Fotele ogrodowe wiszące już samym swoim wyglądem składają obietnicę błogiego relaksu. Coraz częściej pojawiają się nie tylko w ogrodach, ale także we wnętrzach. W zależności od preferencji możesz zdecydować się na fotel ogrodowy kokon stojący lub przymocować sam kosz do sufitu. Dzisiaj podpowiemy Ci, jak bezpiecznie zawiesić fotel bez stelaża.

Fotel ogrodowy nie tylko do ogrodu

Fotele ogrodowe wiszące, wbrew temu, co sugeruje ich nazwa, nie są rozwiązaniem przeznaczonym wyłącznie do ogrodów, na balkony i tarasy. Kokon kosz bujany jest powszechnie wykorzystywany przez projektantów i inwestorów aranżujących modne, przestronne wnętrza. Wspaniale podkreśla stylistykę skandynawską i boho. Pasuje do sypialni, salonu, domowego gabinetu czy pokoju dziecięcego. Dostępne na rynku fotele wiszące różnią się pod względem m.in. kształtu, rozmiaru, kolorystyki czy materiałów użytych do produkcji.

Jaki ogrodowy fotel wiszący wybrać do domu?

Standardowo ogrodowe fotele wiszące posiadają obszerne, opływowe, twarde siedzisko, które wisi na stelażu. We wnętrzu siedziska znajdują się miękkie poduchy. Fotel ogrodowy kokon stojący na stelażu jest gotowy do postawienia w wybranym miejscu. W razie potrzeby łatwo przeniesiesz go do nowej lokalizacji. Możesz też zrezygnować ze stelaża, mocując sam kokon do sufitu na łańcuchu lub specjalnej lince. Pamiętaj, by przed zakupem sprawdzić maksymalne obciążenie fotela.

W zależności od użytych materiałów do produkcji oraz zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych, będzie to 100-150 kg. Producenci oferują wersje jedno- i dwuosobowe koszy. Jeśli chcesz bujać się wspólnie z partnerem lub dzieckiem, warto wybrać fotel ogrodowy wiszący 2-osobowy. Fotel kokon czarny i biały dla dwojga posiada w ofercie m.in. polska firma Dollo – https://dollo.pl/turystyka_i_ogrod/ogrod/fotele_wiszace_ogrodowe.html.

Fotel ogrodowy wiszący 2-osobowy ITALFORM ORTA DOUBLE – jego maksymalne obciążenie to aż 240 kg

Gdzie zawiesić kokon kosz bujany?

Chcąc zawiesić samo siedzisko pod sufitem (bez stelaża), potrzebujesz odpowiedniej ilości miejsca w pomieszczeniu. Kokon powinien znajdować się w takiej odległości od ścian, drzwi i okien, mebli i dodatków oraz kominka, aby umożliwiać swobodne i bezpieczne bujanie się. Montaż fotela bezpośrednio do sufitu, chociaż pozwala zaoszczędzić miejsce na podłodze, to wiąże się ze zwiększonym zakresem kołysania. Czyli potrzebujesz więcej wolnej przestrzeni dookoła niż w przypadku fotela wiszącego na stelażu. Pamiętaj też, że zamontować kokon możesz tylko w przypadku odpowiednio mocnego stropu oraz w miejscu, w którym nie przebiega drut zbrojeniowy.

Jeżeli szukasz mniejszego i lżejszego bujanego mebla do domu, możesz rozważyć zakup fotela wiszącego brazylijskiego, fotela typu bocianie gniazdo albo hamaka pokojowego.

Fotel wiszący bocianie gniazdo ITALFORM NIDO

Jak bezpiecznie zawiesić w domu fotel ogrodowy bez stelaża?

Przymocowanie fotela ogrodowego do sufitu nie jest szczególnie skomplikowane, czasochłonne ani kosztowne, jednak wymaga umiejętności monterskich i precyzji. Potrzebować będziesz także:

  • łańcucha lub grubej liny;
  • sprężyn, haków, śrub i wkrętów dopasowanych do powierzchni oraz kołków rozporowych.

Chociaż najbezpieczniej jest użyć zestawu montażowego dołączonego przez producenta fotela, to wszystkie niezbędne elementy do montażu kupisz w sklepie z artykułami budowlanymi. Dokupując uniwersalny system mocowania sufitowego, koniecznie sprawdź maksymalny udźwig. Zanim przetestujesz swój wymarzony fotel, przeprowadź próbę obciążeniową. W tym celu ułóż na siedzisku ciężkie przedmioty – o masie dorosłego człowieka. Jeśli fotel zda egzamin, siadaj śmiało.

Konstrukcja foteli ogrodowych ITALFORM umożliwia ich bezpieczne zamontowanie w suficie

Artykuł sponsorowany