Turystycznie Dolny Śląsk żyje przez okrągły rok. Zimą góry zapraszają narciarzy i snowboardzistów na śnieżne szaleństwo. Ogrody, arboreta są wspaniałym pomysłem na rozkwitającą wiosnę. Latem w wielu miejscach można pluskać się nad wodą, a jesienią cieszyć pieszymi wędrówkami. Sprawdźcie, które miejsca w naszym regionie są najlepsze dla Waszego znaku zodiaku!

Ryby 20.02-20.03

Dobre relacje z najbliższymi pozwolą na odbywanie wspaniałych podróży, dzięki którym osoby urodzone pod tym znakiem dotrą w głąb siebie. Przez co odnajdą prawdziwe cele, które są dla nich istotne. Pojawi się wiele nowych możliwości, które sprowokują ciekawe pomysły i okazje do ich realizacji! Dlatego niech was nie zdziwi potrzeba eksplorowania nowych terenów. Ryby świetnie odnajdą się w tym roku na kursach taternictwa jaskiniowego czy nurkowania! Nim nabiorą pełnego doświadczenia, podziemny świat mogą zacząć poznawać od wspaniałych dolnośląskich jaskiń, takich jak Dziurawy Kamień, Jaskinia Niedźwiedzia, Jaskinia Radochowska czy Jaskinia z Otoczakami. Jaskinie to nie wszystko, na ryby czekają wszystkie podziemne trasy, nieważne, czy będzie to podziemne miasto Osówka, czy trasy pod zamkiem Książ bądź wizyta w Kopalni Złota w Złotym Stoku. Poczuj się jak Indiana Jones, tylko kapelusz i bicz zamień na kask i czekan.

Baran 21.03-20.04

Potrzeba odwiecznego dominowania uczyniła z osób urodzonych w tym znaku zodiaku organizatorów, nie zawsze jednak samozwańczych. Najbliżsi, którzy są przyzwyczajeni do realizowania tylko twoich pomysłów, nie pozwalają sobie na organizowanie czasu wolnego, licząc na to, że to ty wyjdziesz z inicjatywą. Rok 2020 będzie czasem, kiedy musisz pokazać się jako wytrawny organizator. Musisz być otwarty na pomysły innych, ale pamiętać również o swoich planach. Dlatego najlepszym sposobem będzie łączenie zwiedzania z odpoczynkiem. Jeżeli wybierzesz miasto, pamiętaj, że biegając między muzeami, kościołami i różnymi wystawami warto, jest się zatrzymać, napić kawy, zjeść coś lub odwiedzić sklep z lokalnymi produktami czy pamiątkami. Jeżeli wybierzesz przemierzanie szlaków górskich, pamiętaj, że wieczorem można pójść na basen lub do spa. Urodzeni pod znakiem barana muszą pamiętać o równowadze zarówno w podróżowaniu, jak i życiu. 

Byk 21.04-20.05

Drogie byczki, za wami trudny, aczkolwiek nienudny rok. Pora ustalić priorytety i dowiedzieć się, dokąd chcecie zmierzać. Musicie podążać za głosem serca i podjąć decyzję — gdzie wam jest najlepiej. Podróże mogą okazać się wybawieniem od męczącej rutyny i ukazać nowe perspektywy. Spójrzcie na świat z góry – tak, aby wydawał się „jak na dłoni”. Wyprawy w góry nabiorą oczyszczającej mocy, a pokonywanie kolejnych dystansów na szlakach górskich pozwoli przepracować najtrudniejsze momenty ostatniego roku. Osoby urodzone w znaku byka, w tym roku powinny skupić się na obcowaniu z naturą. Wyprawy w góry czy spływy kajakowe pozwolą pozytywnie się naładować i pozbyć złych emocji w czasie wspinaczki, czy wiosłowania. Dlatego Sudety będą świetną opcją dla byków, nieważne, czy zaczniesz w Kłodzku, Wałbrzychu, czy Karpaczu. A jeżeli byczki wolą wiosłować, niech popłyną z nurtem Oławy, Nysy Kłodzkiej czy Baryczy.

Bliźnięta 21.05-20.06

Bliźnięta to ludzie bardzo dynamiczni i pełni zapału. Zazwyczaj nie mają trudności z dostosowaniem się do danej sytuacji. Zodiakalne bliźnięta są ciekawe świata i różnych nowinek. Dlatego też, zorganizowane wyjazdy są dla nich świetną opcją. Podążanie za przewodnikiem, sprawdzanie jego wiedzy lub pokazywanie swoich umiejętności i elokwencji sprawi bliźniętom niezwykłą radość. Do dobrego wyjazdu jest potrzebny ułożony plan, jasno wyznaczone cele i osoba, która poprowadzi przez meandry miast, muzeów czy innych wystaw. Bliźnięta nie powinny sobie odmawiać zorganizowanych spacerów z przewodnikiem. Dlatego świetnie powinny się czuć w Wałbrzychu, zwiedzając Starą Kopalnię lub zamek Książ. Tematy wrocławskich spacerów z przewodnikiem zaciekawią każdego, gdyż znajdą się tam trasy związane z mrocznymi historiami miasta, legendy Ostrowa Piaskowego i Tumskiego czy Tajemnice Starego Miasta. Dla bliźniąt Dolny Śląsk może być za mały, dlatego polecamy wizytę i zwiedzanie dostojnego Drezna.

Horoskop podróżniczy po Dolnym Śląsku
fot. envato.com

Rak 21.06-22.07

Raczki nieboraczki często najlepiej czują się we własnych czterech kątach. Nawet po najwspanialszej podróży powiedzą, że „nie ma jak w domu”. Dlatego raki najlepiej będą się czuć na krótkich wyjazdach, z których zawsze łatwo można wrócić. Jednak na Dolnym Śląsku mogą odnaleźć miejsca, które swoją prostotą i pięknem pozwolą zapomnieć się, chociaż na kilka dni. Jednym z takich miejsc są Stawy Milickie, Kolorowe Jeziorka w Rudawskim Parku Krajobrazowym lub skansen w Pstrążnej. Pierwsza propozycja to miejsce dla spragnionych natury, szumu drzew i śpiewu ptaków. Tutaj raki poczują się jak „ryby w wodzie”. Kolejna propozycja również związana jest z wodą. Kolorowe jeziorka powstały w wyrobiskach pokopalnianych, gdzie z łupków pozyskiwano piryt. W zależności od składu chemicznego podłoża wyrobiska, woda przybiera różne kolory. W skansenie w Pstrążnej wszyscy poczują duch dawnych czasów i kameralną, nienarzucającą się atmosferę doskonałą do wypoczynku.

Lew 23.07-23.08

Ten rok to czas nowych wyzwań dla osób urodzonych w znaku lwa. Nowe możliwości rozbudzą apetyt na życie i podróże. Poznawanie ciekawych miejsc, które mogą być inspiracją do dalszego działania, będą najlepszą opcją dla lwów. Mała Japonia w Przesiece w Karkonoszach jest pięknym miejscem, które łączy krajobraz górski z japońską sztuką zakładania ogrodów i filozofią feng shui. Każdy odnajdzie tu równowagę i uporządkuje myśli. Kolejną propozycją jest „podróż w czasie” do grodu Słowian w Będkowicach u stóp Ślęży. Zobaczycie tam pozostałości kamiennego kręgu kultowego, obronnych wałów i cmentarzysko kurhanowe na obrzeżu obecnych Będkowic. Dzięki zrekonstruowanej osadzie chociaż przez chwilę można być częścią tego niezwykłego miejsca. Tak że, drogie lwy, Dolny Śląsk jest pełen inspirujących miejsc, które mogą was napędzać do kreatywnego działania.

Panna 24.08-23.09

Dla osób urodzonych w znaku panny będzie to dobry rok na budowanie solidnych fundamentów na przyszłość. Panny najlepiej będą czuć się w dostojnych, historycznych miejscach. Dlatego doskonałą opcją są dolnośląskie zamki i pałace. Średniowieczne twierdze czy barokowe dwory zaciekawią wszystkich. Wszystkie budowle łączy burzliwa historia, której stawiają systematycznie opór. Ruiny zamku Bolczów, Chojnik czy Bolków mogą jedynie pobudzić naszą wyobraźnię, która poprowadzi nas przez stulecia. Są też budowle, które otrzymały drugie życie, takie jak zamek Kliczków, Pałac Krasków czy Pałac Wojanów i dziś ich bramy nie zamykają się, ponieważ stanowią wyjątkową bazę noclegową. Wspominając o zamkach, nie można pominąć dolnośląskiej perły – zamku Książ, który skrywa niejedną tajemnicę czy spektakularnego zamku Czocha. Niech wspaniałe budowle będą natchnieniem do snucia planów na przyszłość. 

Waga 24.09-23.10

Wagi muszą odnaleźć równowagę, która została zachwiana w minionym roku. Należy wprowadzić więcej porządku i dyscypliny. Nie można porzucać planów, ale trzeba poszukać priorytetów. Gdy wagi będą wiedziały, co jest dla nich najważniejsze, osiągną spokój. Nim osoby urodzone w tym znaku zodiaku wyruszą w podróż, muszą dobrze się zastanowić, gdzie chcą pojechać i czy mają na taką podróż siły bądź pieniądze. Dlatego najlepszym rozwiązaniem może być Kotlina Kłodzka, w której odnajdziemy malownicze miasteczka, uzdrowiska i góry z ciekawymi szlakami wędrownymi. Wagi, podobnie jak osoby urodzone w znaku barana muszą pamiętać o odpowiednim łączeniu wyjazdowych wyzwań, jednak ze szczególnym uwzględnieniem kwestii pieniężnej. Poznawanie twierdz górskich można łączyć ze spokojnymi pobytami agroturystycznymi. A relaks w uzdrowiskach z lokalnymi muzeami.

Horoskop podróżniczy po Dolnym Śląsku
fot. M. Lenar

Skorpion 24.10-22.11

Dla skorpionów nadchodzi rok określenia siebie i tego, kim naprawdę chce się być. Najwyższa pora zrealizować stare plany, postawić na swoim. Być może okaże się, że 2020 rok będzie czasem samotnych podróży, jednak w miejsca, które zawsze chciało się pojechać. Być może, jest to dobry okres, aby zwiedzić dolnośląskie muzea.  Takie miejsca mają tę przypadłość, że odwiedzający nie przeszkadzają sobie, a samotne wędrówki wśród podobizn wielkich ludzi nie budzą skrępowania. Muzeum może być bardzo inspirującym miejscem, pełnym niewymuszonych podpowiedzi. Na Dolnym Śląsku nie można pominąć Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze. Wspaniałe zbiory odnajdziecie również w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Strzelec 23.11-21.12

Dla osób urodzonych pod znakiem strzelca gwiazdy przewidują rok pełen niezwykłych wydarzeń i zwrotów akcji.  Energia będzie unosiła strzelców w kierunku realizacji celów – oby się tylko nie pogubić! Dobre siły warto wykorzystać na wędrówki górskie. Dlaczego by nie pokusić się o zdobycie pięciu najwyższych szczytów Sudetów? Po polskiej stronie czeka Śnieżka (1203 m n.p.m.) w Karkonoszach i Wysoka Kopa (1126 m n.p.m.) w Górach Izerskich. Po stronie czeskiej, wywyższa się Pradziad (1491 m n.p.m.), Wielka Desztna (1115 m n.p.m.) i Jeřáb (1003 m n.p.m.). Osoby urodzone pod znakiem strzelca dobrze poczują się w miejscach związanych z militariami i wojskiem. Znanymi i lubianymi miejscami są Forty Srebrna Góra i Kłodzko. Można też odwiedzić Muzeum Broni i Militariów w Świdnicy. Jednak pamiętajcie, że tematyka militarna ma was zaciekawić, zrelaksować, ale nie może być źródłem inspiracji do działań.

Koziorożec 22.12-20.01

Dla systematycznych i pracowitych koziorożców 2020 rok będzie okresem cieszenia się sukcesami. Nie oznacza to, że już nic nie trzeba robić, ale na pewno można zwolnić i na swoje barki brać znacznie miej. Koziorożce poradzą sobie z ciężarem plecaka w czasie górskich wędrówek choćby w Karkonoszach czy Górach Stołowych. Krajobraz gór, dywany kosodrzewiny, fikuśne skałki — wszystko to rozluźni i rozkręci nieco sztywne osobniki. A odprężony i zadowolony koziorożec jest dobrym partnerem na płaszczyźnie tak zawodowej, jak i prywatnej. Drogie koziorożce, uważajcie jednak na siebie i pamiętajcie o ostrożności i nieprzewidywalności gór. 

Wodnik 21.01-19.02

Niezależne wodniki nie lubią monotonii i sztywnych reguł. Dlatego czasami trudno ujarzmić ich naturę. Wodniki są jak rwące potoki, więc dobrze będą się czuć blisko wody. W pobliżu Legnicy znajduje się Jezioro Kunickie (w Kunicach) z ciekawą ofertą dla odwiedzających. Latem znajdzie się kilka stanowisk do plażowania, pływania łódkami czy kajakami. Również wielbiciele wędkowania nie powinni być zawiedzeni. Między Świebodzicami a Świdnicą znajduje się Zalew Komorów, który również posiada miejsca do plażowania. Oczywiście nie można pominąć propozycji związanych z kajakami. Nysa Kłodzka w okolicach Barda i Kłodzka lub rzeka Bóbr w okolicach Nielestna to świetny wybór dla wodników lubiących aktywnie spędzać czas. Mimo że jesteście stworzeni do pluskania się w wodzie, to pamiętajcie, że jest to zdradliwa koleżanka. Warto zawsze mieć zabezpieczony portfel, komórkę i przywdziać kapok na spływach.

Artykuł powstał we współpracy z portalem travello.me.

foto główne: envato.com