Od 1 września filie MBP wydłużyły godziny otwarcia. Zasady wypożyczenia książek i mediów wracają do czasów sprzed pandemii.

Czasy koronawirusa nie były łaskawe dla bibliotek – podobnie jak inne instytucje kultury zostały zamknięte wraz z nadejściem pierwszej fali pandemii. Wypożyczalnie kilkukrotnie zamykano i otwierano – niektóre filie oferowały wolny dostęp do księgozbioru, inne – wypożyczenia z obsługą bibliotekarzy. Zmieniły się także zasady wypożyczeń, jeszcze do niedawna można było zabrać do domu 10 książek na okres 60 dni, z możliwością przedłużenia o kolejne 30, i pięć mediów na okres 10 dni, z możliwością przedłużenia o kolejne 5. Od 1 września wróciły zasady sprzed pandemii. Wydłużyły się także godziny otwarcia.

Biblioteki czynne do godziny 19:00

Zgodnie z jesiennym terminarzem godziny otwarcia niektórych filii wydłużyły się do godziny 19:00.

Wreszcie! Bardzo się cieszę, bardzo długo na to czekałam! – cieszy się Anna Łosińska, która na co dzień korzysta ze zbiorów biblioteki przy ul. Reja. – Do tej pory moja biblioteka przez większość dni była czynna do 16:00. Miałam bardzo duże problemy, żeby zdążyć tam podejść po pracy. Zostawiłam dziś kilka złotych opłaty za przetrzymanie książek, mam nadzieję, że to ostatnia wpłata w tym roku.

Jak mówi, pierwszym symbolem końca czasów pandemii było dla niej ponowne otwarcie czytelni czasopism i powrót ozdobnej instalacji, która jeszcze do niedawna była schowana.

Wzruszają mnie takie małe rzeczy i symbole – zobaczyłam te ozdoby i ucieszyłam się, że powoli wraca do nas normalność. – mówi mieszkanka.

Zgodnie z nowymi – starymi zasadami jednocześnie można wypożyczyć 5 książek, książek mówionych, czytników i materiałów do nauki języków na okres 30 dni, z jednokrotną możliwością przedłużenia o kolejne 30 dni. Dla filmów, kompaktów muzycznych, edukacyjnych programów multimedialnych, gier komputerowych i planszowych podstawowy okres wynosi 5 dni, plus 5 dni przedłużenia. Jednocześnie we wszystkich filiach MBP można mieć wypożyczone 15 pozycji (książek i mediów).

W placówkach nadal obowiązuje reżim sanitarny: obowiązkowa jest dezynfekcja rąk i nakaz noszenia maseczek. Książki należy oddawać w filiach, w których zostały wypożyczone – nie ma możliwości zwrotu przez trezor w Mediatece, ani w innych filiach. Godziny otwarcia poszczególnych placówek znajdują się na stronie internetowej MBP.

We wrześniu biblioteka zaprasza na kosmiczne przygody

Rok 2021 został ogłoszony rokiem Stanisława Lema. Z tej okazji MBP przygotowała szereg wydarzeń inspirowanych twórczością tego pisarza. Jak można się domyślać – wszystkie skupiają się wokół kosmosu i międzyplanetarnych przygód. We wrześniu będzie można, między innymi, zbudować kosmiczne miasteczko, stanąć do sesji fotograficznej przy kosmicznej ściance, wziąć udział w warsztatach programowania. Wyjątkową atrakcją jest także profesjonalny escape-room, który we wrześniu i październiku będzie otwarty w filii numer 11, przy ul. Krzywoustego. Jak mówi Marta Gieruń, Specjalistka ds. Promocji, escape room jest głównie dla rodzin z dziećmi, ale młodzież, studenci i inni fani Lema i sci-fi są również mile widziani. Zapisać można się mailowo, pod adresem: mbp11@biblioteka.wroc.pl.