzajcie, trafcie na kuratora ekspozycji i wejdźcie z nim w interakcje.

Wystawa “Beloved Land” w Galerii FOTO-GEN

Beloved Land to zbiorowa prezentacja współczesnej artystycznej fotografii azjatyckiej kuratorowana przez Jeauka Kanga, dyrektora artystycznego Suwon Photo Festival, jednego z najważniejszych międzynarodowych festiwali fotografii w południowej Azji. Na ekspozycję składa się jedenaście fotograficznych historii artystów z Chin, Indii, Tybetu, Japonii, Birmy, Filipin, Tajlandii, Korei Południowej i Rosji.

“Beloved Land” to opowieść o ludziach, którzy od pokoleń błądzą z dala od ziemi, na której zakorzenieni byli ich przodkowie. To opowieść o ludzkości uwikłanej w ideologie swoich państwowości, o dualności między podbojem nowych terenów a osadnictwem na ziemi przodków, o ludności  żyjącej nieustannie pod ciężarem przemocy, ideologii i państwa, pod presją zmian klimatycznych. To opowieść artystów, dla których medium fotografii stało się środkiem, dzięki któremu mogą zbliżyć się do historii, przekazać ją i przemówić głosem cierpiących i zapomnianych idealistów, którzy walczyli, marząc o niemożliwym – informuje Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

mat. prasowe

O kuratorze

Jeauk Kang jest absolwentem Kolegium Sztuk Pięknych Uniwersytetu Narodowego w Seulu. Jest artystą, niezależnym kuratorem i eseistą, założycielem i dyrektorem generalnym Suwon Photo, jednego z najważniejszych międzynarodowych fotografii w południowej Azji.

Jeauk Kang jest autorem 11 książek o sztuce, kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i uczestnikiem ponad stu wystaw zbiorowych o randze międzynarodowej.

Jego głównym zainteresowaniem są relacje społeczne i możliwość dokonywania zmian tychże relacji poprzez różne formy sztuki. Najnowszym projektem Kanga jest zespół kreatywny “Sztuka i katastrofa”, który koncentruje się na pomocy ofiarom klęsk żywiołowych w Nepalu i na Filipinach oraz aktywizacji twórczej lokalnej społeczności.

Jeauk Kang, fot. Kim Kanghyun