,,Łatwo znaczy prosto, czyli informacja łatwa do zrozumienia” to tytuł polsko-niemieckich warsztatów, które odbędą się w środę i czwartek we Wrocławiu. To jedna z niewielu okazji w Polsce, by zaznajomić się z podstawami, regułami oraz korzyściami „języka łatwego” w praktyce. Otwarte i całkowicie bezpłatne zajęcia poprowadzą eksperci zaproszeni przez Stowarzyszenia im. Richarda Straussa.

warsztaty łatwy język Wrocław 2017

Fot. Łatwy tekst – warsztaty w Warszawie

Słowa są podstawową i najbardziej oczywistą dla nas formą komunikacji. Czy nie jest jednak tak, że wiele tekstów, które na co dzień czytamy, jest trudnych do zrozumienia? Niejasne wydają się nam pisma urzędowe, umowy, regulaminy korzystania z transportu publicznego, ulotki informacyjne, prasowe artykuły czy nawet kuchenne przepisy. Z pewnością można formułować teksty w bardziej przystępny sposób, ale jak to uczynić?

Mniej skomplikowaną i znacznie prostszą formą komunikacji jest ,,łatwy język”. Jego zasady będzie można poznać podczas praktycznych zajęć, które odbędą się 13 i 14 września w Wrocławskim Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3 przy ulicy Legnickiej 65.

Inicjator warsztatów – Stowarzyszenie im. Richarda Straussa – zaprasza do udziału wszystkich tych, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej na ten temat tego języka. Zainteresowanymi mogą być w szczególności nauczyciele, dziennikarze, urzędnicy, przedstawiciele organizacji pozarządowych i instytucji opieki socjalnej.

Język polski (i niemiecki) może być łatwy

Zajęcia w oba dni potrwają od godziny 12.00 do 16.00. Nad prostszymi zasadami języka będzie można pracować w wspólnym polsko-niemieckim gronie. Warsztaty poprowadzą doświadczone specjalistki z najstarszej organizacji niemieckiej zajmującą się tą tematyką – Gisela Holtz i Gabi Zehe z Netzwerk Leichte Sprache eV. To właśnie ta organizacja ustaliła reguły ,,łatwego języka” w swoim kraju. Warto dodać, że uczestnicy nie muszą znać języka niemieckiego, ponieważ organizatorzy zapewniają tłumaczenia w trakcie warsztatów.

Polskimi ekspertkami prowadzącymi zajęcia są Barbara Abramowska i Karolina Makowiecka. Projektowi partneruje Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, które ma największe doświadczenie we wprowadzaniu i upowszechnianiu ,,języka łatwego” w naszym kraju. Z tego względu udział w warsztatach i wymiana doświadczeń mogą być pożyteczne również dla środowiska osób z taką niepełnosprawnością, a także niedowidzących czy niesłyszących.

Warsztaty tylko w trzech miastach w Polsce

Program zajęć obejmuje wprowadzenie, prezentacje teoretyczne oparte na doświadczeniach niemieckich i polskich oraz zajęcia praktyczne z tekstami i grafiką. Ważną częścią będzie wymiana doświadczeń i wspólne poszukiwania tematów „do upraszczania”, pierwsze kroki w czynieniu informacji „jasną”.

Warsztaty ,,Łatwego języka” goszczą w trzech polskich miastach – Warszawie (11-12 września), Wrocławiu (13-14 września) i Opolu (15-16 września, w Muzeum Śląska Polskiego). Projekt współfinansują: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacja PZU oraz Gmina Wrocław.

Czy warto przyjść na warsztaty? Relacje, zdjęcia i bieżące wiadomości można zobaczyć na profilu na Facebooku. Więcej informacji uzyskacie także pod adresem latwytekst.warsztaty@gmail.com.