Około 1000 wydarzeń z różnych dziedzin nauki, ale też kultury i sztuki, odbędzie się w ramach XXIV Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, który 16 września rozpocznie się we Wrocławiu.

Hasło tegorocznej edycji to “Od science fiction do science“. Inspiracją jest trwający Rok Lema, obchodzony z okazji setnej rocznicy urodzin pisarza. Jak mówią organizatorzy, przygotowania tegorocznej edycji DFN trwały wiele miesięcy w niezwykłych, raczej trudnych warunkach. Kolejne fale pandemii, izolacja, kwarantanna i towarzyszący ludziom lęk przed zachorowaniem. Tragiczne statystyki w mediach, maseczki tłumiące zapachy wiosny i tęsknota za „normalnym”, dotychczasowym trybem życia, nauki i pracy. Cyfrowa rzeczywistość zawładnęła życiem osób, szczególnie naukowców, dzieci i młodzieży. W tej sytuacji genialne wydają się prorocze dzieła Stanisława Lema do których nawiązuje hasło Festiwalu. Ten rok to także obchody Roku Kolei przy współudziale Kolei Dolnośląskich oraz Politechniki Wrocławskiej, które przygotowały cykl imprez poświęconych tej tematyce.

Wśród instytucji, które wezmą udział w DFN, oprócz najbardziej oczywistych, jak uczelnie, znalazło się np. Narodowe Forum Muzyki, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa czy Muzeum Miejskie Wrocławia. Program, wraz z opisem wydarzeń, można znaleźć na stronie https://www.festiwal.wroc.pl/wydarzenia/

Co polecają osoby zaangażowane w projekt? W czym warto wziąć udział?

Jeżeli chodzi o wydarzenia, na które jak co roku warto zaprosić, to przede wszystkim cykl imprez wiodących, m.in. Inauguracja XXIV DFN, wykład prof. Jana Miodka, Dyktando, Debata Oksfordzka, panel spotkań poświęconych Rokowi Lema oraz panel dot. Roku Kolei. Mamy ponadto setki spotkań poruszających wszystkie dziedziny nauki, a także kultury, sztuki i promocji sportu. – mówi Piotr Krysiak, organizator DFN.

Z humorem, ciekawie i w prostych słowach o trudnych zagadnieniach przyrody? Tak, to możliwe w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki na Wydziale Fizyki i Astronomii UWr zachęca dr Jakub Jankowski, koordynator DFN na Wydziale Fizyki i Astronomii UWr. Tegoroczna edycja obfituje w moc ciekawych wydarzeń, pośród których znajduje się cykl trzech wykładów z astrofizyki teoretycznej, pokaz najciekawszych doświadczeń „Cyrku Fizycznego”, jak i hit edycji – wykład humanisty o teorii kwantów! Uczestnictwo, w organizowanym całkowicie online Festiwalu, to nie tylko możliwość poznania najciekawszych dokonań współczesnej nauki, ale wspaniała forma spędzenia wolnego czasu zarówno dla najmłodszych jak i tych starszych ciekawskich świata.

Festiwal rozpoczyna się 16 września. Na niektóre wydarzenia trzeba się zapisać. Szczegółowe informacje na temat DFN znajdują się na stronie internetowej www.festiwal.wroc.pl oraz w bezpłatnej aplikacji DFN przygotowanej na smartfony. Dolnośląski Festiwal Nauki potrwa do końca października! Wszystkie wydarzenia odbywają się on-line, udział w Festiwalu jest bezpłatny.

Foto główne: Leandro Barco z Pixabay