Wigilijny poranek. Od rana krzątanina. Ostatnie poprawki, odkurzanie, prasowanie. Napięcie z godziny na godzinę rośnie. Znacie to? Mamy propozycję, jak spróbować uniknąć stresu związanego z ostatnimi przygotowaniami przed wieczerzą wigilijną.

W 2019 roku portal Prezentmarzeń zrobił sondę dotyczącą emocji związanych z przygotowaniami świątecznymi – „Emocje Polaków podczas Świąt”. Ponad 40% respondentów z grupy badawczej liczącej 1007 osób odpowiedziało, że najbardziej podczas Świąt nie lubi nerwowego przygotowania wigilii.

Zrób listę. Tylko spokój może nas uratować.

Święta Bożego Narodzenia to czas pełen emocji. Czujemy radość, spokój i zadowolenie, nierzadko jednak bywa również nerwowo i dochodzi do kłótni.

Wielu specjalistów z dziedziny psychologii zaleca rozpisanie sobie wszystkich prac na kartce. Takie działanie może pomóc w kontroli nad sytuacjami nieplanowanymi i chaosem panującym w domu (wszyscy przecież czekamy na pierwszą gwiazdę z niecierpliwością – szczególnie dzieci, które rozpiera moc pozytywnej energii).

Przybij piątkę Mikołajowi we wrocławskim Ogrodzie Zoologicznym

Niektórzy wolą wysłać rodzinę na spacer lub oddelegować ją daleko od domu, aby móc w spokoju przygotować w pojedynkę uroczystą kolację. W Wigilię Bożego Narodzenia między 9:00 a 11:00 we wrocławskim Afrykarium będzie można „przybić piątkę” nurkującemu Mikołajowi.

Mikołaj porzucił swój latający zaprzęg z reniferami na rzecz podwodnego świata i bardzo chciałby, aby jak najwięcej dzieci tego dnia przybiło mu piątkę przez szybę ogromnego akwarium – zachęca Agnieszka Korzeniowska, dyrektor marketingu wrocławskiego ZOO – Pracujemy 365 dni w roku, również w tym szczególnym dniu, jakim jest Wigilia i bardzo zapraszamy do odwiedzenia ZOO. Jesteśmy czynni do 14.00 – dodaje.

W rolę Mikołaja wcielą się nurkowie, którzy na co dzień pracują w Afrykarium i dbają o czystość poszczególnych zbiorników. Olbrzymie akwaria wymagają regularnego czyszczenia od środka. Nurkowie wchodzą do zbiorników dwa razy w tygodniu, czyszczą szyby i podwodne dekoracje.

Tym razem pracownicy wrocławskiego ZOO postanowili włożyć na siebie oprócz służbowych kombinezonów nurka, także strój Św. Mikołaja.

Dzielenie się obowiązkami

Centrum Badań Opinii Społecznej w 2018 roku przeprowadziło ankietę, z której wynika, że to kobiety wciąż mocniej angażują się w obowiązki związane z porządkami i przygotowaniami przedświątecznymi. Jednak wynika z nich również to, że mężczyźni bardzo chętnie uczestniczą w pracach domowych. Warto wykorzystać te chęci i zaangażować panów w prace, które stereotypowo przypisuje się kobietom.

– Pamiętajmy o istotnym w trakcie Świąt podziale zadań pomiędzy członków rodziny. To pomoże nam zredukować napięcie przy jednoczesnym poczuciu, że wszystko zostanie wykonane. Zwróćmy uwagę na fakt, że Święta to przede wszystkim Rodzina – skoncentrujmy się na relacjach międzyludzkich i komunikacji. Smugi na oknach, czy idealnie ozdobione pierniczki nie są najważniejsze. Badania pokazują, iż to właśnie relacje interpersonalne mają ogromny wpływ na nasze poczucie bezpieczeństwa, a tym samym spokój i radość w Święta – mówi Maria Jaworska, psycholog i psychoterapeuta.

Dziś jeszcze możemy usiąść i w spokoju rozpisać plan na ostatnie przedświąteczne prace. A jeśli nam nie wyjdzie? Miejmy na względzie, że choć te Święta dla większości są dalekie od ideału, to za rok będą kolejne.

fot. Pavel Danilyuk z Pexels