Mecz Polska – Irlandia Północna zostanie rozegrany w niedzielę o godzinie 18. Ale wynik pojedynku poznamy już o 9.30. Wszystko dzięki Zidanowi. Zidane jest osłem.

osioł zidane

Zidane to rodowity Francuz, ale od 8 lat mieszkający w Polsce. Jest osłem francuskiej rasy poitou. To właśnie on będzie typować wyniki meczu między Polską a Irlandią. Tak odpowiedzialne zadanie spadło na jego barki nie po raz pierwszy. Swój talent prezentował już dwa lata temu. Jego starania transmitowała wtedy niemiecka telewizja. Wszystko odbyło się żywiołowo, bez żadnego treningu. Tym razem będzie inaczej.

Osioł Zidane intensywnie przygotowuje się do swojego zadania. Już od poniedziałku trenuje ze swoimi opiekunami. Zajmuje się nim na zmianę trzech pracowników wrocławskiego ZOO. Głównego bohatera niedzielnego poranku oswajali z tackami, na których znajduje się marchewka z flagami poszczególnych reprezentacji. Zidane zapoznawał się też z dwiema piłkami do kopania. Postępy były widoczne już po dwóch dniach treningów.

– To nie tylko trening przed typowaniem, to również element wzbogacania środowiska. Chcemy, aby piłka stała się stałym wyposażeniem wybiegu Zidana – mówi Marcin Radomski, opiekun. – Będzie pełniła funkcję nie tylko zabawki, ale również „karmnika”, ponieważ z czasem będziemy zaklejać kolejne dziurki w piłce, wtedy pokarm będzie wylatywał w mniejszej ilości zachęcając go do działania. To z kolei nie pozwoli mu się nudzić – dodaje.

Zidane musi zachować dobrą kondycję, tym bardziej, że niedługo zostanie ojcem. Poza tym, jak podkreślają pracownicy ZOO, osiołek musi znać się na piłce.

Główne typowanie odbędzie się 12 czerwca, w dniu meczu o godzinie 9.30. Przed Zidanem znajdą się trzy tacki z marchewką. W jednej będzie flaga Polski, w drugiej Irlandii Północnej, trzecia będzie pusta. Wybór tej ostatniej oznaczać będzie remis. Niezależnie od wyniku osioł spróbuje jeszcze raz 16 czerwca, tuż przed drugim meczem polskiej reprezentacji.