Już w piątek 23 listopada ruszy coroczny jarmark bożonarodzeniowy we Wrocławiu. W tym roku po raz pierwszy jarmark potrwa aż do Sylwestra, pojawią się też nowe atrakcje.

Będzie to już 11. edycja jarmarku w samym sercu stolicy Dolnego Śląska, ale pierwsza, która nie zakończy się przed Bożym Narodzeniem, tylko potrwa aż do 31 grudnia. W tym terminie, czyli od 23 XI do 31 XII, drewniane domki będą otwarte codziennie od godziny 10 do 21. Oficjalne otwarcia jarmarku zaplanowano na piątek 23 listopada, na godzinę 17.

Nowe atrakcje na placu Solnym

W zeszłym roku, po raz pierwszy, świąteczne stragany stanęły także na placu Solnym. Podobnie będzie i w tym roku.

– Na placu Solnym pojawią się nowe atrakcje, m.in. trzypoziomowy bajkowy domek z tarasem widokowym i wieżyczką z podświetlanym zegarem. W domku tym będzie można ogrzać się w blasku kominka, napić się gorących napojów i przyjemnie spędzić czas w świątecznej, bajkowej przestrzeni, podziwiając z innej perspektywy panoramę Jarmarku Bożonarodzeniowego – zapowiadają organizatorzy.

Odwiedzający jarmark po raz pierwszy będą mieli okazję zobaczyć na placu Solnym także “Galerię Mikołaja”, a w działającej w podziemiach placu Galerii Sztuki Filmowej “Movie Gate” – w ramach jarmarku – odbywać się będą interaktywne “Pokazy Pomocników Szalonego Mikołaja”.

Oprócz placu Solnego, jarmark tradycyjnie zagości także w Rynku (południowa, wschodnia i północna pierzeja), na ulicy Świdnickiej (od Rynku do Przejścia Świdnickiego), a także na ulicy Oławskiej (od Rynku do ulicy Szewskiej).

Jak zwykle, będzie można napić się tam grzańca i skosztować m.in. czekoladowych pierników, francuskich naleśników, węgierskiego kołacza, tureckiej baklavy czy hiszpańskich churros. W tym roku węgierski kołacz pojawi się także w nowej wersji – na słono. Wytrawną wersję kołacza będzie można znaleźć w domku przy pomniku Fredry.

Świąteczne nowości i wydarzenia

Po raz pierwszy w tym roku, na Jarmarku Bożonarodzeniowym pojawi się także stoisko z kuchnią włoską. Na pierzei południowej Rynku będzie można skosztować zapiekanych makaronów w różnych wersjach smakowych oraz tradycyjnej włoskiej kanapki panuozzo.

Z kolei na pierzei północnej Rynku powstanie strefa pod hasłem “Wrocław Społecznie i Lokalnie”, w której – dzięki współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego – zaprezentują się certyfikowani wystawcy Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego.

– W drewnianych domkach będzie można znaleźć manufakturę regionalnych wyrobów z Dolnego Śląska. Znajdą się tam między innymi wytwarzane w oparciu o tradycyjne receptury sery i wędliny, a także miody z dolnośląskich pasiek i pierniki. „Wrocław Społecznie i Lokalnie” to także miejsce, gdzie swoje działania zaprezentują wrocławskie organizacje, które wspierają osoby defaworyzowane i zagrożone wykluczeniem społecznym – podkreślają organizatorzy.

Jak co roku, nie zabraknie też tradycyjnej polskiej kuchni, atrakcji dla najmłodszych, a także wielu pomysłów na świąteczne upominki.

– Miłośnicy rękodzieła będą mogli wybierać spośród rzeźb, autorskiej ceramiki artystycznej, ręcznie malowanych bombek, oryginalnych, drewnianych wyrobów z niepowtarzalnymi wzorami. Pośród unikatów z najdalszych zakątków świata znajdą się wyroby dekoracyjne i biżuteria prosto z Afryki. Bliżej poznamy takie kraje jak: Zambia, Mozambik, Tanzania, Kongo czy Uganda. Wielbiciele biżuterii będą mogli znaleźć wyjątkowe wyroby z kamieni  szlachetnych, bursztynu, srebra, metaloplastyki. Pojawią się wykonane z naturalnego, lnianego materiału ozdobne torby i worki z kolorowymi motywami, świąteczne wyroby ceramiczne, litewskie przytulne koce z wełny – wyliczają organizatorzy.

W planie są także liczne wydarzenia i występy artystyczne, m.in. widowisko “Święta zaklęte w bajkach”, świąteczna parada z Mikołajem, parada wrocławskich Elfów, Wigilijny Korowód Kolędników, Wigilia dla Samotnych i Potrzebujących czy Wrocławskie Kolędowanie.

Miasto na jarmarku nie zarabia

Przypomnijmy, w lutym 2017 roku magistrat rozstrzygnął nowy konkurs na organizatora jarmarku bożonarodzeniowego, bo poprzednia umowa wygasła. Zgłosił się tylko jeden oferent – Agencja Artystyczna Pianoforte, czyli ta sama firma, która zajmowała się organizacją wydarzenia w poprzednich latach.

– Umowa na realizację jarmarku bożonarodzeniowego została podpisana na trzy lata, czyli 2017, 2018 i 2019 rok – tłumaczyła Małgorzata Szafran z biura prasowego magistratu.

Wszystkie koszty związane z organizacją i obsługą jarmarku bożonarodzeniowego ponosi organizator. Innymi słowy, miasto nie ponosi żadnych kosztów związanych z realizacją imprezy. Ryzyko podaży i popytu jest po stronie organizatora. Magistrat nie uzyskuje jednak także żadnych dochodów z przyciągającego tysiące ludzi wydarzenia.

– Natomiast należy podkreślić, że każdego roku  turyści nie tylko z Polski, ale i z różnych krajów przyjeżdżają do Wrocławia, aby obejrzeć i kupić produkty na jarmarku. Dla mieszkańców jest to kolejne miejsce spotkań. Jarmark bożonarodzeniowy jest częścią kampanii promocyjnej naszego miasta, rozpoznawalna marką, do której się wraca – zaznaczała Małgorzata Szafran.

jarmark bożonarodzeniowy we Wrocławiu 2017

O wrocławskim jarmarku głośno na świecie

Rzeczywiście, choć nie brakuje krytycznych głosów, dotyczących m.in. cen czy jakości oferowanych na jarmarku wyrobów, przewijające się przez niego, zwłaszcza w weekendy, tłumy wrocławian i przyjezdnych świadczą o niesłabnącej popularności tego przedsięwzięcia.

Nie da się też ukryć, że dzięki jarmarkowi o Wrocławiu w sezonie zimowym mówi się nie tylko w Polsce, ale często też poza granicami naszego kraju. Stolica Dolnego Śląska regularnie bowiem pojawia się w różnej maści rankingach i zestawieniach najbardziej klimatycznych jarmarków. Przykładowo, w ubiegłym roku wrocławski jarmark znalazł się na szczycie listy Top 10 jarmarków świątecznych w Europie, przygotowanej przez serwis Skyscanner.

Z kolei w 2016 roku niemiecki dziennik „Die Welt” uznał jarmark w stolicy Dolnego Śląska za jeden z pięciu najpiękniejszych w Europie. Wrocław znalazł się w tym zestawieniu razem z angielskim Brighton, portem Puerto Portals na hiszpańskiej Majorce, leżącym na francusko-niemieckiej granicy Strasburgiem i włoskim Bolzano.

A amerykański serwis „The Huffington Post” od kilku lat umieszcza nasz jarmark wśród tych, które „kochamy kochać każdego roku”. Wrocław jest przez Amerykanów wymieniany jednych tchem razem z jarmarkami m.in we Frankfurcie, Wiedniu, Salzburgu, Mediolanie, Tallinnie, Kopenhadze, Helsinkach, Sztokholmie, Bazylei, Pradze, Madrycie czy Edynburgu.

fot. Pianoforte Agencja Artystyczna – www.jarmarkbozonarodzeniowy.com