Cyrku w takiej odsłonie wielu z nas nie widziało. W murach największego dolnośląskiego zamku spotkamy poszukiwaczy skarbów i tajemnice, które czekają na odkrycie. Siedząc na plaży nad jeziorem, zobaczymy jeden z największych pokazów fajerwerków w Polsce. Te trzy festiwale cieszą się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem. Czy wzięliście w nich kiedyś udział? Z Wrocławia to raptem 27, 67 i 73 kilometrów.

ofca-piotrspigiel_008

Fot. Piotr Spigiel

III Oleśnicki Festiwal Cyrkowo-Akrobatyczny 12-14 sierpnia

Z Wrocławia jest tutaj rzut beretem. Kto jeszcze nigdy nie był w Oleśnicy, a wizytę w cyrku pamięta jak przez mgłę z czasów dzieciństwa, z pewnością powinien wybrać się do tego miasta. Choćby po to, aby przekonać się, jak bardzo zmieniło się wyobrażenie cyrku przez ostatnie lata.

W nowym cyrku nie tresuje się już zwierząt. Zastępują je ludzie, przyciągając uwagę tańcem, teatrem i niezwykłymi umiejętnościami. Pojedyncze sztuczki akrobatów i żonglerów zastępują porywające widowiska. Publiczność nie tylko przypatruje się występom i oklaskuje artystów, ale sama może wziąć udział w pokazach. Areną staje się całe miasto wraz z mieszkańcami i turystami. 

ofca-piotrspigiel_029

Nie zmieniło się jedno – cyrk zachwyca, wzrusza, wprawia w osłupienie. OFCA to drugi największy festiwal cyrkowy w Polsce i artyści z różnych stron świata, którzy ożywią Oleśnicę. Dziedziniec Zamku Książąt Oleśnickich stanie się sceną i koncertową estradą, na jego błoniach powstanie cyrkowy namiot. Okna kamienic przy Rynku i krużganki Zamku posłużą do rozwieszenia taśm. Kilkanaście metrów ponad naszymi głowami na najdłuższej linii w Polsce przechadzać się będą highlinerzy.

Jakie wydarzenia warto wziąć pod uwagę, jeżeli planujemy przyjechać tylko w jeden konkretny dzień, na kilka godzin? W piątek ciekawie zapowiada się widowisko Fireshow w Amfiteatrze (godz. 21.30). W sobotę o 14.00 ruszy przez miasto wielka kolorowa parada. Jak wygląda cyrk bez zwierząt dowiemy się wieczorem tego samego dnia o 20.30 podczas przedstawienia ,,Cyrk bez przemocy”. Jego bohaterami są Żyrafa, Lew i Słoń, wcielą się w nich jednak lalki i marionetki, a w rolę ludzi treserzy, żonglerzy, siłacze i clowni. W niedzielę w sztuczkach na linie będą prześcigać się uczestnicy Tricklinowego Pucharu Polski (godz. 14.00), potem do pojedynku staną kuglarze podczas Olimpiady Żonglerów (godz. 16.00).

Sukcesem organizatorów jest ściągnięcie do Oleśnicy po kilku latach starań Emiliano Sancheza. Sztukmistrz z Barcelony wystąpi na Zamku w sobotę (godz. 15.45) i niedzielę (godz. 15.15).

ofca-piotrspigiel_033

Fot. Piotr Spigiel

Nie zabraknie atrakcji dla dzieci i … dużych dzieci. Warsztaty odbędą się w sobotę i niedzielę od 11.00 do 14.00. Najmłodsi nauczą się m.in. żonglerki i puszczania baniek mydlanych. Dorośli nie będą musieli zazdrościć warsztatów i sami spróbują swoich sił w takich zajęciach jak: fireshow, hula hop czy taniec na szarfie. Jeżeli starczy im odwagi, mogą także przejść się po taśmach rozwieszonych nad miastem.

Festiwal jest doskonałym pretekstem do tego, by poznać Oleśnicę, która jest niewiele młodsza od Wrocławia. Tym bardziej, że po mieście przejdziemy się razem z przewodnikiem. Wycieczki na zwiedzanie Oleśnicy wyruszą w dwa dni – sobotę i niedzielę – o 11.00.

Z zasady wszystkie wydarzenia OFCA są darmowe. Na przedstawienia sceniczne, czyli w kościele św. Jerzego, sali widowiskowej i dużym namiocie cyrkowym, trzeba się zaopatrzyć w bezpłatne wejściówki – w infopoincie na Rynku. Dorośli chętni do udziału w warsztatach dla zaawansowanych oraz śmiałkowie, którzy odważą się przejść po linach, muszą się natomiast zapisać w punkcie Rejestracji na Zamku.

Praktyczne informacje na temat dojazdu, noclegów oraz programu festiwalu można znaleźć tutaj.

IV Dolnośląski Festiwal Tajemnic 13-14 sierpnia

Pod Wałbrzychem w Zamku Książ spotkają się poszukiwacze skarbów i miłośnicy historii. Razem z podróżnikami, archeologami i wyjątkowymi gośćmi będziemy mogli tropić tajemnice przeszłości. Dolnośląski Festiwal Tajemnic jest największym wydarzeniem popularnonaukowym tego rodzaju w regionie.

fot. Dariusz Mitręga (22)

Fot. Dariusz Mitręga

Skarby ukryte na Dolnym Śląsku – to o nich przez ostatni rok mówiło się najwięcej. Jednym z głównych wątków festiwalu będzie oczywiście ,,Złoty Pociąg”. Zaproszeni goście zastanowią się, czy rzeczywiście istnieje, a jeśli tak, to gdzie i jak został zamaskowany. Rozmawialiśmy na ten temat z organizatorką festiwalu Joanną Lamparską. Dowiemy się również więcej o tajemniczej Szczelinie Jeleniogórskiej, w której miał zostać odnaleziony niemiecki transport z depozytami. Swoimi podmorskimi odkryciami podzieli się Jerzy Janczukowicz, jeden z najsłynniejszych płetwonurków w Polsce. Trudny temat przywracania pamięci Żołnierzom Wyklętym podejmie profesor Krzysztof Szwagrzyk.

Uczestników festiwalu zaintryguje także ,,Tajemne życie pałacu”. Opowiedzą o nim trzy kobiety, które mieszkały w pałacach przed wojną. Z tego okresu pochodzą także zdjęcia Zamku Książ, które udało się odzyskać po kilkudziesięciu latach. Podczas festiwalu wreszcie ujrzą światło dzienne. Będzie też można zejść pod ziemię i posłuchać o sekretach korytarzy, które ciągną się 50 metrów pod zamkiem.

fot. Dariusz Mitręga (10)

Fot. Dariusz Mitręga

Legendy osnuwają także historię templariuszy. Na Dolnośląski Festiwal Tajemnic przyjedzie przeor tego odradzającego się zakonu. Do Książa zaproszono też heraldyków, którzy opowiedzą o tym, jak zostać szlachcicem w dzisiejszych czasach oraz co mają wspólnego nadania rycerskie, Ojciec Chrzestny i James Bond.

Najbardziej widowiskową częścią festiwalu będą bitwy i rekonstrukcje historyczne przedstawiające ewakuację bogactw wrocławskich muzeów i banków przez Niemców. Mocnym doświadczeniem będzie także wizyta na piątym piętrze zamku. Na co dzień nie jest ono udostępniane zwiedzającym, teraz zamieni się w zaimprowizowany szpital polowy. Znajdziemy się między pacjentami, w samym środku drugiej wojny światowej, blisko frontu i bombardowań. Wystawa jest przeznaczona tylko dla osób dorosłych.

Godziny otwarcia festiwalu: sobota (10.00-20.00) i niedziela (10.00-19.00). Informacje na temat biletów oraz dojazdu i parkingu.

VII Festiwal Ognia i Wody nad Jeziorem Nyskim 13 sierpnia

Niebo nad Nysą po raz kolejny rozbłyśnie. Fajerwerki wystrzeliwane nad taflą jeziora co roku przyciągają w letnią noc nawet 30 tysięcy osób. Widowisko ognia i wody warto zobaczyć na własne oczy. Wstęp na festiwal jest darmowy.

Festiwal Ognia i Wody

Fot. Urząd Miejski w Nysie

Fajerwerki rozświetlą niebo około godziny 22.00. Pokazy ognia szykują trzy profesjonalne firmy pirotechniczne. Każda prezentacja to popis kreatywności i kilkunastominutowy spektakl, ale również kilka miesięcy starannych przygotowań. W tegorocznym konkursie zmierzą się: WEKO PLUS z Poznania, NAKAJA ART z Krakowa oraz SUPERPOWER z Pęcic na Mazowszu.

Nad Jezioro Nyskie warto przyjechać wcześniej. Zanim na niebie pojawią się fajerwerki, od godz. 17.00 rozpoczną się koncerty. Największą gwiazdą, która w tym roku zagra na nyskiej plaży, będzie zespół Piersi. Po ich występie w niebo pofruną lampiony i rozpocznie się oficjalnie festiwal i prezentacje. Koncerty i impreza z dj`ami będą również po pokazach. Zabawa na plaży potrwa do czwartej nad ranem.

Zainteresowanie wydarzeniem jest ogromne. Turyści, którzy chcieliby przyjechać na dłużej, od kilku miesięcy pytają o możliwość noclegu w przyczepach kempingowych lub na polach namiotowych. Wszystkie miejsca w domkach na plaży Nyskiego Ośrodka Rekreacji na dni przed festiwalem i bezpośrednio po nim zostały już zarezerwowane… w lutym.

Większość chętnych wybierze się więc do Nysy na jeden wieczór i na pewno nie będzie żałować. Osoby, które zdecydują się przyjechać samochodem, będą mogły zostawić pojazd przy drodze krajowej nr 46 obok Nyskiego Ośrodka Rekreacji, gdzie powstanie parking na 1500 miejsc. Dla podróżnych korzystających z komunikacji zbiorowej MZK w Nysie uruchomi w dniu imprezy dodatkowe kursy autobusów.