Pobliża – czyli to, co jest za miedzą. A najbliżej Polski mamy między innymi Czechy, Niemcy, Litwę czy Ukrainę. Nowo powstała Fundacja Pobliża chce przybliżać sąsiednie kraje, ich kulturę i mieszkańców. Tym bardziej, że dość często znamy ich tylko ze stereotypów.

Fundacja Pobliża

Głównym celem Fundacji Pobliża jest upowszechnianie kultury najbliższych sąsiadów Polski i rozwijanie z nimi bliższych kontaktów. Taki cel organizacja ma zapisany w swoim statucie. Jak na razie dominować będą Litwa, Ukraina, Czechy i Niemcy. We współpracy z tymi krajami twórcy fundacji mają największe doświadczenie i najwięcej kontaktów. Działalność fundacji opiera się na trzech filarach – nauce, edukacji i kulturze. To dziedziny, które się przenikają i pozwalają w pełni poznać naszych sąsiadów.

Walka ze stereotypami nie jest naszym głównym celem, ale chcemy przybliżać to, co dzieje się w krajach ościennych – mówi Juliusz Lichwa, wiceprezes fundacji. – Chociażby w Czechach. To kraj leżący bardzo blisko Wrocławia, a jednak nie jest u nas aż tak dużo czeskich turystów. My też niewiele wiemy o tym kraju. Na przykład, że spory polityczne w Czechach są nieraz bardziej gorące i radykalne niż u nas.

Początki trudne… finansowo

Pomysł na założenie Fundacji Pobliża narodził się w czerwcu ubiegłego roku. Założyciele mieli już spore doświadczenie w podobnych inicjatywach i zdecydowali się na rozpoczęcie działalności pod własną marką. Formalnie fundację zarejestrowali w grudniu.

Krótki okres działalności utrudnia ubieganie się o granty. Spora część dotacji unijnych jest przyznawana wyłącznie organizacjom, które mogą pochwalić się co najmniej dwuletnim doświadczeniem. A to właśnie granty mają być głównym źródłem finansowania fundacji. W tym momencie zarząd celuje w dotacje ministerialne i w mniejszym stopniu – miejskie i regionalne. Marzeniem twórców jest pozyskanie prywatnych sponsorów z kręgu biznesowego.

Fundacja Pobliża

Jak na razie Pobliża bezpłatnie wspierają wolontariusze.

– To, że mamy profesjonalne logo, a już niebawem ruszymy ze stroną internetową, zawdzięczamy życzliwości naszych przyjaciół – wyjaśnia Katarzyna Pyrka, prezes Fundacji Pobliża. – Ale mamy nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli płacić osobom, które dla nas pracują.

Z tego typu problemami boryka się wiele początkujących organizacji trzeciego sektora. Pobliża mają już na koncie pierwsze sukcesy. Członkom udało się zachęcić do współpracy wielu rozpoznawalnych wrocławian. Do rady Fundacji należą takie osoby jak profesor Jan Miodek, dr Tatjana Vologdina, kierowniczka Studium Kultury i Języka Litewskiego przy Uniwersytecie Wrocławskim, Tomasz Kosoń, konsul honorowy Litwy we Wrocławiu czy Irena Kraśniewska, wieloletnia kierowniczka działu współpracy z zagranicą Uniwersytetu Wrocławskiego.

Litwa we Wrocławiu, czyli plany na Pobliską przyszłość

Najbliższym wydarzeniem, nad jakim pracują Pobliża, jest organizacja Międzynarodowego Kongresu Lituanistów. Majowe wydarzenie pozwoli poznać Litwę od naukowej i kulturalnej strony. Część naukową stanowić będzie konferencja z udziałem naukowców, studentów oraz pracowników instytucji publicznych. Odbędzie się na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego, który razem z Kołem Naukowym Lituanistów ,,Labas” współpracuje z fundacją w organizacji całego wydarzenia.

Równie ciekawe dla wrocławian będą wydarzenia towarzyszące kongresowi. Wśród atrakcji warto wymienić koncert litewskiego zespołu jazzowego czy wystawę Barok i beton. Pokaże ona Wilno pełne kontrastów – z jednej strony jest ono najbardziej na północ położoną barokową stolicą w Europie, z drugiej miastem, które w dużej mierze tworzy socrealistyczna, właśnie betonowa tkanka urbanistyczna. Część kulturalna zaprosi gości do Centrum Historii Zajezdnia oraz Starego Klasztoru. Taki dobór miejsc nie jest przypadkowy.

– Chcemy pokazać nie tylko gościom z zagranicy, ale też wrocławianom, że w naszym mieście jest sporo ciekawych miejsc – mówi Marta Statkiewicz, członek zarządu fundacji. – One już funkcjonują, ale nie są do końca odkryte nawet przez samych mieszkańców. Międzynarodowy Kongres Lituanistyki

Wstęp na wszystkie imprezy będzie bezpłatny. To pewna idea fundacji. Jej twórcom zależy na tym, aby każdy kto ma trochę wolnego czasu i jest ciekawy świata, nie musiał płacić za udział w wydarzeniach. Sam kongres ma być też szansą na wzajemne poznanie się wrocławian i osób, które przyjadą do Wrocławia.

– Będzie to okazja do nawiązania kontaktów w kuluarach  i integracji uczestników – dodaje Rita Bandyga, również należąca do zarządu fundacji.

Dowiedz się więcej o Kongresie!

Inną ciekawą inicjatywą Pobliży jest przygotowywanie nietypowych przewodników po miastach w krajach, którymi fundacja się zajmuje. Dlaczego nietypowych? Wyobraźmy sobie, że jesteśmy w danym mieście tylko jeden dzień i chcemy zobaczyć coś więcej niż tylko standardowe atrakcje. Gdzie zaprowadziłby mnie mieszkaniec miasta?

W takie miejsce zabierać nas będą przewodniki Pobliży.  Pierwszy o Wilnie już jest gotowy. Opracował go doktor Paweł Sobik, również członek zarządu fundacji. Następne przewodniki, w formie elektronicznej, będą regularnie pojawiać się na stronie fundacji. Czekamy na więcej!