Popularne wśród wrocławian i turystów obiekty, czyli ZOO i Hydropolis, wychodzą naprzeciw wyjątkowej sytuacji, związanej z koronawirusem. I wykorzystują do tego internet.

Wrocławskie ZOO jest zamknięte do odwołania, co nie oznacza, że nic się tam nie dzieje.

Nasze zoo jest zamknięte dla zwiedzających, ale zwierzęta codziennie potrzebują opieki, bez względu na sytuację. Prawie 90 opiekunów, w okrojonym składzie, przez 7 dni w tygodniu dba o 12 000 zwierząt. Skoro my pracujemy, a ludzie nie mogą do nas przyjść, to postanowiliśmy przyjść do nich, do ich domów. Stąd pomysł na edukacyjne transmisje na żywo – mówi Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego zoo.

Jak tłumaczą przedstawiciele ogrodu zoologicznego, #domoweZOO to cykl spotkań edukacyjnych, które odbywać się będą na żywo na facebookowym profilu wrocławskiego ZOO.

Pracownicy zoo będą prezentować wybrane gatunki podchodząc do nich z kamerą jak najbliżej się da. Spotkania prowadzić będą duety – opiekun zwierząt i edukator, aby jak najciekawiej zaprezentować bohaterów. Każde spotkanie kończyć się będzie zadaniem domowym np. pracą plastyczną lub zagadką. Transmisje na żywo będą odbywać się dwa razy w tygodniu – środy i piątki, zawsze o godzinie 12:00. Będą one dostępne po emisji, również na profilu zoo – zapowiadają.

Na pierwsze #domoweZOO, które ruszyło w piątek o godzinie 12, wybrano dzieciniec, czyli miejsce, które każdy zwiedzający wrocławski ogród zna i lubi. Mieszka tam kilkanaście ras owiec i kóz oraz kuce szetlandzkie. Widzowie mieli okazję nie tylko poznać najciekawsze rasy i przyjrzeć im się z bliska, ale również zadawać pytania na żywo. W przyszłym tygodniu bohaterami będą kotiki afrykańskie i pawiany masajskie.

Wirtualne zwiedzanie Hydropolis w Światowy Dzień Wody

Wrocławskie MPWiK nie tylko produkuje wodę dla mieszkańców stolicy Dolnego Śląska i gmin ościennych, ale również dba o edukację ekologiczną. To zadanie realizowane jest przede wszystkim w Hydropolis. Z okazji Światowego Dnia Wody, obchodzonego corocznie 22 marca, wrocławskie centrum wiedzy o wodzie będzie można odwiedzić on-line.

Światowy Dzień Wody, który w tym roku koncentruje się na tematyce zmian klimatu, to doskonała okazja, żeby przypomnieć, że ten cenny surowiec trzeba szanować. Działalność człowieka zaburza zmiany klimatyczne – tłumaczą przedstawiciele Hydropolis.

Na świecie obserwujemy anomalnie pogodowe m.in. klęski suszy i nadmierne, skumulowane w krótkim czasie opady deszczu powodują powodzie. Wszystko to przekłada się na jeszcze większe ograniczenie dostępu do wody do picia. MPWiK Wrocław i Hydropolis zapraszają na niezwykłe, wirtualne zwiedzanie centrum wiedzy o wodzie.

– Warunki, w jakich przyszło nam w tym roku obchodzić Światowy Dzień Wody, są wyjątkowe. Zapraszamy do Hydropolis, choć tym razem w przestrzeni wirtualnej. Bądźcie z nami. Pamiętajcie też, że woda w kranie jest bezpieczna i śmiało możemy z niej korzystać tak, jak do tej pory – wyjaśnia Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK Wrocław.

fot. Hydropolis

Woda może się kiedyś skończyć

Jak tłumaczą przedstawiciele Hydropolis, prawie miliard ludzi na świecie ma ograniczony dostęp do czystej wody, którą można pić. Tymczasem zasoby wody kurczą się w wyniku globalnego ocieplenia, rozwoju przemysłu i zanieczyszczeń. Szacuje się, że do 2025 roku połowa ludności będzie miała problemy z uzyskaniem wystarczającej ilości czystej wody do gotowania, picia czy innych zastosowań. Warto podkreślić, że woda słodka, która nadaje się do spożycia stanowi tylko 3% wszystkich zasobów wody na planecie. 

–  Wbrew powszechnej opinii woda może nam się kiedyś skończyć. Większość wody na naszej planecie to woda słona. Spośród wody słodkiej większość jest uwięziona w postaci lodu i śniegu. Natomiast duża jej część w stanie płynnym znajduje się pod powierzchnią ziemi – mówi Edyta Turniak z Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis.

Na specjalne zwiedzanie Hydropolis zaprasza już w niedzielę, 22 marca 2020 r. o godzinie 12:00. Jak wziąć udział w wydarzeniu? Wystarczy wejść na facebookowy profil Hydropolis.