Do Wrocławia przyjadą pisarze, filmowcy, redaktorzy, youtuberzy, twórcy komiksów, gier, wydawcy i naukowcy. Spotkania z 59 gośćmi z Polski i zagranicy oraz blisko 300 godzin programu szczelnie wypełnią Dni Fantastyki 2017, które odbędą się od 7 do 9 lipca w Centrum Kultury „Zamek”. Motywem przewodnim tegoroczne edycji są superbohaterowie.

Dni Fantastyki 2017 Wrocław

Festiwal Dni Fantastyki to trzydniowe święto fanów tego niezwykłego świata: miłośników książek, komiksów, filmów i serialów o smokach i stworach oraz fanów planszówek, konsol i RPG. Organizowane nieprzerwanie od 12 lat lat, jest jednym z największych tego typu wydarzeń na Dolnym Śląsku. Corocznie gromadzi ok. 2500-3000 uczestników, którzy przyjeżdżają tutaj z całego kraju. Patronem medialnym Dni Fantastyki 2017 Wrocław jest również portal Wroclife.

Atrakcji co nie miara!

Spotkania z ulubionymi autorami i twórcami oraz zbieranie cennych autografów to oczywiście tylko niektóre z atrakcji Dni Fantastyki. Kilkadziesiąt godzin programu zostało przeznaczonych na prelekcje i panele dyskusyjne. Uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się na przykład: skąd się wzięli, jak ewoluowali i jak działają hakerzy; na jakim etapie aktualnie znajduje się stan badań nad sztuczną inteligencją; jak wyglądałaby bitwa w kosmosie przy zachowaniu praw fizyki; na czym polega fenomen słowiańskiej fantastyki oraz czy superbohaterowie nie robią przypadkiem więcej spektakularnej szkody niż pożytku przy ratowaniu świata.

Dni Fantastyki 2017 Wrocław

Bardzo interesująco zapowiada się blok warsztatowo-pokazowy. Chętni znajdą w nim m.in.: warsztaty literackie, scenopisarskie, wymyślania gier lub samej muzyki do gier video. Będzie możliwość tworzenia filmów 360° do oglądania w googlach VR czy sesji synestezji na żywo.

Na fanów kultowego serialu “Gra o tron” czekają atrakcje specjalnej strefy poświęconej filmowi, której partnerem jest kanał HBO Polska. W programie m.in. prelekcje dotyczące wątków historycznych w serialu, roli erotyzmu, polityki, czy degradacji mitu bohaterskiego. Partner strefy ufunduje również liczne konkursy z nagrodami.

Firma Bioengineering przygotuje stoisko, na którym będzie można zobaczyć i przetestować bioniczną rękę, porozmawiać o przyszłości protetyki oraz dowiedzieć się, jak projektowane i wytwarzane są sztuczne kończyny, które nie odbiegają funkcjonalnością od naturalnej dłoni. Natomiast koło naukowe „Kiwon” działające przy Politechnice Wrocławskiej, będzie przeprowadzać kontrolowane eksperymenty chemiczne. Dowiemy się między innymi, czy można wytworzyć sztuczną krew oraz jak powstają chemiczne światła drogowe.

Fantastyczni goście

Wśród gości na festiwalu pojawi się wielu pisarzy, twórców komiksów i naukowców, m.in. Graham Masterton – pisarz, którego książki przetłumaczono na ponad 100 języków, oraz Angus Watson, czyli twórca trylogii „Epoka Żelaza”. Przyjadą również: Brian McClellan – znany przede wszystkim z popularnego uniwersum o prochowych magach, Robert Wegner – pisarz, pięciokrotny laureat nagrody im. Janusza Zajdla, Lazare Gvimradze – wybitny gruziński ilustrator czy polski reżyser – Lech Majewski.

Dni Fantastyki 2017 Wrocław:  tutaj znajdziecie dokładny program.

Dni Fantastyki 2017 Wrocław

Bilety oraz darmowe atrakcje

Wstęp na imprezę jest płatny, informacje dotyczące zakupu biletów można znaleźć na stronie wydarzenia. Wokół zamku w strefie „Fantastyki open” znajdą się darmowe atrakcje. Królować będą pokazy sztuk walki, koncerty i występy artystyczne. W tym roku zobaczymy m.in. Szkołę szermierki Rebel Fencing, Polskie Stowarzyszenie Taekwon-do, Szkołę Tradycyjnego Kung Fu, słowiański „Czarny Kur”, Grupę rekonstrukcji historycznej „Nysa32” oraz zespoły muzyczne: etniczne „Dziwoludy” i irlandzkie „Rhiannon” oraz “Tuatha & Ellorien Irish Dance”.

Podczas Festiwalu zostaną wręczone nagrody w konkursach towarzyszących wydarzeniu: na najlepsze opowiadanie, na najlepsze ilustracje oraz najlepszy strój. Galę uświetni występ Gwardii Gryfa, która jest jedyną w Polsce grupą specjalizującą się w realizacji pokazów inspirowanych sbandieratori – widowiskową, włoską sztuką żonglerki chorągwiami.

W sobotę o godz. 21:00 będzie można spędzić czas na zamkowych tarasach podczas kina plenerowego. W repertuarze znajdą się trzy filmy o nietypowych i charyzmatycznych superbohaterach.

Z okazji Dni Fantastyki 2017 Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu ogłosiła konkurs, w którym do wygrania są bilety na imprezę. Więcej szczegółów znajdziecie tutaj

Poza tym 14 lipca Biblioteka zaprezentuje swoje bogate zbiory książek fantastycznych.

Dni Fantastyki 2017 Wrocław