Decyzją wrocławskich radnych Centrum Innowacji Przejście musi opuścić przestrzeń, którą dotychczas zajmowało i przenieść się na plac Teatralny.

Jak informowaliśmy w październiku, los CI Przejście stał pod znakiem zapytania. Bibliotekarze łudzili się jednak, że uda im się uratować to wyjątkowe miejsce i pozostać w przestrzeni, która projektowana była z myślą o tej nowoczesnej bibliotece. W czwartek 14. stycznia, podczas XXXIII sesji Rady Miejskiej Wrocławia, rajcowie jednogłośnie zdecydowali o zamiarze przeniesienia filii nr 13 Centrum Innowacji Przejście wchodzącej w skład Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu z ul. Świdnickiej 19 na pl. Teatralny 5.

Co zamiast Centrum Innowacji Przejście?

Jak informował nas magistrat, w miejsce Centrum Innowacji Przejście, które przeniesie się do sąsiedniej Mediateki, swoją siedzibę znajdzie Przejście Dialogu prowadzone przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego.

Będzie to punkt informacyjny o działaniach społecznych oraz punkt informacyjny wspierający nowych mieszkańców – migrantów i migrantki. Przejście będzie przestrzenią dla wydarzeń podejmujących temat dialogu społecznego i wypracowujących modele działań i rozwiązań w sytuacjach konfliktowych. WCRS planuje współpracować i przygotowywać szczegółową ofertę z organizacjami pozarządowymi, zakładając organizację w tym miejscu debat, wystaw, koncertów czy Laboratorium Społecznego. Przejście Dialogu będzie tak, jak do tej pory, służyć mieszkańcom Wrocławia – zapowiadali urzędnicy.

fot. Gaja Tyralska

Dorobek biblioteki

Przestrzeń całej biblioteki była projektowana pod te konkretne księgozbiory i pod działalność warsztatową związaną z działaniami tej właśnie placówki. Na 300 metrach kwadratowych wydzielonych było 5 stref: informacyjna, gier i zabaw, konferencyjna, warsztatowa oraz relaksu.

Oswoiliśmy się już z myślą, że będziemy przeniesieni. Możemy zagwarantować, że nic się nie zmieni w profilu naszego działania. Będzie trochę nowości, które być może zaskoczą naszych użytkowników – mówi Aneta Siwka – kierownik placówki.

W nowej lokalizacji nie będzie już gier oraz komiksów, trafią one do zbiorów Mediateki, zaś księgozbiory dotyczące technologii przeniesione zostaną do Przejścia, które w dalszym ciągu chce walczyć z e-wykluczeniem. Ta nowoczesna biblioteka kontynuować będzie dotychczasową pracę i promocję innowacyjnej technologii, robotyki oraz programowania.

Centrum Innowacji Przejście w swojej pierwotnej lokalizacji przy ul. Świdnickiej 19 będzie czynne prawdopodobnie do końca marca 2021 roku.

fot. Gaja Tyralska