Po długich tygodniach izolacji i odosobnienia nadszedł czas, by miasto, muzyka i wrocławscy wykonawcy spotkali się ponownie. I to od razu na najwyższych poziomach – na dachach Wrocławia! Wszystkie koncerty czerwcowego cyklu są dostępne online.

W trakcie pandemii, na chwilę, intensywne festiwalowe, teatralne, muzyczne i klubowe życie Wrocławia ustało. Nastąpił czas izolacji. Więzi pomiędzy artystami a publicznością zostały nagle przerwane, a twórcy, promotorzy, organizatorzy, technicy estradowi, producenci, managerowie, muzycy, właściciele lokali oraz niepoliczalna liczba osób uprawiających zawody związane z kulturą czy organizacją wydarzeń znalazła się w zupełnie nowej sytuacji. 

A przecież Wrocław to miasto spotkań – nie umiemy w nim żyć bez wzajemnych relacji. Tęskniliśmy za miastem, za przestrzenią, za koncertami, interakcją artyści-publiczność. I znaleźliśmy na to sposób – tłumaczą organizatorzy miejskiego przedsięwzięcia pod hasłem „Dachy Wrocławia”.

Podkreślają, że idea tego wydarzenia nie powstała tylko ze względu na kryzys. 

– To wydarzenie mówi i będzie mówiło już po otwarciu miasta o ludziach złaknionych sztuki, o artystach, o muzyce i o Wrocławiu. Dlatego zaplanowaliśmy cykl koncertów wrocławskich artystów i zespołów w wyjątkowych przestrzeniach, z widokiem na miasto, z widokiem na powrót do normalności i do życia kulturalnego. Dachy Wrocławia stały się estradami, na których zabrzmiały rytmy jazzu, indie rocka, reggae, bluesa, tanga, rozległ się stukot obcasów, wybuchła feeria barw i dźwięków. Tak powstały koncerty spalone słońcem, niesione wiatrem – pełne radości, że razem otwieramy nowy rozdział – opowiadają inicjatorzy tego wyjątkowego projektu.

10 koncertów, 8 dachów, jedno miasto

Przez cały czerwiec, dwa razy w tygodniu, na fanpage’u Wroclaw [Wroclove] oraz na www.wroclaw.pl można było oglądać transmisje koncertów z cyklu „Dachy Wrocławia”. Wzięło w nim udział 70 muzyków, którzy zagrali 10 koncertów na 8 wrocławskich dachach.

Byliśmy w fantastycznych miejscach – na dachu przytulnej Café Borówka, na dostojnej Wieży Matematycznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Gościły nas Akademia Sztuk Pięknych czy Muzeum Współczesne Wrocław. Zabieraliśmy mieszkańców w podróż po naszym mieście, często nieznanym, pulsującą wrocławską muzyką – wyliczają organizatorzy.

Dla wrocławian wystąpili: Electric Shower, Zespół Kameralny Sceny pod Regałem, Justyna Szafran, Zawartko / Piasecki, Puellae Cantantes, MAM Głos, Francis Tuan, Bethel, Waldemar Kasta & Synaptine oraz Flamenco Trio. 

Koncerty nadal są dostępne online, więc wszyscy, którzy przegapili premierowe transmisje, mogą bez problemu nadrobić zaległości. „Dachy Wrocławia” to projekt Biura Promocji Miasta i Turystyki.