Na 365 dni w 2018 roku 114 będzie wolnych od pracy. Składają się na nie święta, soboty oraz niedziele. Jednak przy efektywnym planowaniu urlopu możemy zyskać jeszcze więcej czasu na wypoczynek. Pomyślmy o tym już teraz.

Fot. Pixabay.com

Najwięcej dni wolnych już tradycyjnie przypada na grudzień. W 2018 roku będzie ich 12. Najmniej w lutym i w październiku – po 8 dni.

Pierwsze i jedyne święto w 2018 roku, które wypada w sobotę, to Trzech Króli (Objawienie Pańskie). To już 6 stycznia. Zgodnie z Kodeksem pracy, za ten dzień pracownicy będą mieli do odbioru inny dzień w tygodniu, który ustali pracodawca. Może to być np. piątek 5 stycznia i już wówczas będziemy mogli wydłużyć sobie pierwszy weekend stycznia.

Poza sobotami i niedzielami, dni ustawowo wolnych od pracy w 2018 roku nie ma w lutym, marcu, czerwcu, lipcu, we wrześniu oraz w październiku. Na nieco dłuższy wypoczynek musimy poczekać do 1 i 2 kwietnia (Wielkanoc oraz Poniedziałek Wielkanocny). Z sobotą 31 marca, to w sumie 3 dni wolnego.

Dziewięciodniowa majówka

Bardzo interesująco pod względem dni wolnych wygląda maj. Ostatni weekend kwietnia to 28 i 29. Święto Pracy 1 maja wypada we wtorek. Święto Konstytucji 3 Maja w czwartek. Gdy więc weźmiemy trzy dni urlopu: w poniedziałek 30 kwietnia, w środę 2 maja oraz w piątek 4 maja, będziemy mieli wolne od soboty 28 kwietnia do niedzieli 6 maja. W sumie 9 dni!

20 maja to uroczystość Zesłania Ducha Świętego, czyli Zielone Świątki. Niestety, zgodnie z Kodeksem pracy dzień ustawowo wolny od pracy przypadający w niedzielę nie obniża wymiaru czasu pracy i nie jest podstawą do udzielenia dodatkowego dnia wolnego pracownikom.

W czwartek jak zwykle obchodzimy ruchome (60 dni po Wielkanocy) Święto Bożego Ciała. W 2018 roku będzie to 31 maja. Gdy więc postaramy się o urlop w piątek 1 czerwca, będziemy mieli wolne od 31 maja do 3 czerwca. Łącznie 4 dni.

Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny przypada w środę 15 sierpnia. Biorąc dwa dni urlopu w poniedziałek 13 sierpnia oraz we wtorek 14 sierpnia, odpoczywamy od soboty 11 sierpnia do środy 15 sierpnia. W sumie 5 dni. Tyle samo wolnego (do 15 do 19 sierpnia) będziemy mieli, gdy po tym święcie, weźmiemy urlop w czwartek 16 sierpnia i w piątek 17 sierpnia.

Dzień Wszystkich Świętych – 1 listopada – wypada w 2018 roku w czwartek. Urlop w piątek 2 listopada sprawi, że będziemy mieć 4 dni wolnego (od 1 do 4 listopada).

Święto Niepodległości obchodzimy w niedzielę 11 listopada. Niestety, nie przysługuje nam z tego tytułu dodatkowy dzień wolny.

16 dni wolnego? To możliwe

Rekordową ilość dni wolnych od pracy możemy uzyskać na przełomie grudnia 2018 i stycznia 2019 roku. Wigilia Bożego Narodzenia przypada w poniedziałek, więc 25 i 26 grudnia to wtorek oraz środa. Jeśli będziemy dysponować urlopem jeszcze pod koniec, to biorąc cztery dni urlopu (24, 27, 28 i 31 grudnia) możemy wypoczywać aż 11 dni (od soboty 22 grudnia do wtorku 1 stycznia).

Możemy jednak zaszaleć jeszcze bardziej. Gdy uda nam się wziąć urlop na jeszcze kolejne trzy dni: 2, 3 i 4 stycznia 2019 roku, to wolnych od pracy będziemy mieć łącznie aż 16 dni (od soboty 22 grudnia do niedzieli 6 stycznia)!

Kalendarz świąt w 2018 roku

 • 1 stycznia (poniedziałek) – Nowy Rok
 • 6 stycznia (sobota) – Trzech Króli (Objawienie Pańskie)
 • 1 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc
 • 2 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny
 • 1 maja (wtorek) – Święto Pracy
 • 3 maja (czwartek) – Święto Konstytucji 3 Maja
 • 20 maja (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
 • 31 maja (czwartek) – Boże Ciało
 • 15 sierpnia (środa) – Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
 • 1 listopada (czwartek) – Wszystkich Świętych
 • 11 listopada (niedziela) – Święto Niepodległości
 • 25 grudnia (wtorek) – Boże Narodzenie (pierwszy dzień)
 • 26 grudnia (środa) – Boże Narodzenie (drugi dzień)