Akademia Przyszłości, siostrzany program Szlachetnej Paczki, wspiera dzieci, które w siebie nie wierzą. Dzięki rocznemu udziałowi w programie każdy mały student odkrywa swoje mocne strony i buduje poczucie własnej wartości.

Co trzeci uczeń w Polsce rezygnuje ze starań, gdy uznaje, że nie jest wystarczająco dobry w danej dziedzinie. Ponad połowa uczniów uważa, że poniesione porażki to rezultat bycia „za mało uzdolnionym lub uzdolnioną” – takie dane płyną z raportu opublikowanego w 2020 roku przez Stowarzyszenie WIOSNA. Wykreśl zwątpienie, uruchom marzenia– takim hasłem Akademia Przyszłości zachęca do fundowania Indeksów Sukcesu dzieciom, które chcą wziąć udział w tegorocznej edycji programu. Każdy indeks to szansa na zmianę w życiu jednego z 1800 dzieci. 

„Tak” lub „nie” – to najczęstsze odpowiedzi małomównego Kuby. Szkoła go nudzi. Nie ma w niej quizów, gier, rywalizacji, które tak lubi. Koledzy są jedyną motywacją by pojawiać się w klasie, to za mało by zrealizować swoje najnowsze marzenie – w przyszłości chce zlikwidować koronawirusa. Kuba chce być lekarzem, ale uważa, że nie umie się skupić.

W życiu dziecka pojawia się ktoś, komu zależy właśnie na nim

Gdy dziecko nie wierzy w siebie, większości jego działań i marzeń towarzyszy zwątpienie. „Jak ktoś taki jak ja ma zdobyć przyjaciół?”. „Czy jestem wystarczająco dobra?”. „Jak mam zostać odkrywcą, skoro boję się nowych rzeczy?”. Te zwątpienia potęgują strach i niepewność, blokują marzenia. Gdy dzieci odważą się, by wypowiedzieć je na głos, to jeszcze na tym samym wydechu mówią, dlaczego w ich przypadku są one niemożliwe do zrealizowania.

Te zwątpienia stają się przeszkodą. Pojawiają się w postaci „ale” przedzielającego zdanie na pół: „… ale nie w moim przypadku”, „… ale kto chciałby mnie słuchać”, „… ale co ja mogę o tym wiedzieć.”

Gdy dziecko trafia do Akademii Przyszłości, może sobie z tym „ale” poradzić. Dostaje Indeks Sukcesów i ten Indeks Sukcesów kupuje Darczyńca. Pojawia się w życiu dziecka ktoś, komu zależy właśnie na nim, kto wybrał właśnie jego i właśnie jemu chce ten Indeks Sukcesów ufundować mówi Joanna Sadzik, Prezeska Stowarzyszenia WIOSNA organizującego Akademię Przyszłości i Szlachetną Paczkę.

Wsparcie daje dzieciom korzenie i skrzydła

W Akademii Przyszłości biorą udział dzieci z różnymi potrzebami i trudnościami. Niektórym ciężko przychodzi nauka, inne doświadczają trudności w rozwoju emocjonalnym czy społecznym. Każdy mały student Akademii Przyszłości uczy się dostrzegać szanse i możliwości. Akademia rozbudza w nim wiarę we własną sprawczość „ale nie ja” zamienia w „właśnie, że ja”

– Każdemu dziecku potrzeba wsparcia, ale w sposób szczególny to wsparcie potrzebne jest dzieciom, które mają niską samoocenę. Dzięki wsparciu dziecko może dostrzec swoje zalety, mocne strony, rozwinąć swój potencjał a dzięki temu uwierzyć w siebie i swoje możliwości. Wsparcie potrzebne jest także, aby nie poddawać się, gdy napotykamy trudności, a one są naturalną częścią życia – mówi dr Karolina Appelt, redaktorka merytoryczna czasopisma „Małe Charaktery”.

Wspieranie dziecka jest bardzo ważne, bo przez to dziecko zaczyna na nowo w siebie wierzyć. Zaczyna marzyć i wie, że jest kimś ważnym, kto może osiągnąć w życiu bardzo dużododaje Gabrysia, tutorka Akademii Przyszłości.

Akademia Przyszłości
A Wy? Kim chcielibyście zostać w przyszłości?

Wolontariusz dostarcza dziecku drobnych impulsów do zmiany

Darczyńca fundujący Indeks to osoba, która wspiera wybrane przez siebie dziecko, angażuje się w jego historię, wykreśla z jego życia zwątpienie, obserwuje jak się ono zmienia. Przez swój gest wsparcia robi coś niezwykle ważnego – zmienia dziecięce życie. Wspiera wybrane dziecko w budowaniu jego wewnętrznej, niezachwianej siły. Darczyńca fundując Indeks Sukcesów, daje dowód, że realnie kibicuje dziecku. 

Wolontariusz-tutor przez cały rok jest w bezpośrednim kontakcie z dzieckiem, wspiera go w odkrywaniu potencjału, pokazuje, jak radzić sobie z niepowodzeniami. To przyjacielskie dodanie otuchy, okazanie serdecznego wsparcia. Wolontariusz dostarcza dziecku drobnych impulsów do zmiany i towarzyszy mu w procesie nabierania pewności siebie.

Budując poczucie wartości dziecka i wiary w siebie, jesteśmy świadkami wielkiej pozytywnej zmiany, która będzie rzutować na ukształtowanie jego osobowości. Pomagając jednemu dziecku nie zmienię całego świata, ale mogę zmienić cały świat tego jednego dziecka – mówi Maciej Kotynia, wieloletni wrocławski tutor Akademii Przyszłości.

Jak udział w Akademii wpływa na dzieci?

80 % dzieci z Akademii Przyszłości wierzy w swoje możliwości.

79 % adeptów Akademii Przyszłości ma ochotę na podejmowanie nowych wyzwań.

70 % podopiecznych Akademii Przyszłości jest pewniejsza siebie. 

71 % dzieci Akademii Przyszłości potrafi nazwać swoje małe sukcesy.

Oto co mówią o czasie spędzonym w Akademii jej uczestnicy:

 Ten niecały rok był super ekstra. Dowiedziałam się dużo rzeczy np.: jak opanować emocje, jak nie poddawać się tylko iść dalej.

 Dowiedziałem się, że umiem wiele rzeczy… (Jakich?) jestem mądry, umiem w-f. Lubię Akademię bardzo.

 Poznałem pożyteczne i mądre sposoby na spędzanie wolnego czasu. Wiem, że jak czegoś nie spróbuje to nie przekonam się, że coś potrafię.

Jak wesprzeć dziecko i zostać darczyńcą? 

Na stronie www.akademiaprzyszlosci.org.pl znajdują się opisy dzieci, które czekają na wsparcie. Poznaj je i zdecyduj, którą historię pomożesz zmienić. Miej wpływ na życie konkretnego dziecka. Towarzysz mu w budowaniu wiary w marzenia, docenianiu własnego potencjału i wyprawie po lepszą przyszłość.

Podaruj dziecku Indeks Sukcesów, a z nim roczny udział w Akademii Przyszłości. Wejdź na www.akademiaprzyszlosci.org.pl.