Rowerowa wyprawa nabrzeżami Widawy dostarczyła nam już wielu niezapomnianych wrażeń, ale nadal czujemy głód kolejnych przygód. Cztery osiedla za nami, czas na Polanowice, Poświętne i Ligotę. Jedziemy dalej!

Choć w nogach mamy już sporo kilometrów, siły i dobre humory nas nie opuszczają. Nie może być jednak inaczej, bo trasa nabrzeżami Widawy obfituje w liczne atrakcje, urokliwe widoki i skrzętnie skrywane „perełki” historyczne. Aż chce się pedałować dalej, by poznać kolejne tajemnice nadwidawskich szlaków. Z Sołtysowic, wzdłuż Widawy, kierujemy się w głąb osiedla Polanowice-Poświętne-Ligota, zamieszkałego przez ponad 5 tys. mieszkańców. 

Będzie gdzie wypoczywać i ćwiczyć!

Już wkrótce na terenie tego osiedla przybędzie miejsc do wypoczynku i rekreacji. W 2019 roku przeprowadzono bowiem konsultacje koncepcji zagospodarowania terenu zieleni u zbiegu ulic Żmigrodzkiej i Pakosławskiej. Nowy park – „zielony klin” – ma powstać w okolicy dużego centrum handlowego i ruchliwej ulicy Żmigrodzkiej. 

Podczas konsultacji rozmawiano o układzie stref wypoczynku i zabawy – lokalizacja siłowni terenowej, ścieżki zdrowia, placu zabaw, polany rekreacyjnej, boiska, pumptracku, toalety publicznej, jak również o rodzajach nawierzchni – dla ścieżek pieszych i pieszo-jezdnych, układach nasadzeń drzew i krzewów oraz zieleni izolacyjnej dla całego terenu zieleni, a także o układzie oświetlenia i małej architektury. 

W WBO 2018 w głosowaniu wybrano siłownię „pod chmurką” na Poświętnem. To projekt, który pozwolił lepiej wykorzystać niezagospodarowaną dotychczas przestrzeń skweru u zbiegu ulic Poświęckiej, Żmigrodzkiej i Jana Jeziorańskiego. Z kolei wygrana WBO 2019 pozwoli na budowę placu zabaw dla dzieci na terenie „zielonego klina”.

Jest co zwiedzać!

Polanowice-Poświętne-Ligota mogą pochwalić się bogatą spuścizną po dawno minionych czasach. Jadąc wzdłuż Widawy z Sołtysowic, po dłuższej drodze, dojeżdżamy w rejon Polanowic i Fortu Piechoty nr 6, największego dzieła piechoty dawnej twierdzy wrocławskiej. 

Dzieło piechoty wzniesione zostało w dwóch etapach. Budowa schronu piechoty przypada na lata 1890 – 1891, drugi etap budowy to z kolei rok 1910, kiedy wzniesiono dwa schrony pogotowia, wartownię oraz stałą pozycję strzelecką, a także zmodernizowano schron główny. Wejścia na teren obiektu broniła niegdyś krata forteczna, zainstalowana między dwoma stawami. Fort posiadał oprócz standardowego zestawu budowli, również dwa zachowane do dziś stawy (stanowiące rodzaj fosy). 

Budowla ta zyskała na znaczeniu po roku 1951. Stąd bowiem kierowano naziemną obroną przeciwlotniczą Wrocławia w czasie Zimnej Wojny – fort był zajmowany przez stanowisko dowodzenia 98. Samodzielnego Pułku Artylerii Obrony Powietrznej Kraju. Od 1987 roku fort znajdował się w rękach Gminy Wrocław i ulegał przyspieszonej degradacji. Od 2013 roku jest pod opieką Wrocławskiego Stowarzyszenia Fortyfikacyjnego, które nie ustaje w pracach rekonstrukcyjnych.

Kolejny fort można oglądać przy Rondzie Obrońców Grodna, gdzie osiedle Polanowice-Poświętne-Ligota graniczy z osiedlem Widawa. To Fort Piechoty nr 7, zbudowany na bazie schronu piechoty wybudowanego w latach 1891–1892. Przebudowa do standardu dzieła piechoty ze spłaszczoną fosą nastąpiła w dwóch rzutach. Rok 1906 to przebudowa schronu piechoty oraz budowa schronów pogotowia i wartowni, natomiast rok 1910 to budowa betonowej pozycji strzeleckiej na czole. To jedno z pierwszych dwóch dzieł piechoty we Wrocławiu – obiekt niezmiernie ciekawy, biorący udział w zaciekłej bitwie w marcu roku 1945. Dziś, niestety, potwornie zdewastowany i zaniedbany. 

Pomniki, pałace i przyroda

To nie koniec historycznych ciekawostek na tym osiedlu. Na Polanowicach znajdziemy bowiem pomnik ofiar pierwszej wojny światowej. Po zakończeniu walk Wielkiej Wojny, w każdej miejscowości zaczęły pojawiać się większe i mniejsze monumenty mające upamiętnić tych, którzy nie wrócili z wojny do domu. Pomnik na Polanowicach jest dziś pozbawiony treści nadanej przez przedwojennych mieszkańców. Przybyli w 1945 roku mieszkańcy Polanowic zaadaptowali cokół monumentu dla ustawienia kapliczki.

Na Polanowicach znajdziemy też pałac wzniesiony najprawdopodobniej w początku XIX stulecia, zniszczony prawie całkowicie w roku 1945. Do dziś w zaroślach zachowały się niewielkie relikty ścian i fundamentów. Z kolei w Krzyżanowicach – po drugiej stronie Widawy, tuż przy granicy z Wrocławiem – do roku 1945 znajdował się neobarokowy pałac, położony na sztucznej wyspie. Obiekt został całkowicie zniszczony w wyniku działań wojennych.

Z poprzednich odcinków naszego cyklu wiecie już doskonale, że Dolina Widawy nie tylko obfituje w historyczne obiekty, ale jest też bardzo ważną ostoją bogatej i zróżnicowanej fauny związanej z naturalnymi lasami dolin rzecznych. Dzięki starorzeczom i oczkom wodnym występują tu liczne gatunki płazów i gadów. Osiedle Polanowice-Poświętne-Ligota nie jest pod tym względem wyjątkiem – spotkamy tu m.in. zaskrońce zwyczajne, jaszczurki zwinki, ropuchy zielone i żaby zielone.

*****

Kolejny etap pełnej wrażeń wyprawy za nami. Dotarliśmy do granicy z osiedlem Widawa, które bliżej poznamy już w następnym odcinku naszego cyklu. Do zobaczenia za miesiąc!

Poprzednie odcinki cyklu “Brzegiem Widawy na rowerze”

Brzegiem Widawy na rowerze [Część I: Psie Pole-Zawidawie]

Brzegiem Widawy na rowerze [Część II: Strachocin, Swojczyce i Wojnów]

Brzegiem Widawy na rowerze [Część III: Kowale]

Brzegiem Widawy na rowerze [Część IV: Sołtysowice]