W najnowszej galerii handlowej przy ulicy Suchej, naprzeciwko Dworca PKP znajdzie się około 200 sklepów, największe kino we Wrocławiu z pierwszą salą IMAX, całodobowa siłownia, liczne restauracje oraz dwa markety. Otwarcie Wroclavii zaplanowane jest na 18 października. Podziemny dworzec autobusowy pierwszych podróżnych przyjmie dopiero trzy tygodnie później.

kiedy otwarcie Wroclavii?

Fot. Maciej Leśnik

Gospodarze nowej galerii handlowej odliczają dni do otwarcia. Inwestycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród najemców. Na niespełna dwa miesiące przed rozpoczęciem chętni wynajęli 95% powierzchni.

Już teraz we Wrocławiu mamy do dyspozycji 19 galerii i centrów handlowych. Jesteśmy w czołówce polskich miast pod względem największej powierzchni handlowej przypadającej na jednego mieszkańca. Czy, pomijając podróżnych i turystów, Wroclavia okaże się potrzebnym i popularnym miejscem dla samych wrocławian? Wiele znaków zapytania dotyczy także tego, jak będzie funkcjonował nowy dworzec autobusowy.

Wroclavia sklepy

Wroclavia

mat. inwestora

Swoje pierwsze sklepy uruchomią marki dotychczas nieznane wrocławianom: Estee Lauder, Jack Jones, Lacoste, Loft 37, Steve Madden, Uterque, Vapiano. Kolejne punkty dla swoich klientów otworzą polskie i światowe sieci modowe takie jak: Bershka, Calvin Klein, CCC, Giacomo Conti, Guess, Intimissimi, Massimo Dutti, Mohito, New Look, Stradivarius, Tommy Hilfiger, Triumph czy Zara, a H&M będzie miał największy sklep we Wrocławiu. Nie zabraknie sklepów z odzieżą i obuwiem sportowym: Adidas, GO Sport, Martes Sport, Nike, Sizeer, Timberland, 4F.

W Wroclavii kupimy także:

– książki i multimedia (Świat Książki, Empik, Media Markt, Cortland – autoryzowany sklep Apple);
– biżuterię (Yes, Apart, Kruk, Pandora, Swarovski);
– sprzęty gospodarstwa domowego i do wystroju wnętrz (Home & You, RTV Euro AGD);
– kosmetyki (Douglas, Sephora, Rossman, Ziaja);
– gry i zabawki (Tiger, Smyk).

Ponadto galeria Wroclavia pomieści dwa markety wielkopowierzchniowe. Podróżni i mieszkańcy zaopatrzą się w Biedronce i Carrefoura. – Wejście do Biedronki będzie się znajdować na zewnątrz, na rogu ulicy Suchej i Joannitów, natomiast Carrefour będzie dostępny tylko ze środka centrum – informuje nas Anna Kula, rzecznik prasowy Wroclavii.

Wroclavia restauracje: Gdzie zjemy?

Na swoje miejsce we Wroclavii zdecydowały się dobrze znane i lubiane w naszym mieście: Polish Lody, Pasibus, Frankie`s czy Cafe Vincent. Ambasadorką strefy restauracyjnej będzie Beata Śniechowska, doktor Politechniki Wrocławskiej, która w 2013 roku wygrała drugą edycję popularnego programu MasterChef. W specjalnej kuchni mają odbywać się regularnie kulinarne pokazy i warsztaty.

Łącznie galeria Wroclavia otworzy około 30 lokali gastronomicznych. Szeroki wybór będą mieli miłośnicy kawy (m.in. Etno Cafe, So! Coffee, Costa Coffee, Starbucks, Lili Caffe). Restauracje będą serwować międzynarodową kuchnię m.in. czeską (Food Republic), japońską (Izumi Japanese Grill & Street Food), amerykańską (Blue Frog) czy grecką (Greco). Oprócz tego pojawiają się tutaj popularne lokale sieciowe i fast foody (Pizza Hut, Express Oriental, North Fish, KFC)

Wroclavia

mat. inwestora

Pierwsze kino Imax we Wrocławiu i 24-godzinna siłownia

Na drugim piętrze galerii znajdzie się kino Cinema City. Największy multipleks we Wrocławiu udostępni widzom 20 sal. Na tle pozostałych kin będzie się wyróżniać pierwszym w naszym mieście IMAX-em, gdzie obraz pokazywany jest na gigantycznym ekranie, a także salą Škoda 4DX®, w której widzowie będą mogli znaleźć się w środku akcji, czuć zapachy, krople deszczu czy wiatr.

Otwarcie Wroclavii oznacza także debiut drugiego punktu CityFit w naszym mieście. To siłownia i klub fitness otwarty przez całą dobę we wszystkie dni tygodniu. Chętni mogą rozpocząć tutaj treningi od 16. roku życia i nie muszą podpisywać długoterminowych umów członkowskich.

Dzieci będą mogły się wyszaleć na sali zabaw Fikołki. Znajdzie się tutaj labirynt z torem przeszkód, kilka zjeżdżalni, boisko do piłki nożnej i koszykówki, a nawet ścianka wspinaczkowa.

Wroclavia a dworzec autobusowy

Podziemny dworzec autobusowy zostanie udostępniony 7 listopada, gdy upłyną trzy pierwsze tygodnie oblężenia nowego centrum. Do tego czasu autobusy oraz podróżni wciąż będą się kierować na dworzec tymczasowy między ulicą Suchą a Dyrekcyjną.

Nowy dworzec autobusowy będzie miał 11 stanowisk odjazdowych i 3 przyjazdowe. To mniej niż dawny Polbus, który stał w miejscu Wroclavii do wiosny 2015 roku. Nowy obiekt nie będzie w stanie pomieścić wszystkich autobusów, dlatego dworzec tymczasowy musi zostać utrzymany i ma służyć jako parking dla części pojazdów.

Nasuwa się pytanie, jak różnicę między starym i nowym odczują podróżni? Czy wkomponowanie dworca w galerię nie odbije się na wygodzie kilku tysięcy pasażerów, którzy według oficjalnych szacunków będą korzystać codziennie z autobusów? Czy dworzec zdoła pomieścić wszystkich, jeżeli liczba przewoźników i podróżnych zacznie rosnąć? To już jest jednak temat na osobny artykuł.

Wroclavia parking

Parkingi znajdują się na poziomie -2, -1, +2 i +3. Łącznie 2200 miejsc, w tym miejsca specjalne (dla osób niepełnosprawnych, rodzin, ładowania samochodów, ładowania motocykli, XXL i pompowania opon). Wjazdy na parkingi znajdują się od ul. Borowskiej oraz od ul. Joannitów.

Dodatkowo wokół budynku powstało 400 miejsc parkingowych dla rowerów i 1300 m ścieżek rowerowych.

Wroclavia godziny otwarcia

Galeria handlowa będzie otwarta przez wszystkie dni tygodnia od godz. 9.00-21.00. Dłużej będzie czynne kino Cinema City, a siłownia CityFit będzie dostępna przez całą dobę.