Z nim w składzie Polska zdobywa mistrzostwo Europy juniorów w 1996 roku, rok później mistrzostwo świata. Potem siatkarz zalicza 120 meczów w dorosłej reprezentacji Polski. A karierę w kadrze kończy w 2004 roku występami na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach.

fistball

rys. Wiktor Lewandowski

Pamiętacie Roberta Szczerbaniuka? Siatkarz urodził się we Wrocławiu, wciąż jest aktywnym zawodnikiem, a w przyszłym roku będzie obchodził swoje 40. urodziny. Po trzynastu latach od ostatniego występu w kadrze, znów będzie reprezentował Polskę, tym razem w fistballu. To będzie debiut polskiej drużyny na The World Games w tej dyscyplinie.

Historia kopciuszka, czyli fistball w Polsce

Nie ma co ukrywać – Polska jest nowicjuszem w fistballu. W naszym kraju nie ma ani jednego boiska przygotowanego specjalnie do meczów tej dyscypliny. Zawodnicy, którzy uprawiają ten sport, wyjeżdżają na treningi do Niemiec, Austrii i Szwajcarii. W tych państwach kluby mają możliwości rozgrywać mecze o mistrzostwo, a zawodnicy i zawodniczki mają do wyboru grę albo na boisku trawiastym albo na pełnowymiarowej hali. Mistrza kraju wyłania się też … w Namibii.

W przeciwieństwie do korfballu, o którym pisaliśmy przed tygodniem, w Polsce zorganizowanych rozgrywek, klubów ani tym bardziej turniejów juniorów jeszcze nie ma. Ten stan rzeczy ma się zmienić po World Games. Nasza narodowa reprezentacja istnieje od 2016 roku i ma już za sobą debiut na Mistrzostwach Europy oraz pierwsze zwycięstwo. Wygrana z Hiszpanią przyniosła Polsce siódme miejsce.

W Austrii wystąpiła na zaproszenie organizatorów. We Wrocławiu zagramy jako gospodarz World Games. Aby było to możliwe, musi zostać jednak spełniony  jeden warunek. Jest nim powołanie krajowej federacji fistballa, który będzie odpowiadał za rozwój tej dyscypliny w Polsce. W tym celu należy najpierw założyć przynajmniej trzy kluby fistballa.fistball

Mecz Niemcy-Szwajcaria podczas World Games w 2005 roku. Źródło: wikipedia

Prawo pięści, czyli zasady gry fistballa

Fistball jest sportem zespołowym, który w pierwszej chwili skojarzy nam się z siatkówką i tenisem. Pola gry obu drużyn przedziela siatka zawieszona na wysokości 2 metrów. Wymiary boiska (20×50 m) czynią je znacznie większym niż w każdym z wymienionych sportów. Obrazowo mówiąc, zawodnicy fistballa grają na przestrzeni cztery razy większej od tej, na której toczą pojedynki debliści. A atomowe uderzenia posyłają nie tenisową rakietą, a pięścią.

To właśnie ta zasada decyduje o specyfice gry i jego nazwie (fist po angielsku oznacza ,,pięść”). Twardą skórzaną piłkę o wadze 380 gramów można uderzać tylko ramieniem albo pięścią, nie można natomiast tego robić otwartą dłonią ani inną częścią ciała.

Pod kilkoma względami fistball różni się więc od siatkówki. Piłkę wystawia się, odbija i atakuje jedną ręką. Członkowie drużyny mogą ją zagrywać między sobą trzy razy. Odmiennie niż w siatkówce przepisy fistballa pozwalają, aby piłka odbiła się raz od podłoża między każdym z tych zagrań. Zanim odbije się ponownie, trzeba ją już jednak zagrać do zawodnika z drużyny albo przebić na drugą stronę siatki do rywala.

W zależności od poziomu rozgrywek gra toczy się od trzech do pięciu setów do 11 punktów, pod warunkiem, że prowadząc drużyna zdobędzie dwa punkty przewagi. Set kończy się jednak definitywnie, kiedy jeden z zespołów zdobędzie 15 punktów.

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, czyli historia fistballa

Fistball w akcji jest grą dynamiczną i efektowną. W internecie zobaczymy go bez trudu, na YouTube obejrzymy nawet całe mecze, łącznie z finałami Mistrzostw Świata. O fistballu wielu Polaków usłyszy dopiero podczas The World Games. Nie oznacza to, że jest to sport nieznany w innych częściach świata. Uprawiają go zawodnicy w Azji, Afryce i obu Amerykach. Popisy Brazylijczyków i Argentynczyków zobaczymy podczas World Games. Do faworytów igrzysk należą drużyny z Europy: Niemcy, Austria i Szwajcaria

Fistball narodził się natomiast jeszcze gdzie indziej – w starożytnym Rzymie. Z tego powodu jest uznawany za jeden za najstarszych sportów na świecie. Po raz pierwszy wspomina o nim …  cesarz Gordian III w 240 roku, a zasady gry spisał Włoch Antonius Scaion w 1555 roku. Na nowo przepisy zostały ustalone w Niemczech, gdzie fistball rozwijał się od końca XIX wieku. Popularność sportu przekroczyła Atlantyk, a pierwszy mecz w Stanach Zjednoczonych rozegrano w 1911 roku.fistball

Reprezentacja Szwajcarii w akcji. Źródło: Wikimedia

Dziś Międzynarodowa Federacja Fistballa liczy sobie 50 lat. Od 1968 roku co cztery lata wyłania Mistrza Świata mężczyzn, w 1994 roku w Buenos Aires po raz pierwszy na Mistrzostwach Świata wystąpiły reprezentacje kobiet. Niekwestionowanymi hegemonami są Niemcy, którzy zdobyli 11 złotych medali. Triumfowali we wszystkich turniejach od 1968 do 1995 rok i również do nich należały również dwa ostatnie mistrzostwa.

A Polska? Trzon drużyny podczas World Games będą stanowić zawodnicy, którzy wystąpili na wspomnianych Mistrzostwach Europy w Austrii. Austriakiem, mistrzem Europy i mistrzem świata jest trener Polaków Karl Rick, a drużyna szuka chętnych do występów wśród byłych i znanych siatkarzy.

Niezależnie od tego, czy uda się ich przekonać  i czy polska kadra odniesie sukces na World Games, igrzyska powinny przyczynić się do rozwoju tej dyscypliny w naszym kraju. Jak powiedział w jednym z wywiadów Robert Szczerbaniuk fistball jest dla niego po prostu nową przygodą i aktywnym wypoczynkiem z piłką. Tak też mogą odbierać ten sport nie tylko inni byli sportowcy, ale również mieszkańcy Wrocławia.

Fistball na skróty

Zasady gry:  zobacz wideo
Największe sukcesy Polaków: 7. miejsce na Mistrzostwach Europy (Austria 2016)
Drużyny we Wrocławiu: brak

Polski związek fistballa: brak
International Fistball Association:  http://www.ifa-fistball.com/

Gdzie zobaczymy fistball podczas World Games?

Pola Marsowe w kompleksie Stadionu Olimpijskiego przy al. Ignacego Jana Paderewskiego 35