Malownicza trasa, liczne atrakcje, kilkudziesięciu uśmiechniętych uczestników i znakomita pogoda – miniona niedziela upłynęła nam pod znakiem kolejnej edycji rowerowej wyprawy nabrzeżami Widawy. Podobnie jak w poprzednich latach, bawiliśmy się świetnie!

W niedzielę 26 września, już trzeci rok z rzędu, wybraliśmy się na wycieczkę rowerową brzegiem Widawy. Frekwencja, podobnie jak w latach poprzednich, dopisała, a na starcie stawiło się kilkadziesiąt osób w wyśmienitych nastrojach. Nie zawiodła także pogoda – po kilku chłodniejszych dniach, niedziela przywitała nas wysoką temperaturą i świecącym słońcem. Jednym słowem, wymarzone warunki, by wsiąść na “dwa kółka”.

Kilka minut po godzinie 10, uzbrojeni w opaski odblaskowe, kamizelki i mapki, ruszyliśmy z beach baru Wyszczekany, tym razem kierując się nową trasą w kierunku Kopalni Wrocław. Po drodze odwiedziliśmy Park Widawski z ruinami Zamku Reiterburg, minęliśmy pałac Stolbergów i Starą Widawę. Zatrzymaliśmy się także na trzech przystankach: przyrodniczym, historycznym oraz dotyczącym inicjatyw społecznych. Podczas postojów przewodnicy opowiadali nam o historii mijanych zabytków, florze i faunie Starej Widawy, a także o projekcie WBO, dzięki któremu możliwa była rewitalizacja Parku Widawskiego.

Niedługo po wybiciu godziny 12 dotarliśmy na teren Kopalni Wrocław w Paniowicach, gdzie czekał na nas słodki poczęstunek, kawa, herbata, a także rozpalone grille. Po krótkim odpoczynku rozpoczęły się konkursy z nagrodami ufundowanymi przez DECATHLON Korona. Zadowoleni byli zarówno młodsi, jak i starsi uczestnicy wycieczki, bo nikt nie odszedł z pustymi rękami. Po emocjach konkursowych ruszyliśmy w drogę powrotną, a po przejechaniu kilkunastu kilometrów zmęczeni, ale niezwykle szczęśliwi dotarliśmy do mety.

Cieszymy się z obecności zarówno weteranów naszych wypraw, którzy już po raz trzeci pokonali z nami trasę nabrzeżami Widawy, jak i z tego, że na starcie pojawili się – pierwszy raz – zupełnie nowi uczestnicy. Znów dopisała nam pogoda, a dzięki wsparciu nieocenionych partnerów, na trasie nie zabrakło dodatkowych atrakcji i niespodzianek. Krótko mówiąc, to była wspaniała, aktywna niedziela, spędzona w doborowym towarzystwie – podkreśla dr Małgorzata Burnecka, prezes Fundacji Wroclife.

Przypomnijmy, że projekt “Brzegiem Widawy III – trasa rowerowa pełna znanych i nieznanych atrakcji” dofinansowany jest z miejskiego programu “Mikrogranty NGO”. Jego koordynacją zajmuje się Fundacja Wroclife, a w organizacji wspierają nas partnerzy: Stowarzyszenie Zmieniaj Zakrzów, Towarzystwo Herpetologiczne NATRIX, Wrocławskie Stowarzyszenie Fortyfikacyjne, DECATHLON Korona Wrocław oraz Kopalnia Wrocław.